Köpeğe cinsel istismara 1 yıl 9 ay hapis!

Bartın'da hayvan severlerinde yakından takip ettiği köpeğe cinsel istismar davasında karar çıktı. Komşusunun köpeğine cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla hakkında dava açılan sanığa 1 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

PAYLAŞ
Bartın Hergün Gazetesi - Nurdan EROĞLU

“Köpeğe cinsel istismar” davasının karar duruşması görüldü. 4. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasına, sanık M.D, tanıklar, Bartın Çevre Kültür ve Doğal Varlıkları Koruma Derneği, Bartın Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği ile çeşitli hayvan hakları derneklerinin yetkilileri ve taraf avukatları katıldı. Müşteki olarak davaya katılan avukatlar, video kaydında ve tanık beyanlarında cinsel saldırı eyleminde bulunduğunun açık olduğunu ifade ettikleri sanığın en üst sınırdan cezalandırılmasını talep etti. Sanık avukatının katılmadığı duruşmada söz verilen sanık M.D, suçlamaları kabul etmediğini ve suçsuz olduğunu savundu.

 

Mahkeme heyeti, sanığın "hayvana cinsel saldırıda bulunmak veya tecavüz etmek" suçundan 1 yıl 9 ay hapis ile 4 bin lira adli para cezasına çarptırılmasına hükmetti. Karar duruşmasının ardından Bartın Adalet Sarayı önünde Bartın Yaşamak Hakkım Platformu, Bartın Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği, Bartın Çevre Kültür ve Doğal Varlıkları Koruma Derneği, Hayvan Hakları İzleme Komitesi, BurHak Çalışma Merkezi, Hayvan Hakları ve Etiği Derneği, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği, Hayvanlara Adalet Derneği, Ankara Barosu Hayvan Hakları Merkezi, İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi, Gaziantep Barosu Hayvan Hakları Merkezi ortak bir basın açıklaması yaptı.

Hayvan severler “İstinafa başvuracağız”

Yapılan açıklamada istinafa başvurulacağı ve sanığın en yüksek hadden cezalandırılmasını talep edileceği belirtilerek şöyle denildi:

“25 Temmuz 2021 günü, Bartın Kayadibi Çavuş Köyü’nde bir köpeğe cinsel saldırıda bulunan fail şikayet üzerine gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır. 7 gün tutuklu kaldıktan sonra ev hapsi kararı ile yargılanmaya devam eden failin, geçtiğimiz Aralık ayındaki ilk duruşmada, ev hapsi kararı kaldırılmıştır. Kanıt olarak sunulan videoyu çeken ve bağırma seslerini duyan kişilerin, M.D’nin cinsel organını dışarıda ve hayvanın üzerinde gördüklerine dair ifadelerine dayanılarak hazırlanan iddianamede, savcı failin cezalandırılmasını talep etmiştir. Şubat ayındaki ikinci duruşmada, barolar ve sivil toplum kuruluşları olarak davaya katılma taleplerimiz suçtan doğrudan zarar görmediğimiz gerekçesiyle reddedilmiştir.   

30 Haziran 2022 görülen, hayvanlar için bir kez daha adalet talep etmek üzere hazır bulunduğumuz davanın 4. duruşmasında, Sanığa 3 yıla kadar hapis cezası ve 100 günden az olmamak üzere adli para cezası verilebilecekken yalnızca 1 yıl 9 ay ve 4 bin TL adli para cezası verilmiştir. Sanığın cinsel saldırıda bulunduğu kamera kayıtları ve tanıklar uyarınca sabit olmasına karşılık verilen bu düşük hadden cezayı kabul etmiyoruz. İstinafa başvuracağız ve sanığın en yüksek hadden cezalandırılmasını talep edeceğiz.

“Failin, cezasızlıktan faydalanması ve aramızda dolaşıyor olması utanç verici”

‘Uyurken bir anda yuvarlanarak hayvanın üzerine düştüm’, ‘iktidarsızım’, ‘zaten köpek erkekti’ gibi bahanelerle kendini savunmaya çalışan failin, cezasızlıktan faydalanması ve aramızda dolaşıyor olması utanç vericidir.

