Okul yerinin gözden geçirilerek doğaya zarar vermeyecek bir alana inşa edilmesini istedi

Amasra'da yaşanan maden faciasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bartın'da 'Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi' açılacağı vaadinin hala gerçekleşmemesi üzerine konuyu Meclis gündemine taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu'na yanıt geldi. Gelen yanıtta okul için düşünülen arazinin orman arazisi olmasından dolayı ilgili kurumlarla resmi yazışmaların devam ettiği belirtilirken okul alanının yeniden gözden geçirilmesini isteyen Bankoğlu, 'Buradan bir kez daha yetkililere çağrı yaparak yineliyorum ki bu lise bir an önce tamamlanmalı ve orman vasfını kaybetmiş bölge olarak adlandırılsa da kesinlikle ağaçların katledileceği bir alana değil başka bir bölgeye, doğaya zarar vermeden inşa edilmelidir. Biz CHP olarak orman vasfını kaybetmiş denilerek, ağaçlandırılarak tekrar orman vasfı kazandırılabilecek arazilerin betona teslim edilmesine karşıyız. Girişimlerimiz ve çağrılarımızla Bartın'a değil Amasra'ya yapılma kararı alınan okulumuzun yerinin tekrar gözden geçirilerek doğaya zarar vermeyecek bir alana inşa edilmesini istiyoruz.' dedi.

Okul yerinin gözden geçirilerek doğaya zarar vermeyecek bir alana inşa edilmesini istedi

Bankoğlu’nun Bartın Maden Lisesi ile ilgili önergesine yanıt geldi

 

Nilay Meryem ÇÖMLEK

 

Bartın’ın Amasra ilçesinde 14 Ekim 2022 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden ocağında meydana gelen ve 43 madencinin hayatını kaybettiği facianın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1 yıl 7 ay önce yaptığı açıklamada Bartın’da “Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” açılacağı vaadinin hala gerçekleşmemesi üzerine konuyu Meclis gündemine taşıyarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi vermişti.

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu’nun önergesine yanıt gelirken okul için düşünülen arazinin orman arazisi olmasından dolayı ilgili kurumlarla resmi yazışmaların devam ettiği bildirildi.

Bankoğlu’nun Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde yönelttiği sorulara Bartın İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen yanıtta; “Söz konusu okul inşası Amasra ilçesi, Kum Mahallesi, 373 ada, 1 parsel üzerindeki niteliği orman olan 45.481,81 metrekarelik taşınmazın üzerine yapılması planlanmış olup, ilgili kurumlar ile resmi yazışmalar devam etmektedir.” denildi.  

“Hala gerçekleşmemesi klasik bir AKP geleneği”

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP’li Bankoğlu verilen sözlerin tutulmamasını eleştirdi ve şunları söyledi:

“Türkiye’de onlarca maden faciası yaşandı ve hala da yaşanmaya devam ediyor. Tüm facialarda görülüyor ki ihmaller ve bilimden uzak çalışmalar canlarımızı bizden alıyor. Bu yönetim ve liyakat probleminin farkında olan AKP hükümeti yaşanan her acı sonrası sözler veriyor ancak bu sözleri tutmuyor. 14 Ekim 2022 tarihinde Bartın'ın Amasra ilçesinde 43 madencimizin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan faciasının ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamada Bartın'da Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açılacağı vaadinin hala gerçekleşmemesi klasik bir AKP geleneği.

“Ne zaman bitirileceğini kendileri de bilmiyor”

Lise konusunu gündeme getirmemizin hemen ardından bir açıklama yapmak zorunda kaldılar. AKP Bartın Milletvekili açıklama yapıp Bartın’da yapılacağı söylenen lisenin Amasra’da yapılacağını belirtti. Erdoğan’ın sözünü vekili adeta tekzip ediyor. Bu da yetmezmiş gibi bir de verilen söz unutuluyor. Bize verilen yanıtta görüyoruz ki okulun ne zaman bitirileceğini kendileri de bilmiyor. Konuyu gündeme getirmeseydik tıpkı diğer vaatler gibi bu da unutulup gidecekti. Aradan 2 yıla yakın zaman geçmiş hala resmi yazışmalar devam ediyor deniliyor. AKP hükümetine sormak lazım 2 yıla yakın süredir siz ne yapıyorsunuz? Neyin yazışmasını yapıyorsunuz da hala bir arpa boyu yol kat edemediniz?

