Tunç FETÖ bilançosunu açıkladı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü tüm yurtta olduğu gibi Bartın'da da anıldı. Anma etkinliklerinde hain darbe gecesinde hayatlarını kaybeden 15 Temmuz şehitleri için dualar edilirken Bartın Valiliği önünden Cumhuriyet Meydanına kadar Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşü gerçekleştirildi. Meydandaki etkinliklere katılan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç 252 vatandaşımızın şehit olduğu hain darbe girişimi sonrasındaki yargılama sürecini açıklayarak '289 fiili darbe davası açıldı ve bunun 176'sı Yargıtay tarafından onaylandı. Şu ana kadar 122 bin 632 kişi hakkında mahkumiyet kararı verildi. 67 bin 893 soruşturma devam ediyor. 26 bin 667 ilk derece mahkemesinde devam eden ceza soruşturmaları var. Cezaevlerimizde darbe kalkışmasında bulunan ve bunlarla irtibatlı olan, hüküm giymiş, hükümlü ve tutuklu sayısı da 15 bin 539' dedi.

Tunç FETÖ bilançosunu açıkladı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da anıldı. Anma etkinliklerinde hain darbe gecesinde hayatlarını kaybeden 15 Temmuz şehitleri için dualar edildi. Bartın Valiliği önünden  Cumhuriyet Meydanına kadar ise Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüşe Bartın Valisi Nurtaç Arslan, Garnizon Komutanı Erkan Şahin, AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz, İl Emniyet Müdürü Şakir Engin Korkmaz, Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun gibi isimler başta olmak üzere ellerinde Türk bayraklarıyla birçok vatandaş katıldı.

Arslan 252 şahidi yad etti

Cumhuriyet Meydanındaki anma etkinlerinde de Bartınlı Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da yer aldı. 252 şehidin verildiği hain darbe girişiminin bir kez daha lanetlendiği ve dualarla şehitlerin yad edildiği meydandaki anmada konuşan Bartın Valisi Nurtaç Arslan şunları söyledi:

“Devletimize, anayasal düzenimize, milletimize ve onun sandıkta tecelli etmiş iradesine kastederek 252 vatandaşımızı katleden, binlercesinin yaralanmasına neden olan hain darbe girişiminin aziz milletimiz ve kahraman güvenlik güçlerimizce akamete uğratılmasının yedinci yıl dönümünü büyük bir şükranla yâd ediyoruz.

“Fethullahçı Terör Örgütü tarihin çöplüğüne gömülmüştür”

Üzerinden yedi yıl geçmesine rağmen bu ihanetin sinelerimizde açtığı yara hâlâ çok taze. O meşum gecede yitirdiklerimizin acısı kalplerimizi acıtsa da 15 Temmuz bizim için sadece bir matem günü değildir. 15 Temmuz; düşmanlarla, darbelerle nice insanını, kaynağını ve yıllarını kaybetmiş bir milletin hafızasını kanatarak aynı acıları tekrar yaşatmak isteyen Fethullahçı terör örgütü ve destekçilerine karşı gösterdiği destansı bir direnişin adıdır. Bu destansı direnişin neticesinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın cesareti, dirayetli duruşu ve milletimizin asla diz çökmeyen karakteri sayesinde devletimizin içerisinde yuvalanmış Fethullahçı Terör Örgütü tarihin çöplüğüne gömülmüştür.

“Milletimiz “Türkiye Yüzyılı”nın temellerini atmıştır”

Necip milletimizin gözünden sakındığı kahraman ordusunun içine şeytana parmak ısırtacak takiyelerle sızıp milletimize, demokrasimize, demokrasimizin tecelligahı Türkiye Büyük Millet Meclisimize ve nadide kurumlarımıza namlusunu doğrultma gafletinde bulunan bu darbecilere karşı milletimiz; tarihte eşi benzerine rastlanmayan bir mukavemet göstermiş, hainlerin karanlık planlarını çelikten imanıyla yerle yeksan ederek büyük bir demokrasi zaferi kazanmış ve “Türkiye Yüzyılı”nın temellerini atmıştır.

