Kozcağız yol çalışması, Meclis gündeminde!

Memleket Partisi İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Kozcağız Beldesinde Kozcağız Beldesinde yapılan yol çalışmasını yazılı ve sözlü soru önergesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Yol çalışmasıyla ilgili cevaplanması istemiyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na 4 maddelik soru önergesi veren Milletvekili Çelebi, 'Bartın Kozcağız'da neden dere yatağına istinat duvarı çekilerek ana yol yapılmaktadır?' diye sordu.

Kozcağız yol çalışması, Meclis gündeminde!

Memleket Partisi İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Kozcağız Beldesinde Kozcağız Beldesinde yapılan yol çalışmasını yazılı ve sözlü soru önergesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Milletvekili Çelebi,  yol çalışmasıyla ilgili cevaplanması istemiyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na 4 maddelik soru önergesi verdi. Önergede ilk olarak “Bartın Kozcağız’da neden dere yatağına istinat duvarı çekilerek ana yol yapılmaktadır?” diye soran Çelebi, Bakan Karaismailoğlu’na “Neden başka güzergah tercih edilmemiştir? Neden kamulaştırma yapılarak dere yatağının dışında yol yapımı düşünülmemiştir? İstinat duvarları papuçlarında barajdan gelen kontrollü su salınımı nedeniyle daha şimdiden sorunlar oluşturduğu doğru mudur? Fore kazık kullanılmış mıdır? Bölgede can kayıplı sel felaketlerinin yaşanmasının ardından hala ders çıkarılmayarak yol çalışmalarına devam edilecek midir?” sorularını da yöneltti.

Çelebi: “Felaketler yaşanmadan o yolun yapımını durdurun!”

Konuyla ilgili aynı zamanda Mecliste basın açıklaması da yapan Mehmet Ali Çelebi “Bartın Kozcağız’da ilginç bir durum var. Dere yatağına yol yapıyorlar. Ucube bir şekilde istinat duvarı çekmişler. Ben şimdi buradan soruyorum; Neden başka bir güzergah tercih etmediniz? Neden kamulaştırma yapıp dere yatağının biraz ilerisine yolu yapmadınız? Şuan oradaki istinat duvarlarının altında papuçlar var. Onu da düzgün yapmamışlar. Barajlardan bırakılan kontrollü su nedeniyle o papuçlar da açığa çıkmış. Orada daha yeni felaketler oldu. Yani en ufak bir sel durumunda burası yıkılacak ve yol yine maalesef yine sular altında kalacak. Ders çıkarılmamış. Buradan tekrar uyarıyoruz. Ölümler olmadan başka felaketler yaşanmadan Bartın Kozcağız’daki o yolun yapımını durdurup, arka tarafa kamulaştırma yaparak almalarını istiyoruz” dedi.

Gölbucaklı “Kozcağız’da bir doğa katliamı yaşamaktadır”

Memleket Partisi Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı da Kozcağız’da bir doğa katliamının yaşandığını kaydederek “Hepimizin de bildiğimiz üzere Kozcağız Beldemizde bir doğa katliamı yaşamaktadır. Dere yatağı daraltılarak beton sütunlarla bölünerek üzerine yol çalışması başlamıştır. Ama maalesef geçtiğimiz günlerde yaşadığımız sel felaketinde bu yapılan yol duvarlarının çöktüğü de görülmüştür.  7 Ekim 2021 tarihinde Bartın’ı ziyarete gelen Genel Başkanımız Muharrem İnce ve Partimizin Milletvekilleri Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Avni Aksoy ve Özcan Özel, Kozcağız’ da ki bu doğa katliamını görmüş ve hemen akabinde Meclis gündemine taşımışlardır. 19 Ekim 2021 tarihinde ise Mecliste hem yazılı ve hem de sözlü soru önergesi vermişler, bu konunun da takipçisi olduklarını beyan etmişlerdir” şeklinde konuştu.