Orman Bölge Müdürlüğünde bütçe toplantıları devam ediyor

Bartın Orman İşletme ile Ulus Orman İşletme Müdürlüğüyle 2024-2026 bütçesini oluşturmaya başlayan Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğünde bütçe toplantıları devam ediyor. Zonguldak Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu başkanlığında Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Pınar, Ağaçlandırma ve Silvikültür, İşletme ve Pazarlama, Mali İşler, Makine ve İkmal, Orman Idaresi ve Planlama, İzin ve İrtifak, Personel Şube Müdürleri, Dirgine İşletme Müdür Vekili ve teknik personeliyle katılımıyla bir bütçe toplantısı daha gerçekleştirildi.

Orman Bölge Müdürlüğünde bütçe toplantıları devam ediyor

Bartın Orman İşletme ile Ulus Orman İşletme Müdürlüğüyle 2024-2026 bütçesini oluşturmaya başlayan Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğünde bütçe toplantıları devam ediyor. Zonguldak Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu başkanlığında Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Pınar, Ağaçlandırma ve Silvikültür, İşletme ve Pazarlama, Mali İşler, Makine ve İkmal, Orman Idaresi ve Planlama, İzin ve İrtifak, Personel Şube Müdürleri, Dirgine İşletme Müdür Vekili ve teknik personeliyle katılımıyla bir bütçe toplantısı daha gerçekleştirildi.  Dirgine İşletme Müdürlüğündeki toplantıda konuşan  Bölge Müdürü Bayraktaroğlu " Kamu kaynaklarını etkin ve verimli kullanmak ve disiplin etmek amacıyla buradayız. Ailemizin bütçesini oluşturuyoruz.

Performans kriterlerimize ve Cumhuriyetimizin 100. Yılına, Türkiye Yüzyılı vizyonuna göre planlarımızı yüzde 100 gerçekleşecek şekilde yapmalıyız. Bütçemizin yüzde 45 ' i Özel Bütçe, yüzde 55' i Döner Sermaye bütçesi. Gelirlerimizin çoğunu üretim çalışmaları oluşturmadır” dedi.

“Bütçenin uygulanması ve kontrolü önemli”

Bunun için bütün ormancılık çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yapılması gerektiğini kaydeden Faruk Bayraktaroğlu, “Bunun için silvikültür başta olmak üzere, bütün ormancılık çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yapılması gerekmektedir.  Hedefinizi doğru tespit ederseniz, disiplinli bir şekilde çalışırsanız başarı kaçınılmaz olur. Başarılı işletmelerde, ön plana çıkan 3 temel özellik vardır. Bunlar; Planlama, Organizasyon ve Denetimdir. Faaliyetlerin doğru planlanması, iyi işleyen bir organizasyon sayesinde değer kazanırken, sağlam bir denetim, başarının sürekliliğine katkı sağlayacaktır. Planlamanın araçlarından biri olan bütçenin amacına ulaşabilmesi için, kontrolünün etkin biçimde yerine getirilmesi önemlidir. Bütçenin uygulanması ve kontrolü, en az bütçenin hazırlanması kadar önemli ve özen gerektiren bir husustur. Genel Müdürlüğümüzün stratejik planları ve politikaları doğrultusunda hazırlanmakta olan Döner Sermaye Bütçe Teklifleri, gelir-gider bütçesini oluşturan yatırımlar doğrultusunda sürdürülebilir orman yönetimi çerçevesinde, ormanlarımızı korumak, geliştirmek ve devamlılığını sağlayacak şekilde hazırlanan planların bütçesi oluşturulacaktır" şeklinde konuştu.

Döner Sermaye bütçe hazırlıkları diğer İşletme Müdürlüklerinde ve Fidanlık Müdürlüğünde yapılacak toplantılarla devam edecek.  Bu kapsamda sürdürülebilir orman yönetimi çerçevesinde, ormanların korumak, geliştirmek ve devamlılığını sağlayacak şekilde hazırlanan planların bütçesi oluşturulacak.