Türkiye'nin öncü kuruluşları BARÜ'de seminerler verdi

Bartın Üniversitesi (BARÜ) 6. Ar-Ge Proje Pazarında TUSAŞ Motor Sanayi ve Havacılık Motorları (TEİ) ile HAVELSAN'dan isimler seminerler verdi.

Türkiye'nin öncü kuruluşları BARÜ'de seminerler verdi

Bartın Üniversitesi (BARÜ) 6. Ar-Ge Proje Pazarı kapsamında katılımcılara ilk olarak Türkiye’nin Teknoloji Geliştirme Projeleri kapsamında öncü kuruluşlarından olan TUSAŞ Motor Sanayi ve Havacılık Motorları (TEİ) Mühendisi Muhammed Burak Çoban tarafından bilgiler verildi.

Havacılık motorlarına ilişkin geliştirilen projelerin videolarını izlettiği sunumunda; “Parça ve Modül Üretimi”, “Motor Bakım Onarım”, “Tasarım ve Özgün Motor Geliştirme” çalışmaları aktarıldı. Ayrıca Türkiye’nin Milli Muharip Uçak KAAN'ın yapım çalışmaları devam eden milli motoru hakkında son çalışmaları aktardı.

Çoban, “TEİ olarak dünya üzerinde en çok motor üreten firmalardan biriyiz. Türkiye’nin ilk yerli üretim helikopter motoru ve ilk orta menzilli füze motorunu ürettik. Ayrıca benzinli İHA motoru, turbo dizel havacılık motor ailesi ve milli helikopter motoru gibi yerli ve milli motor üretimlerinde bulunduk. Bugün burada yer alan gençlerimiz de gelecekte yerli ve milli teknoloji adına değerli çalışmalarda bulunacak” dedi.

HAVELSAN Ar-Ge Teknoloji ve İnovasyon Direktörlüğünden Mühendis Kübra Beylem Davşan ise ‘Girişimcilik ve HAVELSAN’ın Girişimcilik Programları’ hakkında bir sunum gerçekleşti.

Davşan, 6. Ar-Ge Proje Pazarının yerli ve milli teknoloji üretimindeki önemine değinerek “Düzenlendiğiniz bu etkinlik Ar-Ge üretimi açısından oldukça önemli. Genç girişimciler gelişen dünyanın değişen pazarını iyi okumalı ve yeni fikirler üretmelidir. Bizler öğrencilerin yerli ve milli teknoloji üretimine katkıda bulunmasını oldukça önemsiyoruz” diye konuştu.

Seminerler soru ve cevapların alınmasının ardından günün anısına çekilen fotoğraflarla son buldu.