Selde toplam 388 milyon TL'lik hasar

27-28 Haziran tarihleri arasında yaşanan sel afetiyle ilgili son durumu değerlendiren AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, '673'ü konut 418'i işyeri, 8'i kamu binası, 40'ı taşıt olmak üzere 1156 zarar tespit tutanağı tutularak 80 milyon civarında zarar tespiti yapıldı. 237 köyde 1057 çiftçimizin tarımsal hasar zararı 38 milyon olarak tespit edildi. İl Özel idaremizin yol ağında 270 milyon TL hasar tespiti yapıldı' dedi. Bu konuda barajların önemine de bir kez daha dikkat çeken Milletvekili Tunç, tamamlanmayan Kozcağız Barajı dahil 3 barajın toplam 95 milyon ton suyun Bartın'a gelmesini önlediğini kaydetti.

Selde toplam 388 milyon TL'lik hasar

AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, 27-28 Haziran tarihleri arasında yaşanan sel afetiyle ilgili son durumu değerlendirdi. Bu konuda barajların önemine de bir kez daha dikkat çeken Milletvekili Tunç, tamamlanmayan Kozcağız Barajı dahil 3 barajın toplam 95 milyon ton suyun Bartın’a gelmesini önlediğini kaydederek "24-27 Haziran tarihlerinde metrekareye 300 kg’dan fazla düşen yağış nedeniyle Bartın’ımız sel afeti ile karşı karşıya kaldı. Kirazlıköprü Barajı yüzde 90 seviyesinde doldu 60 milyon ton suyun Bartın şehir merkezine gelmesini engelledi. Kışla barajı 20 milyon ton su, Henüz kamulaştırması devam eden su tutmaya başlamadığımız Kozcağız barajı da 15 milyon ton suyun Bartın şehir merkezine ulaşmasını önledi. Barajlarımız yine çok daha büyük bir felaketi önleyerek, önemlerini bir daha gösterdi" dedi.

"1953 ihbar alındı"

"Afet anından itibaren 1953 ihbar alındı. Bu ihbarların  yüzde 60’ı hasar zararı yüzde 30’u su baskını ve temizlik yüzde 20’si yol köprü menfez ve diğerleri olarak kayda geçti"

"Cumhurbaşkanımız bizzat takip etti"

"Sel afetinin başladığı ilk saatlerde Sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bizzat arayarak devletin tüm imkânlarını seferber ettiklerini ilgili bakanları görevlendirdiğini vatandaşların mağdur edilmemesi İçin gerekli tedbirleri almamızı belirtti.”

"İçişleri Bakanımız ekibiyle Bartın’daydı"

“İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu yardımcısı İsmail Çataklı ve tüm ekibiyle birlikte yedi gün Bartın’da kalarak çalışmalara nezaret etti. Ulaştırma Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu da ilimize gelerek zarar gören bölgelerde incelemelerde bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcımız Mücahit Demirtaş, DSİ, Karayolları, AFAD’ın Bölge ve üst düzey yöneticileri ilimizden günlerce ayrılmadan hasar giderme çalışmalarını takip ettiler. Valimiz Sayın Nurtaç Arslan’ın başkanlığındaki kriz merkezinden çalışmalar koordine edildi.”

"796 personel görev aldı"

"Çalışmalarda 164’ü AFAD gönüllüsü 796 personel görev aldı. 136 iş makinesi 111 araç 32 ambulans 3 UMKE aracı 2 kurtarma botu 3 helikopter 14 mobil ikram aracı çalışmalara katıldı. İlimizde, İl Özel İdaresi, DSİ, Karayolları, Orman İdaresi ve Belediyeler ait 113 araca ilaveten 40 civarında değişik illerimizden 99 araç toplam 212 araçla hasar giderme ve temizlik çalışmaları gerçekleştirildi. Türk Silahlı Kuvvetlerimize ait seyyar köprüler ilimize intikal ederek, karayolları üzerindeki gerekli geçişler sağlandı.”

"Sel mağdurlarına acil yardım ödenekleri hemen hesaplarına geçti"

"Acil yardım olarak konutu su basan hemşehrilerimize ilk etapta 3000’er TL, İş yerini su basan hemşehrilerimize 5000’er TL Ödeme yapıldı".

"Bin 156 zarar tespit tutanağı tutuldu"

"673’ü konut 418’i işyeri, 8’i kamu binası, 40’ı taşıt olmak üzere 1156 zarar tespit tutanağı tutularak 80 milyon civarında zarar tespiti yapıldı. 237 köyde 1057 çiftçimizin tarımsal hasar zararı 38 milyon olarak tespit edildi. İl Özel idaremizin yol ağında 270 milyon TL hasar tespiti yapıldı."

"3 köprü yıkıldı"

"Sel afetinde 3 köprü yıkıldı, 9 köprü hasar gördü, 10 menfez yıkıldı, 4 menfez hasar gördü".

"3 ev yıkıldı"

"Afet nedeniyle vatandaşlarımıza ait 3 ev yıkıldı, 3 ev yıkılacak şekilde ağır hasar gördü, 7’si ağır hasarlı 237’si az hasarlı konut tespit edildi".

"Afet anında 97 hasta hastaneye ulaştırıldı"

Afet sırasında 14 diyaliz hastası hastaneye yatırıldı 80 hasta ambulansla, 2 hasta helikopterle, 4 hasta bot ile, 11 hasta 12 aracı ile toplamda 97 hasta hastaneye ulaştırıldı.

"Gıda yardımı gerçekleştirildi"

Selden zarar gören vatandaşlarımıza ve çalışmalara katılan personele ve gönüllere sıcak yemek dağıtımı ve gıda yardımı gerçekleştirdi. Kozcağızda Jandarma’mıza ait seyyar fırın faaliyete geçirildi. Bu çalışmalarda Kızılay gönüllüleri aktif rol aldı.

Başlangıçta vatandaşlarımıza 3 milyon acil yardım, Belediyelerimize ve il Özel idaremize de toplamda 8,5 milyon acil yardım ödeneği gönderildi.

"Çalışmalar aralıksız devam etti"

Bayramın ilk günü hariç bayramda da dahil olmak üzere hasar giderme çalışmaları halen devam etmektedir. Geçici olarak açılan yolların kalıcı menfez ve köprülerinin yapımına başlanmıştır.

"Bartın’ımıza geçmiş olsun"

Afet anından itibaren Sıkıntılı günümüzde bizleri bizzat arayarak devletin tüm imkanlarini seferber eden Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya, Bakan yardımcılarımıza devletimizin tüm kurum ve kuruluşlarının yöneticilerine, Sayın Valimiz Nurtaç Arslan ve başkanlığında çalışmaları koordine eden Acil Afet kriz merkezinde görev alan yöneticilerimize, sahada çalışan işçi kardeşlerimize, Kızılay ve AFAD gönüllülerimize, değişik illerden araç ve gereçleri ile gelerek konut ve işyerlerinde günlerce temizlik yapan değerli emektarlarımıza çok teşekkür ediyorum.

Rabbim ülkemize ve Bartın’ımıza bir daha böyle bir afet yaşatmasın. Tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun" dedi.