Kurtkaya iktidara sordu

Bartın'da ayrı yaşadığı eşi tarafından çocuğunun gözü önünde bıçaklanarak öldürülen Vasfiye Çelikok cinayetiyle ilgili açıklama yapan Gelecek Partisi Bartın İl Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya 'Bu ülkede bıçaklanarak, parçalanarak, beton dökülerek, yakılarak öldürülen kadınlar gördük ve her gün ülkenin her yerinde kadınlar ölmeye devam ediyor. İktidarın kadın cinayetlerinin sonlandırılması için kısa, orta ve uzun vadeli bir eylem planı veya yapmayı planladığı bir çalışma var mı?' diye sordu.

Kurtkaya iktidara sordu

Gelecek Partisi Bartın İl Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya Bartın’da ayrı yaşadığı eşi tarafından çocuğunun gözü önünde bıçaklanarak öldürülen Vasfiye Çelikok cinayetiyle ilgili açıklama yaptı. Türkiye’de 2022’nin ilk 6 ayında 163 kadın erkekler tarafından öldürüldüğünü kaydeden Başkan Kurtkaya “2022 yılının sona ereceği bugünlerde geçen ayların muhasebesi de yapılmaya başlandı. Kadına Yönelik Şiddet vakaları ve kadın cinayetleri raporları da ilgili sivil toplum kuruluşlarınca acı tabloyu gözler önüne sermek üzere kamuoyuyla paylaşılıyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun yaptığı raporlar doğrultusunda  2022 Ocak Ayında Erkekler Tarafından 26 Kadın öldürüldü, 28 Kadın Şüpheli Şekilde Ölü Bulundu.  Türkiye’de ilk 6 ayda 163 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre 163 kadından 106’sı evlerinde katledildi.  Kadınlar sokaklarda güvende değillerken güvenli olarak nitelendirilen evlerinde de risk altında oldukları ortaya çıktı” dedi.

“Vasfiye Çelikok katledildi”
2022’nin son günlerinde bir kadın cinayetinin de Bartın’da yaşandığını ifade eden Kurtkaya,Yaşamın her alanında eşitsiz bir şekilde mücadele veren kadınların; ekonomiden istihdama, sağlıktan eğitime kadar, çözülmesi gereken birçok sorunu varken, bu ülkede 10 Milyon 56 bin kadın, iş gücü olarak bile sayılmazken, bitmek bilmeyen kadın cinayetleri ve şiddet vakaları yüzünden bu meselelere değil çözüm aramak konuşamaz, gündeme dahi alamaz hale geldik.
2022 yılını bitireceğimiz bugünlerde yine bir kadın cinayeti Bartın ilimizde işlendi. Azize Gülmez ve Arzu Ar kardeşlerimizden sonra Vasfiye Çelikok hemşehrimiz ayrılmak istediği eşi tarafından evladının gözleri önünde katledildi” şeklinde konuştu.

“İktidar milleti kandırmaya devam ediyor”

Türkiye’den son 10 yılda kadın cinayetleri 3 kat arttığını belirten Yasemin Dora Kurtkaya “2020 yılında İçişleri Bakanı sosyal medya hesabı üzerinden bazı veriler paylaşarak 2020 yılında öldürülen kadın sayısını 266, kadın cinayetlerini önlemek konusunda bir önceki yıla oranla yüzde 21 oranında daha “başarılı” olduklarını paylaşmıştı. Oysa son 10 yılda kadın cinayetleri 3 kat artmış 3621 kadın son 10 yılda hunharca katledilmişti. İçişleri Bakanı verileri TÜİK’ten almış olacak ki; nasıl ekonomik veriler gerçeği yansıtmıyorsa, bu verilerde medyaya düşen haberlerle dahi örtüşmüyordu. Yaşamımızın her alanında olduğu gibi iktidar, rakamlarla oynamak suretiyle, acı tabloları yumuşatarak milleti kandırmaya devam ederken, sorunları yok sayarak çözeceğini düşünüyor” ifadelerinde bulundu.

“İktidarın kadın cinayetleri için bir eylem planı var mı?”

İktidara kadın cinayetleriyle ilgili uzun vadede bir eylem planı olup olmadığını soran Kurtkaya, “Biz, ülkemizin geleceğinin kadınlarımız olduğunun farkında olan bir ekip olarak, Gelecek Partisi olarak soruyoruz; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadına Yönelik Şiddetle ile ilgili açıklama yapmak için daha nasıl bir olayın gerçekleşmesini bekliyor? Bu ülkede bıçaklanarak, parçalanarak, beton dökülerek, yakılarak öldürülen kadınlar gördük ve her gün ülkenin her yerinde kadınlar ölmeye devam ediyor.  İktidarın kadın cinayetlerini ve kadına yönelik şiddeti gündemine alması için daha ne tür vakalar yaşanması gerekiyor? İktidarın kadın cinayetlerinin sonlandırılması için kısa, orta ve uzun vadeli bir eylem planı veya yapmayı planladığı bir çalışma var mı? Bilmek istiyoruz” dedi.