PCR testi zorunluluğu kaldırıldı!

Özel araç hariç, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirilecek şehirlerarası seyahatler için negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu kaldırıldı. Bununla birlikte aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerin yurt içinde uçakla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için azami 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi istenilmesine devam edilecek.

PCR testi zorunluluğu kaldırıldı!

Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, geçtiğimiz Pazar günü Vali Sinan Güner Başkanlığında, olağanüstü toplanarak; birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Koronavirüs (COVİD-19) Salgını nedeniyle yeni kararlar aldı.

Toplantıda; Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün 14.01.2020 tarih ve 149-82, 149-83 sayılı yazılarına göre; PCR testi ile tarama yapılmasına devam edilmesi gerekenler; Huzurevi/bakım evi/sevgi evleri ile ceza ve tevkif evlerinin aşısız veya son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş çalışanları, belirlenen durumlarda ceza ve tevkif evlerindeki tutuklu ve hükümlüler, yurtdışına seyahat edecek kişiler (Seyahat edilecek ülkenin belirlediği kurallar doğrultusunda), aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden uçak ile şehirlerarası seyahat edecekler olarak belirlenirken PCR testi ile tarama yapılmasına gerek olmadığı değerlendirilenler; aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden, konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılmadan önce, Milli Eğitim Bakanlığı okullarında görev yapmakta olan personel (öğretmen, servis şoförü, temizlik personeli vb.), tüm kamu ve özel işyerlerinde çalışanlar, kamu ve özel kurumlar tarafından düzenlenen öğrenci kamplarına katılacak kişiler olarak belirlendi.

Bu çerçevede İlimiz genelinde; Huzurevi, bakım evi, sevgi evleri ile ceza ve tevkif evlerinin aşısız veya son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş çalışanları, belirlenen durumlarda ceza ve tevkif evlerindeki tutuklu ve hükümlüler ve yurtdışına seyahat edecek kişilerden (Seyahat edilecek ülkenin belirlediği kurallar doğrultusunda) PCR testi ile tarama yapılmasına devam edilecek.

Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin 04.09.2021 tarih ve 32 nolu kararının 3. maddesinde belirtilen özel araç hariç, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirilecek şehirlerarası seyahatler için negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu kaldırıldı.

Bununla birlikte; aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerin yurt içinde uçakla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için azami 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi istenilmesine devam edilecek.

Havayolu yolcu taşımacılığı yapan firmalarca uçağa kabul öncesinde HES kodu üzerinden aşılı ya da geçirilmiş hastalık veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.

Hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmeyecek.

PCR testi zorunluluğu kaldırıldı

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin 04.09.2021 tarih ve 32 nolu kararının 2. maddesi ve 02.11.2021 tarih ve 36 nolu kararının 1. maddesinde belirtilen konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu kaldırıldı.

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin 04.09.2021 tarih ve 32 nolu kararının 6. maddesinde belirtilen Milli Eğitim Bakanlığı Okullarında görev yapmakta olan personele (öğretmen, servis şoförü, temizlik personeli vb.) yönelik uygulanan PCR testi zorunluluğu kaldırıldı.

Ayrıca alınan bu kararların sorumlu Vali Yardımcısı’nın koordinasyonunda İl Sağlık Müdürlüğünce takip edilmesine, ilgili kurum ve kuruluşlara verilen görevlerin gecikmeksizin ikmal edilmesine karar verildi.