Muhalefetten Millet Bahçesi yapımına tepki

Gelecek Partisi İl Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya ve CHP Belediye Meclis Üyeleri, yapımına başlanan Millet Bahçesi Projesine yayımladıkları bir mesaj ile tepki gösterdi. CHP Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Ahmet Çavuşoğlu, Kahramanmaraş depremlerinin ardından başlayan Millet Bahçesi yapımını 'lüzumsuz' olarak nitelendirirken Gelecek Partisi Bartın İl Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya ise yanlış üstüne yanlış yapıldığını iddia etti.

Muhalefetten Millet Bahçesi yapımına tepki

Geçtiğimiz günlerde yapımına başlanan ve ‘fidanlık’ olarak adlandırılan bölgede çalışmaların devam ettiği Millet Bahçesi Projesine Gelecek Partisi ile CHP’den tepki yağdı. CHP Bartın Belediye Meclis Üyelerinin ortak yayımladıkları metinde Millet Bahçesi Projesi lüzumsuz görülürken, Gelecek Partisi Bartın İl Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya ise yanlış üstüne yanlış yapıldığını iddia etti.

 

Çavuşoğlu: “Belediye Meclisi acilen toplanmalı” 

 

Cumhuriyet Hal Partisi Bartın Belediye Meclis Üyeleri adına mesaj yayımlayan Grup Sözcüsü Recep Ahmet Çavuşoğlu, meydana gelen deprem afetinin ardından yapımına başlanan Millet Bahçesi Projesinin lüzumsuz olduğunu ifade ettiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi;Bartın şehir merkezinde bulunan ve senelerden beri korunan fidanlık adı ile bilinen ve Bartın Şehit Merkezinin oksijen deposu olan alanda birkaç günden beri ağaçların kesildiği, dozerlerin ve iş makinelerinin hafriyatlara başladığı görülmüştür. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik çalkantılı dönemler, 06.02.2023 tarihinde başlayan ve hala devam eden deprem sonucunda ülkemizin maruz kaldığı deprem felaket ve yaralarının daha henüz sarılmadığı bir ortamda böylesine lüzumsuz ve gereksiz bir harcamaya neden olacak faaliyete başlanılması, Bartın halkının öngörüsüne ve bilgisine ihtiyaç duyulmadan bu bölgeye müdahalede bulunulması Bartın’ın ve halkının göğsüne vurulmuş bir hançer olarak kabul edilmelidir. Bu nedenle Başkanlığınızca bu duruma el atılarak derhal durdurulmasını ve bu konuda Bartın Belediye Meclisinin acilen toplantıya çağrılarak Bartın Belediye Meclisinin ve dolayısıyla Bartın halkının bilgilendirilmesini talep ediyoruz.

 

Kurtkaya “Yanlış üzerine yanlış yapılıyor”

 

Gelecek Partisi Bartın İl Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya da yayımladığı tepki mesajında, projeye karşı olduklarını dile getirerek; “Bartın'da siyasi el tarafından (Akparti/Mhp) yanlış üstüne, yanlış yapılmaya devam ediliyor. Tıpkı yalı mevkiindeki Bartınlımıza ait alanın  yeşil alan olması gerekirken, ucube bir bina inşa edilerek Bartın halkının elinden alınıp, yandaşlara verilmesi gibi, Özel İdare önündeki kavşağın battı çıktı olması gerekirken, önce akıllı kavşağa dönüştürülmesi, sonrasında hangi uzmanlar tarafından IQ testine tutuldu ise, akıllı kavşağın uygun görülmeyip, ışıklı kavşağa dönüştürülmesi gibi, Amasra -Bartın arasındaki Karaçay mevkiinde asfalt yolun üzerine yapılan viyadüklü yol gibi, eski tarihinde gemilerin şehrin içine kadar gelebildiği, ticaretin yapıldığı, yalı mevkiindeki tersanelerde gemilerin yapılıp ırmağa indirildiği Bartın ırmağımıza alelacele yapılan, altından bir geminin dahi geçemediği, doğamıza, ırmağımıza uygun olmayan TOKİ köprüsü ve ırmak ıslah projesi gibi, bunun örnekleri saymakla bitmez. Şimdide yine yandaşlara kaynak aktarma projelerinden biri de Bartın'ımızın merkezinde, Bartın'ımızın nefes aldığı, insanlarımızın dolaştığı, meyve ağaçlarımızın bulunduğu, herhangi bir afette hemşerilerimizin tek toplanma alanının olduğu fidanlığımıza göz diktiler. Fidanlıktaki projelerini gerçekleştirebilmek için hemen fidanlığın yanına 26 Haziran 2022 selinde selzede olan adliye binasını inşa ederek başlamışlardı.” Dedi.  

 

“Fidanlığımıza dokunma”

 

Kurtkaya konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Gelecek Partisi İl Başkanlığı olarak politikamız; Sosyal ve ekonomik faydaların, adil, tarafsız ve hakkaniyetli bir şekilde dağılmasını hedefleyen sosyal devlet vizyonumuzun önemli bir unsurunu çevresel adalet düşüncesi oluşturmaktadır. Çevre kirliliğine ve doğanın tahribine yol açan nedenler, hukuk devleti ve tüm canlıların doğal hakları temelinde anlaşılmalı ve ortadan kaldırılmalıdır. Çevresel nimetlerin ve külfetlerin adil olmayan bir şekilde toplumun hiçbir kesiminin lehine veya aleyhine yapısal bir durum oluşturmaması temel önceliklerimizdendir. Yaşam kalitemizi artırmak ve gelecek nesiller için kaynaklarımızı korumak amacıyla, çevresel adaletin sağlanması gerektiğine inanıyoruz. Değerli hemşerilerimiz, hepimiz bu kadim şehre borçluyuz, şehrimize doğru projeleri yapmak, doğruları söylemek, doğrunun üstüne doğruları katmak, ilave etmek için, siz aziz hemşerilerimizle birlikte kararlı ve onurlu bir duruş göstermek zorundayız. Yık, yok et, işlet projesine karşıyız. Fidanlığımıza dokunma.”

Yapımına başlanan Millet Bahçesi Projesinin ise yılsonunda hizmete girmesi planlanıyor.

 

 

 

Muhalefetten Millet Bahçesi yapımına tepki
Muhalefetten Millet Bahçesi yapımına tepki
Muhalefetten Millet Bahçesi yapımına tepki