14 Temmuz 2021'de Hayvanları Koruma Kanunu'nda ve TCK'da yapılan değişiklik ile kanuna ‘Hayvanlara cinsel saldırıda bulunan veya tecavüz eden kişi altı aydan üç yıla kadar hapis ve yüz günden az olmamak üzere adli para cezası ile cezalandırılır’ maddesi eklendi. Ne yazık ki, ‘devrim niteliğinde’ olduğu deklare edilen yasa uygulandığı halde, hayvanlara yönelik suç işleyen failler hala serbest. Bu davada da, suç işlenen kişinin insan olmaması, sanığın uyguladığı haksız fiilin cinsel şiddet olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Davaya konu olan suç, bireysel bir hastalık temelli değil, aksine toplum tarafından kabul görmüş, çok yaygın olarak hasır altı edilen sistematik bir gerçekliğin gün yüzüne çıkmış halidir. Suçun failleri, kendi zevki veya çıkarı için başka bir canlı üzerinde tahakküm kurma ve cezalandırma hakkını kendinde gören ve sırtını ‘insan olma’ ayrıcalığına yaslayan insanlardır. Koruyucu-önleyici çalışmaların ve caydırıcı cezaların olmaması, insanları suç işlemeye teşvik etmektedir. Hayvanlara yönelik pompalanan linç ve nefret kültürü, ötekileştirilen, metalaştırılan, tecavüze uğrayan, varoluşu yok sayılan her canlının yaşadığı şiddet, bugün her birimizin hayatlarına toplumsal olarak sirayet etmekte ve bu suçlardan gün be gün hepimiz zarar görmeye devam ediyoruz. Her ne kadar suçtan zarar gördüğümüz mahkeme tarafından kabul edilmese de, her davada, hayvanların birer nesne olmadığını, bizler gibi hissedebilen, bilinç sahibi canlılar olduklarını, en temel haklarının korunması gerektiğini vurgulamaya, bu suçlardan tüm toplumun zarar gördüğünü anlatmaya ısrarla devam edeceğiz.

“Gerçek adalet istiyoruz”

Bizler faillerin indirimsiz, ertelemesiz, caydırıcı cezalar almasını talep ediyoruz. Hayvana yönelik cinsel istismar ve şiddet fiillerine hapis cezası verilebilmesi için, cezanın alt sınırı 3 yıl olarak belirlenmelidir.  Bu dava vesilesi ile, ‘Hayvana tecavüze, şiddete hapis cezası geliyor’ diyerek yasanın reklamını yapanlara karşı da, hayvanları mal olarak gören zihniyete karşı da; hayvanlar için adalet sağlanana dek mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha belirtmek istiyoruz. Çünkü insan üstünlüğüne dayanan, erkek egemen bir adalet değil, gerçek adalet istiyoruz.”

Neler olmuştu...

Bartın'da 26 Temmuz 2021'de M.D'nin (66) tarlada komşusunun köpeğine cinsel istismarda bulunduğunu gören bir kişi, o anları cep telefonuyla kayda alarak jandarmaya şikayette bulunmuştu.

Jandarma ekiplerince gözaltına alınan M.D, işlemlerin ardından "hayvana cinsel saldırıda bulunmak veya tecavüz etmek" suçlamasıyla sevk edildiği adliyede nöbetçi hakimlikçe tutuklanmıştı. Daha sonra serbest bırakılan M.D. adli kontrol şartıyla ev hapsine alınmıştı.

Şüphelinin eyleminin, video görüntülerinden ve tanık beyanlarından "cinsel saldırı" niteliğinde olduğunun anlaşıldığı belirtilen iddianamede, M.D'nin 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun "Hayvanlara cinsel saldırıda bulunan veya tecavüz eden kişi 6 aydan 3 yıla kadar hapis ve 100 günden az olmamak üzere adli para cezası ile cezalandırılır" maddesi gereğince cezalandırılması istenmişti.

 

                                  

 

 

                                              

                                  

                       

 

                                                                                  

                                  

                                              

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN