Türkiye'nin en iyi 12. Üniversitesi

Bartın Üniversitesi (BARÜ) kuruluşunun 15. yılında Times Higher Education (THE) 2024 Dünya Üniversite Sıralamasında 'Araştırma Kalitesi' kategorisinde 563. sırada yer alırken, genel sıralamada 1001-1200 bandına girmeyi başardı ve Türkiye'nin en iyi 12. üniversitesi oldu.

Türkiye'nin en iyi 12. Üniversitesi

Dünyanın en bilinen yükseköğretim derecelendirme kuruluşlarından biri olan Times Higher Education (THE), uluslararası alanda belirli bir standardı yakalayan 1.904 üniversitenin verileriyle ortaya konulan “Dünya Üniversite Sıralaması 2024”ü (World University Rankings 2024) açıkladı. Üniversitelerin akademik olarak 5 farklı temel ölçüte göre değerlendirildiği sıralamada Bartın Üniversitesi (BARÜ) dünyanın en başarılı yükseköğretim kurumları arasında yer aldı.

BARÜ, Türkiye’de 12. sırada, dünyada 1001-1200 bandında yer aldı

BARÜ, her yıl değerlendirilen üniversite sayısındaki artışa rağmen 1001-1200 bandında sıralamaya girerek büyük bir başarı gösterdi. ‘Araştırma Kalitesi’ kategorisinde dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesi arasında 563. sıraya yerleşen BARÜ, ilk defa girdiği sıralamada benzeri görülmemiş bir performans gösterdi. 

Geride bırakılan 5 yılın performansına bakılarak kurumların eğitim-öğretim, araştırma ortamı, araştırma kalitesi, sanayi ve uluslararası görünüm kategorilerinden elde edilen verilerle yapılan değerlendirmelerde BARÜ, Türkiye’den sıralamaya girebilen 75 yükseköğretim kurumu arasında ise 12. sırada yer aldı.

“Emek-yoğun bir gayretle gurur duyulacak gelişim gösteriyoruz”

Üniversite olarak elde edilen başarıların uluslararası derecelendirme kuruluşlarının göstergelerine yansıyor olmasından duyduğu mutluluğu dile getiren BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, “Bilimsel çalışmalarımız, nitelikli yayın ve teknolojik etki değeri yüksek araştırmalarımızla ortaya koyduğumuz yenilikçi bilgiyi insanlığın hizmetine sunuyoruz. Emek-yoğun bir gayretle çalışıyor, uluslararası alandaki başarılarımız ve yaptığımız iş birliktelikleriyle yarınlara olan yolculuğumuzu sürdürüyoruz. İnanıyorum ki geçtiğimiz 5 yıl dikkate alınarak girdiğimiz bu sıralamadaki yerimiz önümüzdeki yıllarda çok daha üst sıralara çıkacaktır.  Bu sürece katkı sunan öğrencilerimiz, mezunlarımız, akademik ve idari insan kaynağımızın aralarında olduğu BARÜ ailesiyle birlikte tüm bileşenlerimizi tebrik ediyor, önümüzdeki dönemlerde başarılarımızın katlanarak artacağına yürekten inanıyorum” dedi.

“Kazanımlarımızı ‘Üreten Üniversite’ misyonuyla geleceğe taşıyoruz”

Rektör Uzun, sürdürülebilir bir iyileşme ile hedeflerine kararlılıkla yürüdüklerini ifade ederek “Bartın Üniversitesi ailesinin tüm bileşenleri geleceğe kararlı adımlarla yürümektedir. Bu süreçte bilgiyi sadece aktaran değil üreten de bir yükseköğretim kurumu olmayı başardık. Şimdiki hedefimiz bu gelişimimizin üstüne koyarak geleceğe aktarmak. Bu düşüncelerle her zaman yanımızda olarak yarınlara yürüyüşümüzde bizleri daima motive eden Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç’a şükranlarımı sunuyorum. Sürdürülebilir bir gelişim hedefiyle gayret gösterdiğimiz kalite eksenli yolculuğumuzda bizlere olan destekleri için YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Erol Özvar’a ve YÖK üyelerimize teşekkürü bir borç bilirim. Ayrıca şehirle bir ve bütün kurumlar olmamızdaki mevcut ekosistemin oluşturulmasındaki katkıları için Bartın Valimiz Dr. Sayın Nurtaç Arslan’a da teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

THE Dünya Üniversite Sıralaması 2024

Times Higher Education (THE) Dünya Üniversite Sıralaması, araştırma odaklı üniversiteleri tüm temel misyonları (eğitim öğretim, araştırma ortamı, araştırma kalitesi, sanayi ve uluslararası görünüm) açısından değerlendiren bir performans göstergesidir. Üniversitelerin son 5 yıldaki performansları üzerinden değerlendirme yapan kuruluş; öğrenciler, akademisyenler, üniversite yönetimleri, iş dünyası ve hükümetler tarafından itibar edilen en kapsamlı analizlerden birini gerçekleştirmektedir.

Valilikten tebrik

Bartın Üniversitesinin bu başarısını ise Bartın Valiliği, “BARÜ kuruluşunun 15. yılında dünyanın en iyi üniversiteleri arasına girdi. THE Dünya Sıralaması “Araştırma Kalitesi”nde dünyada 563. sırada yer alan BARÜ, Türkiye’nin ise en iyi 12. üniversitesi oldu.  Başta Rektörümüz Prof. Dr. Orhan Uzun olmak üzere tüm BARÜ ailesini tebrik ediyoruz” sözleriyle tebrik etti.