'Seçimden önce verilen sözler tutulmalı'

Türk Sağlık-Sen Bartın Şubesi Başkanı Besim Coşkun yaptığı yazılı basın açıklaması ile sağlık çalışanlarının sorunlarına yönelik seçimden önce verilen sözlerin tutulması gerektiğini ifade ederek, 'Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'dan beklentimiz ikinci döneminde sağlık çalışanlarının sorunlarına kalıcı çözümler üretmesidir.' İfadelerinde bulundu.

'Seçimden önce verilen sözler tutulmalı'

v

Türk Sağlık-Sen Bartın Şubesi Başkanı Besim Coşkun sağlıkçıların çözüm bekleyen sorunlarına yönelik yazılı basın açıklamasında bulundu.

Başkan Coşkun açıklamasında, “Yeni açıklanan kabinede Sayın Dr. Fahrettin Koca yeniden Sağlık Bakanı olarak görev almıştır. Kendilerine kolaylıklar diliyor, artık kronikleşmiş olan sorunlarımıza çözümler bekliyoruz. Sayın Bakanın ikinci döneminde sağlık çalışanlarının sorunlarına kalıcı çözümler üreterek, tüm sağlık camiası için daha iyi bir çalışma hayatını tesis etmesi temel beklentimizdir.

Bu çerçevede ücret dengesizlikleri giderilmeli, günümüz şartlarının gerisinde kalan tüm ödemeler seçimden önce söz verildiği gibi arttırılmalıdır. Seçim vaadi olarak açıklanan ücretler vaatte kalmamalı biran önce yerine getirilmelidir. Biz Sağlık Çalışanlarının en temel sorunlarından olan ödemeler deki karışıklık giderilmeli ve Ücret politikasında tek kalem maaş sistemine geçilmeli tüm ödemeler emekliliğe yansıtılmalıdır.” Dedi.
 “Hastanelerde kesintisiz kreş hizmeti verilmeli”

Hastanelerde kreş hizmeti verilmesi gerektiğini de vurgulayan Coşkun açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi, “Tüm hastanelerde 24 saat kesintisiz kreş hizmeti verilmelidir. Bu konu ile ilgili ilimizdeki hastanelerin ne yazık ki fiziki şartlarının uygun olmamasından dolayı yeni yapılan hastanede kreş olması için sendikamız Türk Sağlık Sendikası Genel Merkezi tarafından hazırlanan matbu dilekçeleri kuruma vermeleri için Kurban Bayramından sonra çalışma arkadaşlarımıza ulaştıracağız. Sağlıkta atamalarda liyakat tesis edilmeli, orta ve alt düzey yöneticiler objektif bir sınavla atanmalıdır. 

“Teşvik ödemeleri tekrar  düzenlenmeli”

GİH sınıfındaki arkadaşlarımızın yaptığı işleri yapan Yardımcı Hizmetler Sınıfındaki arkadaşlarımız artık yaptıkları işin kadrolarına atanmalıdırlar. Günümüz şartlarından çok geride kalmış olan giyim yardımları güncellenip komik olan yardımların yerine günümüz şartlarına uygun ödemeler yapılmalıdır. Aile Hekimliklerinde uygulanan teşvik ödemeleri tekrar  düzenlenmelidir. Aile Hekimlerine yapılan gider ödemeleri de gözden geçirilip makul ödemeler yapılmalıdır.  Sağlıkta şiddeti önlemek için tüm sağlık kurum ve kuruluşları sıfır toleranslı alan ilan edilmelidir. Yeni atanan veya deprem nedeniyle yer değişikliği yapan personelin  barınma sorunu çözülmelidir.  Sağlık meslek mensuplarının sorumluluk ile yetkileri meslek kanunlarıyla belirlenmeli, tereddütler giderilmeli ve keyfi uygulamalar sonlandırılmalıdır. Planlı bir istihdam politikası ile atama bekleyen  gençlerimizin talepleri karşılanmalıdır. 

“Çalışanların istekleri dikkate alınmalı”

Sağlık camiasının itibarının yeniden tesis edilmesi için gerekli adımlar atılmalıdır.  Tüm bunlar yapılırken mutlaka sosyal taraflarla iş birliği içerisinde hareket edilmeli, çalışanların istekleri dikkate alınmalıdır. Yeni dönemin çalışanlar adına da yeni bir döneminin başlangıcı olmasını temenni ediyor, yeni kabine ülkemiz için hayırlı olsun diyorum.”