Sel ve kuraklığa çözüm projesinde imzalar atıldı

Bartın Üniversitesinin (BARÜ) sel ve kuraklık risklerinin azaltılmasını hedeflediği proje kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile protokol imzalandı.

Sel ve kuraklığa çözüm projesinde imzalar atıldı

Bartın Üniversitesinin (BARÜ) Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Avrupa Birliği (AB) IPA II Çerçeve Anlaşması kapsamında hazırladığı projede çalışmalar başlıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen “Türkiye’de İklim Değişikliği Uyum Eyleminin Güçlendirilmesi Projesi” ile son yıllarda etkisini giderek daha fazla hissettiğimiz iklim değişikliği etkilerinin en aza indirilmesi hedefleniyor.

Kritik proje kapsamında imzalar atıldı

Alanında yetkin akademisyenlerin görev alacağı proje çerçevesinde BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Dış İşleri Bakanlığı Genel Müdürü Hüseyin Bayraktar tarafından protokol imzalandı. Protokolle birlikte Bartın Valiliği İl Özel İdaresi ile Bartın Belediyesinin proje ortağı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile Su Yönetimi Genel Müdürlüğünün ise destek veren kurumlar olarak yer aldığı projede Bartın İli ve Bartın Çayı Havzasının su döngüsündeki ani değişimlere olan uyumu güçlendirilecek.

Projenin tanıtım toplantısı 11 Ocak 2024’te yapılacak

Proje, iklim değişikliğine bağlı olarak sel ve su kıtlığı problemlerini aynı anda yaşayan Bartın’ın son iki yılda üst üste afet bölgesi ilan edilmesiyle BARÜ’de başlatılan seferberliğin devamı olarak çalışmalara katkı sağlayacak. Ayrıca iklim değişikliğine karşı dayanıklılık artırılacak ve Bartın Çayı Havzası su kaynaklarıyla ekosistemi korunacak. BARÜ’nün iç ve dış paydaşlarıyla iş birliği içerisinde titizlikle yürüteceği projenin tanıtımı 11 Ocak 2024 tarihinde Kutlubey Yerleşkesinde yapılacak. Toplantının ardından projeyle ilgili planlamalar paylaşılacak ve ilk çalışmalar başlayacak.

Proje 484 bin 832 Euro bütçeye sahip olacak 

Artan nüfus ve havzanın su kaynaklarının önemli ölçüde azalması nedeniyle Bartın’ın gelecekteki su kıtlığıyla mücadelesine güç kazandıracak çalışmalar yapılacak. Ayrıca Bartın Çayı Havzasında akıllı sistemler kurulacak ve ani yağışlarla yaşanabilecek olumsuzluklar öncesi bölge halkı geliştirilen erken uyarı sistemleri aracılığıyla uyarılacak. Haritalama, yağmur suyu hasadı, yeşil çatı çözümleri gibi uygulamaların hayata geçirileceği proje 484 bin 832 Euro bütçeye sahip olacak ve 18 ay sürecek.

“Önemli bir projeyi daha hayata geçirecek olmanın gururunu yaşıyoruz”

BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, iklim değişikliğiyle mücadelede bilim ve teknoloji temelli çalışmaların önemine değinerek “Sel ve su kıtlığıyla mücadelede örnek olacak uygulamaları geliştirerek yarınlarımıza aktarmayı hedeflediğimiz önemli bir projeye başlıyoruz. Bilimsel yetkinliğimizi paydaşlarımızın tecrübeleriyle birleştiriyor, ülkemizin iklim değişikliğiyle mücadele kapsamındaki hedeflerine değer katıyoruz. Bu düşüncelerle uluslararası alanda başarıyla sürdürdüğümüz iklim değişikliğine uyum politikaları sürecindeki değerli destekleri için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’ye, sürdürülebilir bir gelecek hedefiyle bizleri yüreklendiren Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı’ya, üniversitemizi yakından takip ederek bizleri motive eden Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mehmet Fatih Kacır’a ve bizlere olan güvenini dile getirerek her zaman yanımızda olan Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç’a şükranlarımı sunuyorum. Geleceğe olan yürüyüşümüzdeki destekleri için YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Erol Özvar ile YÖK üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca projenin hazırlanması ve hayata geçilmesi sürecindeki nazik ilgileri için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından Genel Müdürümüz Sayın Hüseyin Bayraktar’a, Daire başkanlarımız Sayın İsmail Raci Bayer ile Sayın Ali Erhan Yılmaz’a da teşekkür ediyorum” dedi.     

“İş birliği içerisinde kararlı adımlar atıyoruz”

Elde edilen kazanımları geleceğe aktarma konusunda kurulan birlikteliğin önemine değinen Rektör Uzun, “İş birliği ve güç birliği yaptığımız çalışmalarımızda kazanımlarımızı yarınlara aktarmak en temel önceliklerimiz arasında yer alıyor. Bu noktada şehrimizdeki kurum/kuruluşların birlikte ve uyum içerisinde hareket etmesiyle çalışmalarımıza yön veriyoruz. Kurulan iletişim ile oluşturulan ekosistem dolayısıyla başta Bartın Valimiz Dr. Sayın Nurtaç Arslan olmak üzere Milletvekilimiz Sayın Yusuf Ziya Aldatmaz’a, Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu’na, İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz Sayın Uğur Karakaya ile ilimizin değerli yöneticilerine, paydaşlarımıza ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

BARÜ’nün “Akıllı Lojistik ve Bütünleşik Bölge Uygulamaları” ihtisaslaşma alanını da kapsayan projede üniversiteden Prof. Dr. Ayhan Ateşoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Aylin Alişan Yetkin, Dr. Öğr. Üyesi Bayram Dündar, Dr. Öğr. Üyesi Ercan Gemici, Doç. Dr. Ersin Alaybeyoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Evrim Güler, Dr. Öğr. Üyesi Harun Yetkin ve Doç. Dr. Mustafa Artar farklı disiplinlerde görevler yürütecek.