Madenci 350 kişinin hayatını kurtardı

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu, Olağan Genel Kurul sonrası ilk toplantısını yaptı. Genel Başkan Hakan Yeşil, tüm ülkeyi yasa boğan Kahramanmaraş depremleri sonrası arama-kurtarma çalışmalarına katılmak için bölgeye giden Amasra ve Zonguldak'taki madencilerin 350 kişiyi enkazdan canlı olarak kurtardığını 4 bine yakın kişinin de ne yazık ki cenazesini enkazın altından aldığını açıkladı.

Madenci 350 kişinin hayatını kurtardı

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Yener Arslanbuğa, Genel Mali Sekreter Yalçın Yiğit, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, GMİS’e bağlı Karadon, Kozlu, Armutçuk, Üzülmez, Amasra, MTA ve Merkez Servisleri Şubelerinin Şube Başkan ve yöneticileri katıldı.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, 4 Şubat 2023 tarihinde Sendikalarının 12’nci Genel Kurulu’nu büyük bir katılımla gerçekleştirdiklerini, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli iki depremin ardından maden işçilerinin ve GMİS Genel Merkez ve Şube yöneticilerinin deprem bölgesinde arama-kurtarma çalışmalarına katıldıklarını ifade etti.

Yeşil şunları söyledi:

“12’nci Olağan Genel Kurulumuzu 4 Şubat 2023 tarihinde yaptık. Tüm camiamıza işçi sınıfına TÜRK-İŞ’imize, madenci camiamıza hayırlı olsun. Kongremizden sonra yaptığımız ilk başkanlar kurulu toplantımız.  Kongremize katılan, destek veren, görüş sunan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

Amasra müessesemizde kaybettiğimiz 42 madenci kardeşimize de Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar ve tüm maden şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum.

Bugün 6 Şubat’ta meydana gelen deprem faciasıyla ilgili ve önümüzdeki dönem görev yapacağımız arkadaşların hem tanışması hem de yol haritamız hakkında bugün başkanlar kurulu tertip ettik.

Görev alan arkadaşlarımız, görevden ayrılan arkadaşlarımız oldu. Ben sendikadaki yönetici arkadaşlarım adına hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum, yeni gelen arkadaşlara da başarılar diliyorum, hayırlı olmasını diliyorum.

“Tarih yazdılar”

Türkiye zor bir süreçten geçiyor. Arka arkaya yaşadığımız iki büyük depremle hemen hemen 10 ili kapsayan büyük bir yıkım yaşandı. Deprem bölgelerini ziyaret ettik. Madenci arkadaşlarımız hem TTK hem MTA’da görev yapan üyelerimiz sahada üstün başarı gösterdi. Kısacası tarih yazdılar diyebiliriz. Çok büyük bir yıkım içerisinde görev yapan görünmez kahramanlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kilometrelerce uzaktan oraya giderek görev yapmak, enkazda kalan vatandaşlarımıza nefes olmak için kendi hayatları pahasına orada mücadele verdiler.

O bölgeyi görüp de konuşmak lazım. Gerçekten o illerdeki yıkım televizyonlardaki gibi değil. Çok çok fazlası var. Bu anlamda ben Türkiyemize geçmiş olsun diliyorum. Görev yapan arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ediyor, hepsinin gözlerinden öpüyorum. Çünkü orada kendi kardeşleri, kendi anne ve babalarıymış gibi kendi hayatlarını riske atarak insanları enkazdan çıkarmak için canla başla mücadele ettiler.

“TİS görüşmelerimize başlayacağız”

Sendikamızın devam eden sürecinde önümüzde toplu sözleşmemiz var. Bu büyük depremle beraber biraz ötelendi ama önümüzdeki günlerde başlayacak toplu sözleşme görüşmelerimiz için çalışmamız tamam. Bu büyük sıkıntıyı atlattıktan sonra da bu görüşmelere başlayıp TTK ve MTA işçilerimizin hak ve menfaatlerini arttırmak için bir mücadeleye gireceğiz.

“Örgütlenme seferberliği başlatacağız”

Devamında da sendikamız olarak genel kurulumuzda beyan ettiğimiz gibi örgütlenme seferberliğimiz var. Türkiye çapındaki maden iş kolunda çalışan bütün işçilere ulaşıp onları da sendikalı yapmak için büyük bir mücadele içerisine gireceğiz. Sendikamızın hak ve menfaatleri doğrultusunda bir dizi çalışmalarımız olacak. Bunları da hep birlikte yönetim kurulumuzla beraber şubelerimizle beraber başaracağız.

“İşçi açıklarının giderilmesi için çalışıyoruz”

En büyük eksiklilerimizden bir tanesi de her zaman diyoruz norm kadroyla çalışamıyoruz. İşçi açıkları sebebiyle hem iş sağlığı hem iş güvenliği anlamında büyük sıkıntılar çekiyoruz. Bunları birçok kez anlattık. Amasra faciasında yaşanan gerçeklerden biri de işçi açıklarından kaynaklı iş sağlığı ve güvenliğinin yeterince sağlanamaması. Bununla ilgili de işçi açıklarını giderilmesi ve arkadaşlarımızın daha güvenli ortamlarda çalışmasını sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sürecin devamında da işçi açıklarının giderilmesi için çalışmalarımıza hep beraber devam edeceğiz.”

