Mavi Bayraklı İnkum'da sahil temizliği yapıldı

Let's Do It Türkiye Bartın İl Koordinatörlüğü ve Bartın Belediyesi öncülüğünde 'Dünya Temizlik Günü' dolayısıyla mavi bayraklı İnkumu sahilinde temizlik yapıldı.

Mavi Bayraklı İnkum'da sahil temizliği yapıldı

 

Let's Do It Türkiye Bartın İl Koordinatörlüğü ve Bartın Belediyesi öncülüğünde ‘Dünya Temizlik Günü’ dolayısıyla mavi bayraklı İnkumu sahilinde temizlik yapıldı.Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, özellikle yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisinin etkisini artırarak devam ettiği bu günlerde hijyen ve temizliğin önemine dikkat çekerken, maskelerin kullanıldıktan sonra sokaklara atılmamasını istedi. Temiz çevrenin insan sağlığı için önemine de değinen Başkan Akın, benzer etkinliklerin farklı gün ve mekanlarda tekrarlanmasının vatandaşlar arasında temizlik konusunda farkındalık yaratmada etkili olacağına inandığını da sözlerine ekledi.

Çevre temizliği ile ilgili farkındalık yaratmaya çalışan “Let’s Do It!” (Haydi Yapalım!) adlı hareket, bundan 2 yıl önce, arasında Türkiye’nin de bulunduğu 169 ülke ile eş zamanlı olarak “Dünya Temizlik Günü” olarak kutlanan 21 Eylül’de ortak bir eyleme imza atmıştı.

Ülkemizde de yankısını bulan etkinliğin Bartın ayağını arasında Bartın Akademik Spor Kulübü ve Genç TEMA’nın da bulunduğu bazı sivil toplum kuruluşları üslenmiş ve onlarca genç, belediyenin temizlik ekipleri ile birlikte Yalı mevkiinde ve ırmak kenarında çevre temizliği gerçekleştirerek doğanın korunmasının insan ve toplum sağlığı açısından önemine ve gelecek nesillere daha sağlıklı bir çevre bırakmanın gereğine dikkat çekmişlerdi.

90 genç farkındalık için buluştu

Pandemi nedeniyle 2 yıldır gerçekleştirilemeyen etkinlik bu kez Bartın’ın denizi ve sahili ile Mavi Bayrak alan İnkumu Plajında gerçekleştirildi.

Let’sDo It Bartın ile Bartın Belediyesi organizasyonunda Bartın TEMA gönüllülerinin de desteği ile hafta sonu yapılan etkinlik için Bartın Belediyesi Kemerköprü Meydanı’ndan İnkumu’na araç da kaldırdı.

Etkinliğe Let’s Do It Bartın’ın yanı sıra TEMA Bartın gönüllüleri, Bartın Gençlik Merkezi ve Kumluca Çok Programlı Lisesi öğrencileri de destek verdi. 90 genç, Bartın’ın tek Mavi Bayraklı plajı olan İnkumu’nda Bartın Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri ile birlikte temizlik yapmak için buluştu.

Akın, çevre temizliğinin önemine dikkat çekti

Temizlik öncesinde kısa bir açıklama yapan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, belediye olarak “Çevrecilik Milliyetçiliktir” düsturuyla hareket ettiklerini ve temizliğin imandan geldiğini hiçbir zaman unutmadıklarını belirtti.

Vatandaşlardan da çevre temizliğine aynı bakış açısı ile özen göstermelerini beklediklerini ifade eden Başkan Akın, özellikle pandemi sürecinde önemi çok daha iyi anlaşılan temizlik konusunda vatandaşlara maskelerini sokaklara atmamaları uyarısında bulundu.

Çevre temizliği de mavi bayrak kriterlerinden

Başkan Akın, şunları söyledi:

 “Let’s Do İt ismiyle gerçekleştirilen ve ilk olarak Estonya’da 2008 yılında başlayan Dünya Çevre Günü etkinliğini Bartın’da İnkumu sahilinde gerçekleştiriyoruz. Biliyorsunuz bizim üç noktamızda Mavi Bayrağımız var. Mavi Bayrak almak öyle kolay olmuyor. Belediye Başkanı olduğumuzdan beri bizim 3 yılımızı aldı bu iş. Ve her sene de yenileniyor. Bu ay sonu itibariyle Mavi Bayrak inecek. Kış günü Mavi Bayrak yok. Yaz geldiğinde tekrar verilere tek tek bakacaklar, bu arada verileri kontrol edecekler, ki 33 tane farklı kriter var. Bu kriterlerden bir tanesi de temizlik kriteri. Bugün de biz burada hem Mavi Bayrak etkinliği şeklinde, hem de bütün dünyada 180 ülkede aynı anda, yani saat 10.00 itibariyle başlatılan ve dünya genelinde 20 milyon gönüllünün eş zamanlı olarak farkındalık yaratmak amacıyla başlatmış olduğu etkinliği biz de bugün Bartın’da gerçekleştireceğiz.

Maskeler sokağa atılmasın!

Tabi burası bizim için çok önem arz ediyor. Özellikle Bartın Belediyesi’nin Bartın’ı çok daha temiz tutalım düsturu içerisinde başta Temizlik İşleri’nde görevli arkadaşlarımız olmak üzere tüm çalışanlarımızın beraberce mücadele ettiği, özellikle bu bölgede çöp kutularının yer altına alındığı, ki biliyorsunuz Bartın’da da özellikle sıkıntılı olan bölgelerde çöp konteynerlerini yer altına alıyoruz, çöplerin etrafa dağılmaması ve özellikle de içinde bulunduğumuz Covid-19 pandemisinde maskelerin sokağa atılmaması, hijyenin her zamankinden çok daha fazla önemli olduğu böyle bir dönemde bu etkinliği gerçekleştiriyoruz.

“Çevrecilik Milliyetçiliktir”

Benim istirhamım şudur ki, bu temizlik sadece bugüne özel olmasın. Evet, bugün Bartın’da Türkiye’nin ve dünyanın her noktasında bu etkinlik yapılıyor ama biziö her zaman temiz olmamız, çevremizi her zaman temiz tutmamız gerekiyor. Yani temizlik imandan gelir düsturu içerisinde bunu yapmak, temizliği yaşam biçimi haline getirmek gerekiyor. Bu bir çevreciliktir. Biliyorsunuz, bizim sloganımızdır ‘Çevrecilik Milliyetçiliktir’. Çevremizi korumak, temiz olmak imandandır.

Başkan’dan gençlere teşekkür

Bu düstur içerisinde de biz destek veriyoruz gençlerimize. Bugün burada 90 kadar gencimiz bu etkinliği gerçekleştiriyor. Ben gençlerimize teşekkür ediyorum. Let’s Do It Bartın temsilcisi arkadaşıma şükranlarımı sunuyorum. 7 tane bölge direktörü var Lets’ Do It’in Türkiye genelinde bunun dışında 57 ilde de il direktörleri aracılığıyla hizmet veriyorlar. Bugün de arasında Bartın’ın da bulunduğu 57 ilde dünya ile eş zamanlı olarak bu etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. Bu vesile ile ben kendilerine bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Bartın’da yaşayan hemşehrilerime de tertemiz bir çevrede sağlık dolu günler diliyorum.”

 

Başkan Akın’ın konuşmasının ardından etkinliğe katılan gönüllüler ellerine aldıkları poşetler ile İnkumu plajının dört bir yanına dağıldılar ve yaklaşık olarak 3 km’lik plajı baştan aşağı temizlediler.