TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları başlıyor!

Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmaları olan TEKNOFEST Teknoloji Yarışmalarıyla ilgili açıklamada bulunan Bartın İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, bu yıl yarımanın 35 farklı kategoride düzenleneceğini ve yarışmalara başvuru için belirlenen son tarih ise 28 Şubat 2021 olduğunu söyledi.

TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları başlıyor!

Bartın İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmaları olan TEKNOFEST Teknoloji Yarışmalarıyla ilgili açıklamada bulundu. TEKNOFEST’in çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaptığını ifade eden Müdürlük, “Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye'nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşları ve üniversitelerin destekleriyle düzenlenmektedir. Teknoloji ve bilime yönelik toplumda farkındalık oluşturmayı ve Türkiye'nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST, gençlerin geleceğin teknolojileri üzerinde çalışmalarını desteklemek için roketlerden otonom sürüş sistemlerine, insansız hava araçlarından sualtı sistemlerine teknolojinin birçok alanında düzenlen yarışmalar başta olmak üzere, çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır” dedi.

Başvurular 28 Şubat’ta son!

Teknoloji yarışmalarına geçen yıl 81 il ve 84 ülkeden 20 bin 197 takım, 100 bin genç başvuruda bulunduğunu kaydeden Müdürlük şöyle devam etti:

“TEKNOFEST 2021 heyecanı, festival kapsamında gerçekleştirilecek "Teknoloji Yarışmaları" için açılan başvurular ile yaşanmaya başlamıştır. Toplumun her kesiminden binlerce gencin merakla beklediği ve ilgiyle takip ettiği TEKNOFEST Teknoloji yarışmalarına geçtiğimiz yıl 81 il ve 84 ülkeden 20 bin 197 takım, 100 bin genç başvuruda bulunmuş olup, başvurular arasından 5000 finalistin belirlendiği yarışmalarda gençler kıyasıya mücadele etme şansını yakalamıştır. Bu yıl TEKNOFEST Teknoloji yarışmalarına yine ilkokul seviyesinden ortaokul, lise, üniversite, lisansüstü ve mezun seviyesine kadar nitelikli binlerce gencimiz hayallerini gerçekleştirmek için birbirinden farklı kategorilerde düzenlenen teknoloji yarışmalarına katılabilecektir. Her yıl bir önceki yıla göre daha fazla yarışma kategorisinin açıldığı ve Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmaları olan TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları bu yıl 35 farklı kategoride düzenlenecek olup, yarışmalara başvuru için belirlenen son tarih ise 28 Şubat 2021'dir. TEKNOFEST 2020'den farklı olarak Karma Sürü Simülasyon, iletişim Teknolojileri, Savaşan İHA, Yapay Zekâ, Kültür ve Turizm Teknolojileri, Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri, Tarımsal insansız Kara Aracı, Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışmaları bu yıl ilk kez düzenlenecektir.

Kazanan takımlara  5 Milyon TL'nin üzerinde ödül

Gençlerin millî teknoloji üretme ve geliştirme konusunda ilgilerinin arttırılması hedeflenerek bu alanlarda çalışan binlerce gencin projesine destek olmak için bu yıl ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 5 Milyon TL'nin üzerinde malzeme desteği sağlanacaktır. TEKNOFEST'te yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlar ise 5 Milyon TL'nin üzerinde ödülün sahibi olacaktır. 21-26 Eylül tarihleri arasında yeniden İstanbul'da gerçekleşecek olan Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST'in bir parçası olmak ve yarışma başvurularını gerçekleştirmek için teknolojiye ilgi duyanlar https://teknofest.org/yarismalar.html adresine davet edilmektedir.

İşte yarışma başlıkları!

TEKNOFEST Teknoloji yarışmalarında ilkokul seviyesinden ortaokul, lise, üniversite, lisansüstü ve mezun seviyesine kadar nitelikli binlerce gencimizin başvurabileceği bazı yarışma başlıkları şu şekildedir:

İlkokul ve Ortaokul öğrencileri için;

İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması

Eğitim Teknolojileri Yarışması

Akıllı Ulaşım Yarışması Lise öğrencileri için;

Akıllı Ulaşım Yarışması

Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması

 

Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması

Eğitim Teknolojileri Yarışması

Hack İstanbul

İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması

İnsansız Sualtı Sistemleri Yarışması

Roket Yarışması

Tarım Teknolojileri Yarışması

Uçan Araba Tasarım Yarışması

World Drone Cup

Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması

Savaşan İnsansız Hava Aracı Yarışması Lisans. Lisansüstü öğrencileri ve Mezunlar için;

Akıllı Ulaşım Yarışması

Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması

Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması

Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışması

Eğitim Teknolojileri Yarışması

Hack İstanbul

Helikopter Tasarım Yarışması

İletişim Teknolojileri Yarışması

İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması

Uluslararası İnsansız Hava Aracı Yarışması

İnsansız Sualtı Sistemleri Yarışması

Jet Motor Tasarım Yarışması

Karma Sürü Simulasyon Yarışması

Turizm Teknolojileri Yarışması

Model Uydu Yarışması

Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması

Roket Yarışması

Savaşan İnsansız Hava Aracı Yarışması

Sürü İHA Yarışması”