Turgay Oğuz, 2 saniye farkla üçüncü oldu

2. Uluslararası Devrek Yarı Maratonunda Bartın adına yarışan Milli maratoncumuz Turgay Oğuz, 2 saniye farkla üçüncü oldu.

Turgay Oğuz, 2 saniye farkla üçüncü oldu

 

2. Uluslararası Devrek Yarı Maratonunda Bartın adına yarışan Milli maratoncumuz Turgay Oğuz, 2 saniye farkla üçüncü oldu. Birinci İstanbul bölgesinden Necdet Kökçü, ikinci İstanbul bölgesinden Hüseyin Gül ile yan yana beraber yarışı bitiren sporcumuz, Hüseyin Gül’ün 2 saniye arkasından üçüncü oldu. Yarış sonrasında Bartın Vali Yardımcısı Uğur Karakaya tarafından tebrik edilen maratoncumuz, Vali Yardımcısı Karakaya’ya atletizme verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti.

 

Erdemirspor’dan 2000 yılında Bartın’a gelerek yerleşen maratoncumuz “Bartın’daki 22 senelik spor hayatımda bana büyük destek olan AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’a, Bartın Valiliğine ve İl Emniyet Müdürlüğüne çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Karayolundan koşmam gerekiyor”

Maratoncu olduğu için karayolunda koşmak zorunda olduğunu ancak bazı insanların bundan rahatsız olduğunu da ifade eden Turgan Oğuz şöyle konuştu:

“Uzun mesafe 42 kilometre koşucusu olduğum için karayolundan koşmam gerekiyor. Ayrıca spor benim mesleğim. Bartın’da meslek olarak yani ekmeğini maraton koşmakla kazanan bir tek ben varım. 55 senedir koşuyorum ve dünyayı şuana kadar 13 kez koşmuşum. Bazı kişiler tarafından yok kaldırımdan koş, stadyumda koş deniliyor. Kaldırımda yürünür koşulmaz. Ben kaldırımda koşarken birisine çarpsam çaptığım kişi hastanelik olur. Stadyumda da koşulmaz. 42 kilometre 105 tur eder. 105 tur hep dönmeli parkur ve biz yarışlarımızı karayolunda koştuğumuz için karayolunda arabaları karşıma almak şartıyla tek kişi olarak koşmak zorundayım. Tabiî ki karayolunda 2-3 kişi beraber koşmak çok yanlış olur. Bu benim mesleğim olduğu için ölmeyi de göze alıyorum. Ekmek parası için madencilerde ocakta ölüyor. Trafik polisleri karayolunda görev yaparken ölüyor. Bende koşarken ölürsem gayet normal. Açlıktan ölmek daha kötü” dedi.