Kozcağız'da doğalgaz çalışmaları devam ediyor

AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Kozcağız Beldesindeki doğalgaz çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini açıkladı.

Kozcağız'da doğalgaz çalışmaları devam ediyor

AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Kozcağız Beldesindeki doğalgaz çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini açıkladı. Grup Başkanvekili Tunç, “Bartın Kent Merkezini doğalgaza kavuşturduk, Şimdi de Kozcağız Beldemizde doğalgaz çalışmalarımıza son hız devam ediyoruz. Sırasıyla, Amasra, Ulus, Kurucasile, Abdipaşa, Kumluca, Hasankadı tüm ilçe ve beldelerimizi doğalgaza kavuşturmak için çalışıyoruz. Durmak yok yola devam…” dedi.

Bakan Dönmez müjdelemişti

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de Bartın ziyaretinde ilçelere ve beldelere yapılacak doğalgaz yatırımlarıyla ilgili müjde vermişti. Bakan Dönmez, Valilikteki Enerji Koordinasyon Toplantısı sonrası şöyle konuşmuştu:

“Bartın’a 19 yılda 879 milyon yatırım yaptık”
Bartın ilimizle alakalı olarak Bakanlığımızı ilgilendiren hususlarda yerinde tespit yapmak ve sorunları yerinde çözüme ulaştırmak maksadıyla il koordinasyon toplantısı yaptık. Sayın Valimizin, sayın Milletvekilimizin, sayın Belediye Başkanımızın, Meclis Başkanlarımız ve üyelerimizin katılımıyla, yine aynı şekilde muhtarlarımız, köyler, beldeler ve ilçelerde olan sorunları bizlere aktardılar. Başkent Elektrik Dağıtım Şirketi bir sunum yaptı.  Doğalgaz dağıtım şirketi bir sunum yaptı, yatırım planlarını paylaştı. Gayet verimli faydalı bir toplantı oldu. Bartın ilinde enerji ve tabii kaynaklar alanında kamu ve özel sektör tarafından cari yıl fiyatlarıyla dikkate aldığımızda iktidara geldiğimiz 2002 yılında 5 milyon liralık bir yatırım yapılmışken geçtiğimiz yıl bu rakam 454 milyon liraya ve toplamda da son 19 yılda bizim bakanlığımız ile ilgili alanlarda söylüyorum 879 milyon liralık yatırım yapılmış Bartın’a. 
2022’de toplam 300 milyonluk enerji yatırımı
İçinde bulunduğumuz yılla alakalı olarak da yaklaşık 300 milyon liralık bir yatırım planlamamız söz konusu. Bu yatırımın 150 milyon lirası Bakanlığımıza bağlı Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi yatırımlarından oluşuyor. Yine elektrik dağıtım şirketinin bu bölgeye ilişkin yaklaşık 100 milyon liralık bir yatırım planı var. Gaz dağıtım şirketimizin de yine bu bölgeyle alakalı 40 milyon liralık bütçelenmiş planlanmış yatırımı bulunmakta.
Bu yıl Kozcağız’a, 2023’te Amasra’ya doğalgaz
Bartın ilimiz 2014 yılından bu yana şehir merkezimiz doğalgaz kullanıyor. İnşallah bu yıl içerisinde Kozcağız’daki yatırımı tamamlayacağız ve Kozcağız da doğalgaz kullanmaya başlayacak. Bununla birlikte diğer ilçelerimizden beldelerimizden gelen doğalgaz taleplerini de değerlendirdik. İlk etapta Amasra ilçemize 2023 de, Ulus ve Kurucaşile ilçelerimize de takip eden yıllarda olacak şekilde planlama yapıldı. Diğer ilçelerimizin ve beldelerimizin etüd ve planlama çalışmalarını da dağıtım şirketinden başlatılmasını talep ettik. Bugüne kadar Bartın ilimizde yaklaşık olarak 40 bin civarında abonemiz söz konusu. Oldukça yoğun bir kullanım olduğunu söyleyebiliriz. Ümit ediyorum yeni ilçelerimize, beldelerimize geçtiğinde de aynı kullanım oranını yakalayacağız. Dün olduğu gibi bugün de yarın da Bartın’ın yanında olmaya destek olmaya gayret göstereceğiz.”

Tunç’tan Amasra için doğalgaz müjdesi
AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in Amasra İlçesine doğalgaz için tarih verdiğini söylemişti.  Bakan Dönmez’in açıklamalarına göre Amasra’da 2023 yılında doğalgaz çalışmalarının başlayacağını ifade eden Grup Başkanvekili Tunç, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez, Amasra ilçemize 2023 yılında doğalgaz çalışmalarının başlayacağını ve yerli doğalgazımızı Amasra'lı hemşehrimizle buluşmuş olacağının müjdesini verdiler. Bartın il merkezi ve Kozcağız beldemizin ardından Fatih Sultan Mehmed Han'ın emaneti Çeşm-i Cihan Amasra'mızı da doğalgaz'a kavuşturmuş olacağız. İnşallah, 2024 yılı sonrada da tüm ilçe ve beldelerimizi doğalgaza kovuşturmanın gayreti içerisinde olacağız. Her alanda bizlere desteklerini esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez'e tüm hemşehrilerimiz adına şükranlarımı sunuyorum” demişti.