“Milletimiz ve devletimiz hedeflerinden asla taviz vermeyecektir”

15 Temmuz gecesinde Büyük Türk Milleti bekasına, bölünmez bütünlüğüne ve demokrasisine bir tehlike gördüğünde nasıl da bütün farklılıklarını bir kenara bırakıp yekvücut olabildiğini bizlere göstererek geleceğe dair ümitvar olmamızı sağlamıştır. Vatan, millet ve bayrak aşkıyla yoğrulmuş millî birlik ruhu Türkiye Yüzyılı Kahramanlarını tarih sahnesine adları asırlarca yaşayacak şekilde çıkarmıştır. Bu vesileyle canlarından vazgeçmek pahasına tanka, tüfeğe, helikoptere, uçağa göğüslerini siper ederek darbeler devrini açılmamak üzere kapatan, Türkiye Yüzyılı’na emin adımlarla yürümemizi sağlayan kahramanlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Tarihe karşı onların millî vizyonunu şiar edinmek, gelecek nesilleri bu vizyon doğrultusunda yetiştirmek gibi bir misyonumuz olduğunu da siz kıymetli vatandaşlarımıza hatırlatmak istiyorum. Ülkemizin birlik ve beraberliğini, bütünlüğünü bozmaya çalışan o üst akıl ne yaparsa yapsın ne kadar uğraşırsa uğraşsın, milletimiz ve devletimiz hedeflerinden asla taviz vermeyecektir.

“Türkiye Yüzyılı bu bilinç ve şuur üzerinden yükselecektir”

Türkiye Yüzyılı parolasıyla ikinci yüzyılına yelken açan milletimizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak; ekonomiden sanayiye, spordan sağlığa, sanayiden tarıma, çevreden turizme, bilimden sanata müspet her alanda atılımlar yapmak, medeniyetler yarışında al bayrağı hak ettiği yere taşımak bugünlere huzurla ve güvenle ulaşmamızı sağlayan kahramanlarımıza boynumuzun borcudur. Türkiye Yüzyılı bu bilinç ve şuur üzerinden yükselecektir. Türkiye Yüzyılı’nın her alanda yenilik ve atılım ile taçlandırılması aşamasında bilim insanları, sanatçılar, sporcular ve iş insanları milletimizin 15 Temmuz günü gösterdiği kahramanlıklardan aldıkları güç ve cesaretle devletimizin şanına yakışır her biri kahramanlık destanını andıran işler başaracaklardır.

“Kapımızı ve gönlümüzü her daim açık tutacağız”

Bizler şanlı tarihimize altın harflerle yazılan bu önemli günü hep şerefle yad edecek, bu uğurda şehadete yürüyen tüm şehitlerimizi ve medar-ı iftiharımız gazilerimizi asla unutmayacak, ailelerinin ve yakınlarının daima yanlarında olarak onlara kapımızı ve gönlümüzü her daim açık tutacağız. 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü’nü kutladığımız bugün vesilesiyle Bartınlı hemşehrimiz Mustafa Yaman başta olmak üzere 15 Temmuz gecesi şehadete yürüyen kardeşlerimize, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, yüzyıllardır üzerinde yaşadığımız bu toprakları bizlere vatan kılan aziz şehitlerimize yüce Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyor, gazilik nişanesini göğsünde gururla taşıyan tüm kahramanlarımıza sağlık ve afiyet temenni ediyorum.”

Aldatmaz: “Kendi insanımıza ateş etmekten çekinmediler”

15 Temmuz gecesi kendi insanımıza ateş etmekten, bombalamaktan çekinmeyen bir yapı ile karşı karşıya kaldığımıza dikkat çeken AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz da şöyle konuştu:

“15 Temmuz 2016 tarihinde Fettullahçı terör örgütü Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne ve Türk Milletinin milli iradesine karşı bir darbe girişiminde bulundu. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Makamı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi olmak üzere devlet kurumlarını teslim alarak ülke yönetimini ele geçirmek isteyen ve bu uğurda asker, polis, sivil demeden; kendi insanımıza ateş etmekten, bombalamaktan çekinmeyen bir yapı ile karşı karşıya kaldık. Fethullahçı Terör Örgütünün bu hain darbe teşebbüsü, Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceğini dış güçlerin eline teslim etmeyi, Türkiye Cumhuriyeti'ni sömürgeci batılı devletlerin işgaline zemin hazırlayacak bir kaos ortamına sürüklemeyi, Devletin bütünlüğünü ve gücünü gerek ulusal gerekse uluslararası arenada zayıflatmayı, Demokrasinin vazgeçilmez unsuru olan sandık aracılığı ile demokratik yollarla seçilmiş bir hükümeti devirmeyi amaçlayan bir teşebbüstü.

