Müdürlükten Deneyap Teknoloji Atölyeleri açıklaması

Bartın İl Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Bartın dahil 42 ilde kurulan Deneyap Teknoloji Atölyeleriyle ilgili açıklamada bulundu.

Müdürlükten Deneyap Teknoloji Atölyeleri açıklaması

Bartın İl Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Bartın dahil 42 ilde kurulan Deneyap Teknoloji Atölyeleriyle ilgili açıklamada bulundu. Müdürlük açıklamasında şunları söyledi:

“Ülkemizin teknoloji alanında gelişimini ivmelendirmek amacıyla, Cumhurbaşkanlığımızın ilk 100 günlük İcraat Programı çerçevesinde, 81 İlde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi kurulmasına yönelik olarak, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı arasında önemli bir iş birliği tesis edilmiştir. Türkiye’de gençlerin, özellikle teknoloji alanında gelişimlerine katkı sağlayan bu dört önemli kurumun katkıları ile Deneyap Türkiye projesi hayata geçirilmiştir. Projenin ilk 3 etabında 55 ilde 66 Deneyap Teknoloji Atölyesi açılmış olup eğitimler devam ederken 4. faz kapsamında 26 ilde 34 Deneyap Teknoloji Atölyesi daha açılarak 81 ilde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi hedefine ulaşılmıştır. Deneyap Teknoloji Atölyelerinde öğrencilere 3 yıl boyunca ücretsiz olarak Tasarım Ve Üretim, Elektronik Programlama Ve Nesnelerin İnterneti, Yazılım Teknolojileri, Siber Güvenlik, Enerji Teknolojileri, Havacılık Ve Uzay Teknolojileri, Yapay Zeka, Nanoteknoloji Ve Malzeme Bilimi, İleri Robotik, Robotik Ve Kodlama, Mobil Uygulama gibi 11 farklı başlıkta eğitim verilmesi planlanmaktadır. Ayrıca, öğrencilerin girişimcilik, yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme, karmaşık problemleri çözme, etkili iletişim ve takım çalışması gibi becerilerinin geliştirilmesi de hedeflenmektedir. Programa katılan öğrenciler 3 yıllık bir süreçte hem temel teknoloji yetkinlikleri kazanma, hem de özel ilgi alanlarında derinleşme imkânı elde edecektir. Atölye programları ortaokul düzeyinde hâlihazırda 4. ve 5. sınıfta eğitim gören öğrencilere, lise düzeyinde ise 8, 9 ve lise hazırlık sınıflarında eğitim gören öğrencilere hitap etmektedir. Bartın’da 4.faz kapsamında açılmış olan Bartın Gençlik Merkezi Deneyap Teknoloji Atölyelesine öğrenci kabulü, iki aşamalı seçme süreci devam etmektedir. Sürecin ilk aşaması olan esınava 346 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. E-sınav, 1 Haziran- 26 Haziran tarihleri arasında seanslar şeklinde gerçekleşmiştir. İkinci aşama olan uygulama sınavına katılma hakkı kazanan 292 aday, 1 Ekim tarihinde gerçekleşecek olan uygulama sınavına katılacaktır. Sürecin sonucunda adayların esınav sonuçlarının %70’i ve uygulama sınavı sonuçlarının %30’u alınarak Bartın’da 115 öğrenci seçilmiş olacaktır. Ayrıntılı bilgiye www.deneyapturkiye.org internet adresinden ulaşılabilmektedir.

Dördüncü fazda öğrenci seçme süreci devam eden 42 il (42 ilde toplam 50 atölye);

Adana, Ankara, Antalya, Edirne, Eskişehir, Erzurum, Hakkâri, İzmir, Konya, Manisa, Muğla, Trabzon, Amasya, Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Düzce, Gümüşhane, Iğdır, İstanbul, Kahramanmaraş, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sinop, Şanlıurfa, Tunceli, Uşak, Yalova, Zonguldak

 4.faz e-sınav duyuru sürecinde sınav başvuruları 10 Haziran 2022 tarihinde sonlanmıştır.

 Sınava 86.748 başvuru yapılmıştır. 4. faz kapsamındaki 42 il 50 merkezde 1-26 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen e-sınava 13.866 lise,42.047 ortaokul olmak üzere toplam 55.913 öğrenci katılmıştır.

 7.568 lise ve 14.228 ortaokul olmak üzere toplam 21.796 öğrenci uygulama sınavına girmeye hak kazanmıştır. 4. faz kapsamında toplam 42 il 50 merkezde 1 Ekim tarihinde uygulama sınavı gerçekleştirilecektir. Sürecin sonucunda adayların e- sınav sonuçlarının %70’i ve uygulama sınavı sonuçlarının %30’ u alınarak 42 ilimizde toplamda 7.043 öğrenci seçilmiş olacaktır.”