Muhtarlar, İsrail'i kınadı

Bartın'da Muhtarlar Günü Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törenle kutlandı. Meydandaki Atatürk Anıtına çelenk sunan muhtarlar İsrail'in Gazze'de sivillere yönelik bombalı saldırılarını kınadı. Türkiye Muhtarlar Derneği Üyesi Akbaş Köyü Muhtarı Yıldıray Aydın tüm muhtarlar adına yaptığı konuşmada 'İsrail'in ayrım gözetmeksizin Gazze'deki Filistin halkının tamamını hedef alan bu barbarca saldırılarını Bartın muhtarları olarak şiddetle kınıyoruz, saldırıda hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize Allahtan rahmet ve yaralılara acil şifalar diliyoruz' dedi.

Muhtarlar, İsrail'i kınadı

19 Ekim Muhtarlar Günü etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Meydanında düzenlenen tören Bartın Muhtarlar Derneği Başkanı Nuri Yoldaş, Türkiye Muhtarlar Derneği Bartın Şubesi Başkanı Katip Cumhur ve Kozcağız Bölge Muhtarları Derneği Başkanı Ferdi Akyer’in Atatürk Anıtına çelenklerini sunmasıyla başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam eden programa Bartın Vali Yardımcısı Uğur Karakaya, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, protokol üyeleri, STK Temsilcileri, Siyasi Parti Temsilcileri ve çok sayıda muhtar katıldı.

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı yapan Türkiye Muhtarlar Derneği Üyesi Akbaş Köyü Muhtarı Yıldıray Aydın sözlerinin başında İsrail’in Gazze’de sivil vatandaşlara yönelik yaptığı bombalı saldırıyı şu sözlerle kınadı:

 “İsrail'in Gazze'de yapmış olduğu saldırılar sonucunda binlerce Filistinli hayatını kaybetmiştir. Bir o kadar da yaralanma meydana gelmiştir. İsrail'in ayrım gözetmeksizin Gazze'deki Filistin halkının tamamını hedef alan bu barbarca saldırılarını Bartın muhtarları olarak şiddetle kınıyoruz, saldırıda hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize Allahtan rahmet ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.”

“Muhtarlık cazip hale getirildi”

Aydın konuşmasında muhtarlık müessesesinde devrim niteliğinde adımlar attığını ifade ederek,  “Muhtarlık müessesesi etkinliğinin ve işlevlerinin arttırılması, gerekse bu müessesenin korunmasına ilişkin yapılan iyileştirmelerin her adımında bizlerden desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın İçişleri Bakanımıza yürek dolusu selam ve saygılarımızı iletmek isteriz. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ve muhtarlık müessesine verdiği önem ile kamu hizmetlerinden etkin, verimli ve güvenli bir şekilde faydalanmamız, sorunlarımızın en kısa sürede yetkili makamlara iletilmesi ve takip edilmesi amacıyla İçişleri Bakanlığımız bünyesinde ve Büyükşehir

Belediyelerinde "Muhtarlık Daire Başkanlığı” diğer belediyelerde ise "Muhtarlar Müdürlüğü” kurulmuş olup bu sayede taleplerimiz daha hızlı bir şekilde sonuçlanması planlanmıştır. Taleplerimizin elektronik ortamda yapılabilmesi için Bakanlığımız tarafından "Muhtar Bilgi Sistemi (MBİS)" adında bir sistem kurulmuştur. Bir taraftan muhtarlık müessesesi ile ilgili devrim niteliğinde adımlar atılırken diğer taraftan da özlük haklarımızın iyileştirilmesi sonucunda muhtarlık cazip hale getirilmiştir.” Dedi.

“Görevimizi daha istekli yapmamızı sağlıyor”

Aydın konuşmasının devamında ise şu ifadelere yer verdi, “Biz muhtarlarımızın en önemli talepleri arasında yer alan SGK primlerinde yapılan olumlu düzenlemeler, en az bir dönem muhtarlık yapan köy ve mahalle muhtarları ve muhtarlık görevi sona eren muhtarlarımızın silah ruhsat harcından muaf tutulması, köy muhtarlarımız için köy konağı yapılması amacıyla hazine arazilerinden yer tahsisi imkânının mahalle muhtarlıklarına da tanınması yine köy muhtarlıklarımızın maaşlarında yapılan iyileştirmeler muhtarlık görevlerimizi yapmada daha istekli olmamızı sağlamaktadır.

“Muhtarlar altın çağını yaşıyor”

190 yıllık geçmişi olan müessesemiz ve bu müessesenin fedakar neferleri olarak; Türkiye Muhtarlar Birliği'nin kurulması, muhtarlık seçimlerinin de adaylık usulüne göre yapılmasının, günümüz şartlarına göre 442, 4541 sayılı Köy ve Mahalle Kanununun düzenlenmesi, 5490 sayılı Kanununun düzenlenmesi, 5393-9/b sayılı Kanunda ayni ve diğer ibaresinin yerine ayni ve nakdi yardım eklenmesini, mahalle muhtarlıklarına tüzel kişiliğin tekrar verilmesi en öncelikli taleplerimiz olduğunu belirtmek isteriz. 1829'dan bugüne kadar varlığını çok zor koşullarda devam ettiren ayrıca görevi başında şehit edilen muhtarımıza ve tüm şehitlerimize Cenabı Allah'tan rahmet dilerim. Son yıllarda adeta altın çağını yaşatan biz muhtarlar için şu ana kadar yapılanlarda başta Cumhurbaşkanımız ve Sayın İçişleri Bakanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür eder Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlayacağımız Türkiye Yüzyılının ülkemize ve milletimize hayırlara vesile olmasını diler, saygılarımızı sunarız.”

Muhtarlar Günü programı günün anısına toplu fotoğraf çekilmesinin ardından sona erdi.

Muhtarlar, İsrail'i kınadı
Muhtarlar, İsrail'i kınadı
Muhtarlar, İsrail'i kınadı
Muhtarlar, İsrail'i kınadı
Muhtarlar, İsrail'i kınadı
Muhtarlar, İsrail'i kınadı