“Milletimiz bu hain darbe girişimini başarısızlığa uğratmıştır”  

Türkiye Cumhuriyeti’nin siyasi tarihi darbeler ile sınanan bir geçmişi barındırır.  Cumhuriyet tarihimizde, demokratik sivil yönetime müdahale eden 27 Mayıs 1960 ve 12 Eylül 1980 darbeleri, 12 Mart Muhtırası, 28 Şubat Post-Modern darbesi ve 27 Nisan e-Muhtırası milletin iradesinin üzerinde bir güç gösterisi olarak hafızamıza kazınmış önemli tarihlerdir. Milletin darbeler ile sınandığı bu günler  Toplumsal bilincimizde açtığı yaralarla, Toplumsal düzenin yerine kargaşanın hâkim olduğu günlerle, v Ülkemizin gerek siyasal gerekse ekonomik ve kültürel gelişimine vurduğu büyük darbelerle hatırlanmaktadır.  15 Temmuz darbe girişimi de FETÖ mensubu teröristleri yöneten dış güçler tarafından Türkiye tarihine yön verilmeye çalışıldığı talihsiz bir gündür. Milletimiz 15 Temmuz’da, bu hain darbe girişimini;  Bartın’da, Ankara’da, İstanbul’da ve tüm Türkiye’de sokakları ve meydanları doldurarak,  Tankların önüne kendini siper ederek,  FETÖ’cülerin sıktığı kurşunlara vücudunu siper ederek,  Canını vatan uğruna hiçe sayıp, ölümü göze alarak, başarısızlığa uğratmıştır.

“15 Temmuz Türk milletinin son bağımsızlık bildirgesidir”

15 Temmuz Türk milletinin son bağımsızlık bildirgesidir. 15 Temmuz, "Bir Toprak Nasıl Vatan Olur ve Nasıl Vatan Kalır?" sorusunun cevabıdır. 15 Temmuz ile birlikte bu vatan üzerinde hain emelleri olanlar gördü ki; Vatanımıza, Milletimize nasıl saldırırlarsa saldırsınlar yüce Türk Milleti gereken cevabı verecektir.  Bu Çanakkale’de de böyle olmuştur 15 Temmuz’da da. Değerli hemşehrilerim bu vesile ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor ve tüm gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum.”

Tunç: “Türkiye'yi işgal girişimiydi”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da Bartın’daki Tek Yürek Gecesinde yaptığı konuşmada 15 Temmuz gecesi darbecilerin milletin karşısında mağlup olduğunu ifade ederken yargılamalarında kuyumcu titizliği hassasiyetiyle devam ettiğini söyledi. Bakan Tunç “15 Temmuz bir darbe kalkışmasından öte Türkiye Cumhuriyet devletini bölme, parçalama Türkiye'nin yönetimini devralma, Türkiye'yi işgal girişimiydi. 15 Temmuz'a darbe kalkışması demek hafif kalır. Türkiye'nin yönetimini devralarak bölgedeki hain planlarını gerçekleştirmek isteyen küresel güçlerin, Türkiye'yi bölmek isteyen, hemen güneyimizde Suriye'yi parçalayarak bir terör devleti kurulmasını amaçlayan küresel güçlerin içimize sızmış olan taşeronları vasıtasıyla gerçekleştirilen bu işgal girişimine milletimiz büyük bir kahramanlıkla, büyük bir mücadeleyle, vatan mücadelesi, bağımsızlık mücadelesi yaparak, büyük bir kahramanlık göstererek dur dedi. Milletin üzerine bombalar yağdıracak kadar gözü dönmüş o hainlerin yürüttüğü tankların önüne çıplak elleriyle tutunan, tutan o aziz milletimize şükran borçluyuz.” Dedi.

“Darbeciler milletin karşısında mağlup olduklarını anladılar”

Darbe gecesi milletin büyük bir kahramanlık sergilediğine de değinen  Yılmaz Tunç, “Sayın Cumhurbaşkanımızın ben milletin üzerinde bir güç tanımıyorum. Haydi milletim meydanlara, bu hainlere karşı mücadele etmemiz lazım dediğinde, milletimizin meydanlara koşmasıyla beraber darbecilere artık o meydanlar, o hareket ettikleri yerler dar geldi ve onlar orada darbeciler milletin karşısında mağlup olduklarını anladılar. Marmaris'e kalkan suikast timleri Fethullahçı Terör Örgütü mensupları Sayın Cumhurbaşkanımızı şehit etmek için Marmaris'e helikopteri havalandırdılar. Cenabı Allah'ın yardımıyla, milletimizin desteğiyle büyük bir mücadeleyle, bir kahramanlık gösterisiyle milletimiz tarihi zafere imza attı ve darbe kalkışmasını önledi.” İfadelerinde bulundu.