“Gönüllü arkadaşlarımız görev için bekliyor”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Genel Başkan Yeşil,  “Deprem bölgesindeki arkadaşlarımız, arama ve kurtarma çalışmaları tamamlandığı için deprem bölgesinden geri çağrıldı. Aralıklı zamanda geldikleri için istirahatleri bitenler işbaşı yaptı. Dün akşam bir deprem daha oldu. Tekrar talep edilirse TTK’da gönüllü arkadaşlarımız görev için bekliyor. Kendileri de bizleri arayarak gönüllü olduklarını söylediler. Talep olursa her an gidecekmiş gibi hazır bekliyorlar. Hatay’da 120 kişilik ekibimiz halen sahada görevini sürdürüyor.

“350 insanımızı canlı olarak enkaz altından çıkardılar”

 Deprem bölgesinde arkadaşlarımız 350 insanımızı canlı olarak enkaz altından çıkardılar. 4 bine yakın insanımızın da ne yazık ki cenazesini enkazın altından çıkarttılar.” dedi.

İşte sonuç bildirgesi!

Toplu iş sözleşmeleri, Genel Kurul değerlendirmesi, TTK ve MTA’ya işçi alımı çalışmaları, örgütlenme çalışmaları, işyeri sorunlarının yanı sıra deprem bölgesindeki çalışmaların gündem olarak görüşüldüğü Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısında alınan kararlar Sonuç Bildirisiyle açıklandı.

Sonuç Bildirisi şöyle;

“1- Genişletilmiş Başkanlar Kurulumuz, 4 Şubat 2023 tarihinde büyük bir katılımla gerçekleştirilen 12’nci Olağan Genel Kurulumuza katılan, mesaj gönderen, görüş ve önerilerini paylaşan, genel kurulun ardından yönetim kurulumuzu bizzat, mesajla ve telefonla kutlayan herkese teşekkür eder. Genel Kurulumuz, ülkemiz emekçilerinin ve işçi sınıfının hak mücadelesine ışık tutacaktır.

2- Başkanlar Kurulumuz; 14 Ekim 2022 tarihinde TTK Amasra Müessesemizde meydana gelen grizu faciasıyla ilgili adli süreci yakından takip etmektedir.

Başkanlar Kurulumuz; İhmali bulunanların ve sorumluların belirlenerek en ağır şekilde cezalandırılmaları konusundaki talebini yinelemektedir.

42 Amasra maden şehidimize, tüm maden ve MTA şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, ailelerine ve camiamıza başsağlığı diliyoruz.

3- Başkanlar Kurulumuz: Yerli ve milli kaynaklarımızı ülkemiz ekonomisine kazandıran Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ile Maden Tetkik Arama Kurumu’nun (MTA) daha verimli çalışabilmesi ve ülkemiz ekonomisine daha yüksek katkıda bulunabilmesi, iş sağlığı ve güvenliği risklerinin ortadan kaldırılabilmesi için işçi açıklarının en kısa sürede giderilmesiyle ilgili çalışmalarını kararlılıkla sürdürecektir. 

4 – TTK’da 30’uncu, MTA’da 20’nci Dönem Toplu iş sözleşmesi görüşmelerimize 7 Mart 2023 tarihinde başlayacağız. Yüksek enflasyonla birlikte gerileyen alım gücünü yükseltmek en öncelikli hedeftir.

Başkanlar Kurulumuz; Eşit işe eşit ücret için, düşük ücret sorunlarının çözülmesi için, üyelerinin hak ve menfaatlerinin geliştirilmesi için maden ve MTA işçileriyle birlikte kararlılıkla mücadele edecektir.

   5- Sendikal mücadeleyi, Türkiye’nin dört bir yanında sürdürme kararlılığındayız.

Başkanlar Kurulumuz; Ülkemizin dört bir yanındaki işletmelerde alın teri döken tüm maden işçilerini Sendikamızın çatısı altında toplamak için başlattığımız örgütlenme çalışmalarını seferberliğe dönüştürme kararı almıştır.

6- Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen ve 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen iki depremin ardından 3 bin 800 maden ve 51 MTA işçimiz gönüllü olarak deprem bölgelerine yardıma koşmuştur.

Sendikamız Başkanlar Kurulu olarak Genel Başkanımız, Genel Merkez ve Şube Yöneticileri olarak deprem bölgesinde maden işçilerimizin sürdürdüğü çalışmalara nezaret ettik.

Arama-kurtarma çalışmalarında büyük bir cesaretle gösterdikleri üstün gayretlerle, girilemez denilen en riskli enkazlara madencilik tecrübesi ve teknikleriyle girerek yüzlerce cana nefes olan tüm maden işçilerimize teşekkür ediyoruz.

Maden işçisi, yeraltında olduğu gibi yerüstünde de ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu birkez daha göstermiştir.

Madenci arkadaşlarımız deprem bölgesindeki üstün çalışmaları ve insani yaklaşımlarıyla ülkemizin kahramanları oldular. Onlarla gurur duyuyoruz.

Deprem bölgesinde büyük özverilerle çalışan tüm arama-kurtarma ve yardım ekiplerine ayrıca teşekkür ediyoruz.

Biz madenciler, ülkemizin bize ihtiyacı olduğu her yerde ve her an göreve hazırız.

Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyoruz.

Ülkemizin bu zor günleri tek yürek olarak birlik, beraberlik ve dayanışma ile aşacağından eminiz.

7- Genel Maden İşçileri Sendikası Başkanlar Kurulu, 76 yıllık mücadele tarihimizde olduğu gibi her şart altında birlik ve beraberliğini koruyacak, üyelerimizin mevcut kazanımlarından en küçük bir taviz vermeyecek, haklı ve meşru taleplerimiz için, ülkemiz ve milletimizin geleceği için mücadeleyi kararlılıkla sürdürecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”