Memur ve emekli zammı açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), yıllık enflasyonu yüzde 64,77, Aralık enflasyonunu da yüzde 2,93 olarak açıklamasının ardından ülkedeki milyonlarca emekli ve memur gibi Bartın'daki binlerce emekli ve memurunda merakla beklediği zam oranları belli oldu. SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 37,57 zamma hak kazandı. Memur ve memur emeklileri de yüzde 15'lik sözleşme zammına ek olarak yüzde 29,79 enflasyon farkı alacak. Memur ve memur emeklilerin toplam zam oranı yüzde 49,25 olacak.

Memur ve emekli zammı açıklandı

 Türkiye İstatistik Kurumu’nun  (TÜİK), yıllık enflasyonu yüzde  64,77, Aralık enflasyonunu da yüzde 2,93 olarak açıklamasının ardından  ülkedeki milyonlarca emekli ve memur gibi Bartın’daki binlerce emekli ve memurunda merakla beklediği zam oranları belli oldu. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için enflasyon rakamları zam oranında belirleyici oluyor. Emekliler 6 ayda bir oluşan enflasyon oranı kadar zamma hak kazanıyor. Yılın ikinci yarısında yüzde 37,57'lik enflasyon gerçekleştiği için emeklilere bu oranda zam imkanı doğdu. Bu zam, kök maaşı en düşük emekli aylığı 7 bin 500 liranın altında olan emeklilerin ise kök maaşına yapılacak.

Yüzde 29,79 oranında enflasyon farkı
Memur ve memur emeklileri toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı alıyorlar. Temmuz ayında yüzde 6'lık sözleşme zammı alan memur ve emekliler bu oranı aşan miktarda enflasyon farkına hak kazanıyor. Memur ve memur emeklileri yüzde 29,79 oranında enflasyon farkına hak kazanırken memur ve memur emeklileri ocak ayında yüzde 15 de toplu sözleşme zammı alacak. Böylece ocak ayındaki zam oranı yüzde 49,25 şeklinde olacak.