Topuk kanından hızlı tanı çalışmasına birincilik ödülü

Bartın Üniversitesi (BARÜ) Fen Fakültesi öğrencisi Javid Guluyev'in yenidoğan bebeklerde topuk kanı taramasında kullanılacak hızlı tanı kiti projesi 'Hitit Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Festivali'nde birinci oldu.

Topuk kanından hızlı tanı çalışmasına birincilik ödülü

Hitit Üniversitesi tarafından bu yıl ilk kez gerçekleştirilen “Bilim ve Teknoloji Festivali”nde 16 alt kategoride yarışan birçok çalışma arasından en iyi projeler ödüllendirildi. Bartın Üniversitesi (BARÜ) Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğrencisi Javid Guluyev’in, “Yeni Doğanlarda Topuk Kanı Taramasında Fenilketonürinin CRISPR-Cas9 İle Hızlı Tanısı” başlıklı proje fikri festivalin “Üniversite Kategorisi”nde birincilik ödülü aldı.

BARÜ Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Rizvan İmamoğlu’nun danışmanlığında geliştirilen proje ile yenidoğan bebeklerde topuk kanı taramasından tespit edilen kalıtsal fenilketonüri hastalığının erken dönemde teşhisi hedefleniyor. Tedavi edilmediğinde gelişim geriliği yaratabilen kalıtsal metabolik bir hastalık olan fenilketonürinin tespiti, CRISPR-Cas9 gen teknolojisi ile yapılabilecek. Genetik bileşene sahip birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılabilen CRISPR-Cas9 teknolojisi hızlı tanı kitine uyarlanarak hastalıkların doğumdan itibaren doğru, hızlı ve etkin bir şekilde teşhis edilmesi sağlanacak.

Üniversite olarak yaptıkları tüm çalışmaların merkezinde öğrencilerin olduğunu ifade eden BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, “Bilim ve teknoloji temelinde katma değeri yüksek ürün ve hizmetler geliştirmek istiyoruz. Proje kültürünün tüm bileşenlerimizce bir pratiğe dönüşmesi için yoğun çalışmalar yürütüyor, ödüllendirilen öğrenci projelerimizle gelecek adına daha motive oluyoruz. Bu noktada geliştirdiği projesiyle birinci olan öğrencimiz Javid Guluyev ile danışmanlığını yapan Dr. Öğr. Üyesi Rizvan İmamoğlu’nu tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Bu düşüncelerle nitelikli bireyler yetiştirme noktasındaki gayretleri için Fen Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Bülent Karakaş ile akademik ve idari insan kaynağımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca bilim ve teknoloji temelli kalkınmamıza katkı sunmayı hedefleyen ve ‘Türkiye Yüzyılı’nda gençlerimize olan güvenin bir ifadesi olan bu etkinliği düzenleyen Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Ali Osman Öztürk ile emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.