Özkan 'Elektrik faturaları yüksek geliyor'

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, koronavirüs salgınına ve buna karşı alınan tedbirlere rağmen elektrik faturalarının yüksek geldiğini ifade ederek 'Faturaların yüksek gelmesinin açıklaması olmalı. Faturaları almamazlık yapmıyorsunuz elektrik kesintilerine de başladınız en azından alınan vergilerde indirim yapılsın' dedi.

Özkan 'Elektrik faturaları yüksek geliyor'

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, koronavirüs salgınına ve buna karşı alınan tedbirlere rağmen elektrik faturalarının yüksek geldiğini söyledi. Fatura ödemelerinin alındığını ve elektrik kesintilerine de başlandığını ifade eden Özkan, “Faturaları almamazlik yapmıyorsunuz elektrik kesintilerine de başladınız en azından alınan vergilerde indirim yapılsın. Korona virüs nedeniyle evde kalmakla birlikte giderler artmaya başladı. Enerji fonu, TRT payı ve Elektrik tüketim vergilerinde indirime gidilmeli. En önemlisi konut ve sanayide uygulanan fiyatların üzerinde bir tarife ile esnaf faturalarını ödemektedir. Özellikle son dönemde gelen elektrik ve doğal gaz faturaları aile bütçelerini oldukça sarsmaya başladı” dedi.

“Geçici olarak fon ve vergiler kaldırılmalı”

Bu dönemde elektrik, doğal gaz faturalarında geçici olarak indirime gidilmesi gerektiğini kaydeden Barış Özkan, “Bu dönemde elektrik, doğal gaz faturalarında geçici olarak indirime gidilmeli. Genelge ile ve iş yapamadığı için bu dönemde iş yeri kapanan esnaf iş yerinin kirasını ödeyemezken, işten çıkarılan işsiz on binlerce insan geçim derdindeyken son gelen faturalar insanlarımızı kara kara düşündürüyor. Yaklaşık 45-50 gündür işten çıkan işçi ve iş yeri kapalı olan esnaf ve sanatkarlar bu fatura bedellerini nasıl ödeyecek? Bu sorunun kısa sürede ortadan kalkması için enerji fonu, TRT payı ve Elektrik tüketim vergileri geçici olarak kaldırılmalı. En önemlisi konut ve sanayide uygulanan fiyatların üzerinde esnafımıza elektrik tarifesi uygulanmakta. Yüksek tarifeden ödeme yapan esnafın faturalarında indirime gidilerek esnafımıza ve işsizlere bu zor dönemde yardımcı olunması herkesi mutlu edecektir” şeklinde konuştu.