“Amasra’mızın sosyoekonomik yapısına ciddi zararlar verecek”

Benzer durumu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği söz üzerine TTK’ye alınacak 400 işçi için de yaşamıştık. Bartın’da yaşayan ve Amasra için kuraya başvuran kişileri Zonguldak’a görevlendirmişlerdi. Bu konuda da AKP Milletvekili başta olmak üzere birçok yetkili bu durumun düzeltilmesi için çabaladıkları söyledi ancak bir gelişme sağlanamadı. Sözlerin tutulmaması Amasra’mızın sosyoekonomik yapısına ciddi zararlar verecek.”

“Halkımızın taleplerini de hükümet yetkililerine iletiyoruz”

Lisenin bir an önce hayata geçirilmesi için yetkililere çağrıda bulunan CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, okulun inşa edileceği yerin tekrar gözden geçirilerek doğaya zarar vermeyecek bir alana inşa edilmesini isterken şunları söyledi:

“Mesleki ve teknik liseleri gençlerimiz için cazip hale getirecek ilave düzenlemelerin hazırlıkları içinde olunduğu, Amasra’da yaşanan maden faciasının ardından atılacak adımlar arasında bölgede madenciliğe özel bir meslek lisesi açma projesi de bulunduğu kamuoyuna duyurulmuştu. CHP olarak biz mesleki eğitim merkezlerinin yetişmiş insan gücü ihtiyacını daha yüksek oranda karşılamasını sağlamaya dönük politikalar üretiyor ve bu konudaki çalışmalarımızı da halkımızın taleplerini de hükümet yetkililerine iletiyoruz. Yine bu şekilde Amasra’da yaşanan facia sonrası maden bölgesi olan Amasra ilçesinde bir madencilik alanında faaliyet gösterecek bir meslek lisesinin gerekli olduğunu belirttik.

“Bu tam bir akıl tutulması”

Vatandaşların taleplerine dayanamayarak genel seçimlerden önce maden lisesi sözünü seçim vaadi olarak verdiler. Ama bu söz tutulmadı. Bu da yetmezmiş gibi şimdi öğreniyoruz ki bahsi geçen okulu orman bölgesinde yapacaklarmış. Bir yandan ormanlar katledilerek maden faaliyetleri yapılmamalı diyoruz bir yandan da ormanları yok ederek inşaatlar yapıyoruz. Bu tam bir akıl tutulmasıdır. AKP’nin bu rantsal ve doğa düşmanı politikalarına artık şaşırmıyoruz ancak Türkiye’nin için düştüğü bu garabet düzene de bir o kadar üzülüyoruz.

“Yeri tekrar gözden geçirilmeli”

Buradan bir kez daha yetkililere çağrı yaparak yineliyorum ki bu lise bir an önce tamamlanmalı ve orman vasfını kaybetmiş bölge olarak adlandırılsa da kesinlikle ağaçların katledileceği bir alana değil başka bir bölgeye, doğaya zarar vermeden inşa edilmelidir. Biz CHP olarak orman vasfını kaybetmiş denilerek, ağaçlandırılarak tekrar orman vasfı kazandırılabilecek arazilerin betona teslim edilmesine karşıyız. Girişimlerimiz ve çağrılarımızla Bartın’a değil Amasra’ya yapılma kararı alınan okulumuzun yerinin tekrar gözden geçirilerek doğaya zarar vermeyecek bir alana inşa edilmesini istiyoruz.”