Randevusunu onaylamayan hastaların ise randevusu iptal edilecek

Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen onaylı randevu dönemi hastane tetkiklerinde de uygulanmaya başladı. Buna göre artık Bartın Devlet Hastanesi'nde sadece muayene için değil, tetkik ve ameliyatlar için de hastanın onay vermesi gerekecek. Hastanın randevudan 2 gün önce saat 20:00'ye kadar randevusuna onay vermesi veya gelemeyeceğini bildirmesi gerekecek. Onay, 'www.mhrs.gov.tr' internet sitesi, mobil uygulama, onay linki içeren SMS ve 'ALO 182 Çağrı Merkezi' olmak üzere tüm kanallar üzerinden verilebilecek. Son onay saatine kadar randevusunu onaylamayan hastaların ise randevusu iptal edilecek. Randevusunu onayladığı halde gitmeyen hastalar ise aynı işlem için 15 gün sonraya yeni randevu alabilecek. 65 yaş üstü hastalar ve kanser hastaları ise muayenede olduğu gibi onay işleminden muaf tutulacak.

Randevusunu onaylamayan hastaların ise randevusu iptal edilecek

Tetkik amaçlı görüntülemede de onaylı randevu dönemi başladı!

 

Nilay Meryem ÇÖMLEK

 

Bartın İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen onaylı randevu döneminin hastane tetkiklerinde de uygulanmaya başladığını duyurdu.

Buna göre Bartın Devlet Hastanesi başta olmak üzere ülkedeki tüm hastanelerde başlayan onaylı randevu sistemi, artık tetkiklerde de geçerli olacak.

Uygulama göre; hekim uygun görürse muayene olan hastaya tetkik ya da görüntüleme randevusu verecek. Hastanın randevudan 2 gün önce saat 20:00'ye kadar randevusuna onay vermesi veya gelemeyeceğini bildirmesi gerekecek. Onay, "www.mhrs.gov.tr" internet sitesi, mobil uygulama, onay linki içeren SMS ve "ALO 182 Çağrı Merkezi" olmak üzere tüm kanallar üzerinden verilebilecek.

Uygulama MR, tomografi, gastroskopi, kolonoskopi, ve ameliyatları da kapsayacak. Son onay saatine kadar randevusunu onaylamayan hastaların ise randevusu iptal edilecek. Randevusunu onayladığı halde gitmeyen hastalar ise aynı işlem için ancak 15 gün sonraya yeni randevu alabilecek. 65 yaş üstü hastalar ve kanser hastaları ise muayenede olduğu gibi onay işleminden muaf tutulacak.

Bartın İl Sağlık Müdürlüğü’nden merak edilen sorulara yanıt!

Bartın İl Sağlık Müdürlüğü, 7 soru ile tetkik amaçlı görüntüleme işlemlerinde onaylı randevu dönemi hakkında merak edilenleri anlattı. İşte yeni döneme ilişkin merak edilen sorular ve yanıtları:

“Tetkik Amaçlı Görüntüleme İşlemlerinde Onaylı Randevu Sistemi” nedir ve ne zaman uygulamaya girecek?

Tetkik amaçlı görüntüleme işlemleri için hastane imkanlarının daha verimli kullanılmasını sağlayan, randevusuna gelememe durumu söz konusu olan hastaların erken bir zamanda randevularının iptal edilmesiyle boş kalan kapasitenin diğer hastalar için kullanılmasını sağlayacak olan kuralları içeren yeni bir düzenlemedir. Bu kurallar 24 Haziran Pazartesi günü itibariyle alınacak randevular için geçerli olacak. Ciddi bir kaynak israfına neden olan, hastaların farklı hastanelerde aynı şikayetle ilgili görüntüleme işlemi yaptırmak zorunda kalması bu düzenleme kapsamında çözüme kavuşturuluyor. Hastanın bir hastanede yaptırdığı tetkik amaçlı görüntüleme işlemi diğer hastanelerde görüntülenebilecek, böylece mükerrer tetkiklerin ve israfın önüne geçilecek.

Hastaneler tarafından sistem üzerinde randevuları oluşturulan kişilerin, randevu saatine uyacağına ilişkin onay vermesi gerekiyor mu?

Randevu tarihinden iki gün önce saat 20.00’ye kadar kişilerin randevusuna onay vermesi veya gelemeyeceğini bildirmesi gerekecek. Onay, www.mhrs.gov.tr internet sitesi, mobil uygulama, onay linki içeren SMS ve ‘Alo 182 Çağrı Merkezi’ olmak üzere tüm kanallar üzerinden verilebilecek.

Onay verilen randevu iptal edilebilecek mi?

Randevu tarihinden iki gün önce saat 20.00’ye kadar , www.mhrs.gov.tr internet sitesi, mobil uygulama, onay linki içeren SMS ve ‘Alo 182 Çağrı Merkezi’ aracılığıyla iptal işlemleri gerçekleştirilebilecek.

Hastaneler tarafından sistem üzerinde randevuları oluşturulan ancak randevusunu onaylamayan kişilere ilişkin süreç nasıl yürütülecek?

Son onay saatine kadar randevusunu onaylamayan kişilerin randevusu otomatik olarak iptal edilmiş sayılacak.

Onaylanan randevuya gidilmezse herhangi bir kısıtlama uygulanacak mı?

Randevusunu onayladığı halde gitmeyen kişiler, aynı işlem için ancak 15 gün sonra yeni bir randevu alabilecek.

Randevusunu onaylamayan ya da iptal etmeyen kişiler, başvuruda bulunduğu hastaneden hizmet alabilecek mi?

Üzerinde herhangi bir işlem yapılmayan randevular, iki gün önce saat 20.00’ye kadar otomatik olarak iptal edilmiş sayılacak. Bu kişiler için hastane tarafından tekrar randevu verilebilecek.

Tetkik Amaçlı Görüntüleme İşlemlerinde Onaylı Randevu Sistemin”nden muaf olan gruplar var mı?

Muayene randevularında olduğu gibi tetkik amaçlı görüntüleme işlemi randevularında da 65 yaş üstü hastalar ve kanser hastaları onay işleminden muaf tutulacak. Bu gruptaki hastalar için hastanelerden her zaman randevu verilebilecek.