“Darbecilerle ilgili olarak soruşturmalar devam etti”

 

20 Temmuz’da anayasanın verdiği yetkiyle darbecilerle hukuk içerisinde mücadele edebilmek için Olağanüstü Hal İlan edildiğini sözlerine ekleyerek konuşmasını sürdüren Tunç, “Hükümetimizin aldığı karar mecliste onaylandı. Ve bu Olağanüstü Hal Kararları çerçevesi içerisinde çok sayıda Olağanüstü Hal Kararnamesi yayınlandı ve yürürlüğe girdi. O kararnameler çerçevesi içerisinde terör örgütü mensuplarının kamudan ayıklanabilmesi, arındırılabilmesi anlamında büyük bir çalışma başladı. Olağanüstü hal kararnameleri Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne getirilme zorunluluğu yokken bunu yaptık. Dedik ki hak arama yollarını sonuna kadar açalım, hata olmasın. Olağanüstü Hal Kararnameleri Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sevk edildi. Ve Türkiye Büyük Millet Meclisi bu Olağanüstü Hal Kararnamelerini kanunlaştırdı ve Anayasa Mahkemesi'nin denetimi açıldı. Kamudan ihraç edilenlerle ilgili olağanüstü hal komisyonu gibi bir zorunluluk olmamasına rağmen, hak arama yollarını açabilme adına kamudan ihraç edilen FETÖ irtibat ve iltisaklılarının başvurabileceği bir mekanizmayı oluşturduk. Ve Olağanüstü Hal İnceleme Komisyonu’nun kararları çerçevesi içerisinde kararlar verildi. İade edilenler oldu iade edilmeyenler oldu. Ve bu komisyonun kararları da yine yargı denetimine açıldı. Darbecilerle ilgili olarak soruşturmalar devam etti.” Dedi.

“289 fiili darbe davası açıldı ve bunun 176’sı Yargıtay tarafından onaylandı”

Yargılamaların bağımsız ve tarafsız yargı tarafından kuyumcu titizliği hassasiyetiyle devam ettiğinin de altını çizen Bakan Tunç, “Fiili olarak darbeye katılan, silah çeken, bomba atan 289 fiili darbe davası açıldı ve bunun 176’sı Yargıtay tarafından onaylandı diğer kalanı da şu anda yargılama süreci devam ediyor. Bu davalarda bin 634 terör örgütü darbecilere, terör örgütü mensubuna ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Bin 366 müebbet hapis cezası verildi. Toplamda bin 891 hapis cezasına çarptırıldı. 4 bin 891 mahkumiyet kararı verildi. Yani silah çeken, millete silah doğrultan, şehitler vermemize, gazilerimize neden olan teröristler hakkında 4 bin 891 mahkumiyet kararı verildi. Şu ana kadar 122 bin 632 kişi hakkında mahkumiyet kararı verildi. 67 bin 893 soruşturma devam ediyor. 26 bin 667 ilk derece mahkemesinde devam eden ceza soruşturmaları var. Şu anda cezaevlerimizde darbe kalkışmasında bulunan ve bunlarla irtibatlı olan, hüküm giymiş, hükümlü ve tutuklu sayısı da 15 bin 539. Bunların yargılanması, bağımsız ve tarafsız yargımız tarafından kuyumcu titizliği hassasiyetiyle devam ediyor. Hak ettiğine cezayı bağımsız yargımız verecektir. Milletimizin bundan hiçbir zaman şüphesi olmasın.” Dedi.

Tunç konuşmasını, “Gazilerimizin, şehitlerimizin emanetine sonuna kadar sahip çıkacağız. 15 Temmuz'ları unutmayacağız. 15 Temmuz'ları unutturmayacağız. 15 Temmuz mücadelesi kesintisiz devam edecek. Ülkemizi başta FETÖ, PKK, DHKP-C terörün her türlüsünden arındırmak için mücadelemize devam edeceğiz.” Diyerek tamamladı.

Saatler 00.13’ü gösterdiğinde tüm camilerden aynı anda salaların okunduğu gecede sabaha kadar yine Cumhuriyet Meydanında demokrasi nöbeti tutuldu.

 

 

 

Tunç FETÖ bilançosunu açıkladı
Tunç FETÖ bilançosunu açıkladı
Tunç FETÖ bilançosunu açıkladı
Tunç FETÖ bilançosunu açıkladı
Tunç FETÖ bilançosunu açıkladı
Tunç FETÖ bilançosunu açıkladı
Tunç FETÖ bilançosunu açıkladı
Tunç FETÖ bilançosunu açıkladı
Tunç FETÖ bilançosunu açıkladı
Tunç FETÖ bilançosunu açıkladı
Tunç FETÖ bilançosunu açıkladı