Sakın linke tıklamayın!

Bartın İl Emniyet Müdürlüğü, sosyal medya dolandırıcılar ve Whatsapptan gönderilen linklere tıklanmaması konusunda vatandaşları uyardı.

Sakın linke tıklamayın!

Bartın İl Emniyet Müdürlüğü, sosyal medya dolandırıcılar ve Whatsapptan gönderilen linklere tıklanmaması konusunda vatandaşları uyardı. İnternette kurulan yeni platformlarla yüzlerce farklı telefon numaraları üzerinden sahte WhatsApp hesabı alındığını ifade eden Emniyet şöyle dedi:

 “İnternette kurulan yeni platformlarla yüzlerce farklı telefon numaraları üzerinden sahte WhatsApp hesabı alarak, kullanıcılara değiştirilen profil ismiyle “Merhaba, 2022'nin en karlı projelerini merak ediyor musunuz? İster evde ister işte olsun, günde 5-15 dakikada rahatlıkla 100-300TL alabilirsiniz ancak öğretmenin size sabırla öğretmesi için 20 dakika boş zamanınızın olması gerekir. Denemek ister misin? (Ancak, en az 22 yaşında olmalısınız ve öğrenciler katılamaz) Şimdi, sadece bir hesap açmanız gerekiyor ve öğretmen sizi her gün 800-1000 lira kazanmaya götürecek. Şimdi, öğretmen size Whatsapp'ta nasıl daha fazla gelir elde edeceğiniz konusunda talimat verecek, öğretmenin WhatsApp numarasını eklemek için bağlantıya tıklayın: https://...... Öğretmenin whatsapp'ını eklemek için linke tıkladıktan sonra öğretmene merhaba deyin ve kazanmaya başlayabilirsiniz” veya “Merhaba şirketimiz part-time eleman alımı yapmaktadır. Telefonda yarı zamanlı iş. 10-20 dakika çalışın! Yeni gelenler hemen 300 lira kazanıyor, günlük ücret 500-5000 lira. Bu pozisyona sadece 21 yaş üstü kişilere açıktık!!! İletişim: https://.....“ şeklinde mesajlar gönderilerek mesajlarda yer alan linkler üzerinden cep telefonu numaraları ile kayıt oluşturularak dolandırıcılığa maruz kalındığı durumlar ile karşılaşılmaktadır.

Sosyal medya uygulamaları üzerinden gönderilen linkler aracılığıyla vatandaşlarımız tuzağa düşürülerek kişisel bilgilerinin ele geçirilmeye çalışılmakta olup, sahte içerikler kullanarak aldatıcı vaatlerde bulunabilecek dolandırıcılarla kişisel verilerin ve banka hesap bilgilerinin paylaşılmaması gerekmektedir.”