Sosyal medyada terör propagandasına tutuklama

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Irak'ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Harekâtında şehit düşerek sadece Zonguldak'ın değil Bartın'ın da yüreğine ateş düşüren Piyade Uzman Onbaşı İsmail Yazıcı ile birlikte 12 askerimizin şehit düştüğü saldırılarla ilgili sosyal medyada terör örgütünün propagandası ve dezenformasyon içeren paylaşım yapanlar hakkında başlatılan soruşturmada tespit edilen 15 hesap yöneticisinden 1'nin tutuklandığını, 2 kişi hakkında da yakalama çalışmaları başlatıldığını açıkladı.

Sosyal medyada terör propagandasına tutuklama

Bakan Tunç, sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu bilgileri paylaştı:

22-23 Aralık 2023 tarihlerinde, Irak’ın kuzeyinde bölücü terör örgütü mensupları tarafından 12 askerimizin şehit edilmesi sonrasında sosyal medya platformlarında terör örgütünün propagandasını yapan ve dezenformasyon içeren paylaşım yapanlarla ilgili; Ankara, İstanbul, Diyarbakır, Gaziantep, Hakkari, Mersin, Muş, Adana, Antalya, Bingöl, Hatay ve Denizli Cumhuriyet Başsavcılıklarımızca soruşturma başlatılmıştır.

Soruşturmalarda, bahse konu paylaşımlarda bulunan 15 hesap yöneticisi tespit edilmiş, bunlardan 12’sinin yurtdışında olduğu belirlenmiştir. Soruşturma kapsamında 1 kişi tutuklanırken 2’sinin yakalanmasına yönelik çalışmalar titizlikle yürütülmekte, adli soruşturmalar devam etmektedir.”