Özkan: 'Gramaj düşürerek tüketiciyi yanıltılıyorlar'

Daha adil ve güvenli alışveriş yapabilmek için temizlik ve kişisel bakım ürünlerine gramaj standardı getirilmesi gerektiğine söyleyen Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, bazı ambalajlı ürünlerde gramaj düşürülüp fiyat aynı tutularak gizli zam yapıldığına da dikkat çekti.

Özkan: 'Gramaj düşürerek tüketiciyi yanıltılıyorlar'

 

Bazı ambalajlı ürünlerde gramaj düşürülüp fiyat aynı tutularak gizli zam yapıldığına dikkati çeken Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, “Özellikle gıda, temizlik ve kişisel bakım ürünlerindeki fiyat artışlarından dolayı piyasadaki bazı üreticiler kâr marjlarını artırmak için bu ürünlerin gramajını düşürerek tüketiciyi yanıltıyor. Bunu tek bir üründe değil milyonlarca üründe yaparak büyük kazançlar elde ediyorlar. Tüketici aslında daha az ürün aldığının farkında olmadan aynı miktarda para ödüyor. Bir nevi gizli zam yaparak tüketiciyi mağdur ediyorlar. Vatandaşlarımız alışveriş yaparken bu tarz gramaj hilelerine mutlaka dikkat etmeli. Ayrıca, bir hile veya haksız uygulamaya maruz kaldığında yasal haklarını korumalı” dedi.

“Gramaj standartı bilinçli alışverişe imkân sağlar”

Daha adil ve güvenli alışveriş yapabilmek için temizlik ve kişisel bakım ürünlerine gramaj standardı getirilmesi gerektiğine söyleyen Özkan, “Gıda, temizlik ve kişisel bakım ürünlerine gramaj standardının getirilmesi alışveriş yaparken ürünlerin daha doğru değerlendirilmesine ve daha bilinçli alışveriş yapılmasına imkân sağlar. Ayrıca bu standartlar tüm üreticileri belirli bir ürün için ortalama fiyat skalası belirlemeye yönlendirir. Bu da adil bir rekabet ortamı oluşturur ve ürünlerin içeriğine dayalı olarak fiyatlandırılmasına olanak tanır. Dolayısıyla kalite ve fiyat arasındaki denge daha düzenli hale gelir ve tüketicilere daha fazla seçenek sunulur. Bu sebeple gıda ve zorunlu tüketim malları başta olmak üzere A’dan Z’ye varana kadar tüm ürünlere yasal çerçevede gramaj standardı getirilmeli. Ayrıyeten bu standartlar sağlık ve beslenme konusunda da önemli bir işleve sahip. Çünkü ambalajlardaki net gramaj bilgileri, tüketicilerin alım yaptıkları ürünlerin içerdiği kalori, besin değeri ve diğer özellikleri daha iyi anlamalarını sağlar. Bu standartlar piyasada yasal düzenlemelerin takibini ve denetimini de kolaylaştırarak başta gıda ve temizlik olmak üzere üretim endüstrisinin daha verimli ve sürdürülebilir olmasını da imkan tanır” diye konuştu.