'Kazanana kadar mücadele edeceğiz'

Sağlık çalışanları, yaşadıkları ekonomik sorunların görmezden gelinmesini, hekim dışı sağlık personeline yapılan haksızlığa  tepki koymak için iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Bartın Devlet Hastanesi önünde bir basın açıklaması yapan Türk Sağlık-Sen Bartın Şube Başkanı Besim Coşkun, 'Türk Sağlık-Sen, Türkiye Kamu-Sen olarak tüm platformlarda mücadelemiz sürdüreceğiz. Alanlara inmekten hiçbir zaman geri durmadık, durmayacağız. Sağlık çalışanlarının gür sesi olmaya devam edeceğiz. Kazanana kadar mücadele edeceğiz' dedi.

PAYLAŞ
Bartın Hergün Gazetesi - Nurdan EROĞLU

“Kazanana kadar mücadele edeceğiz”

Nurdan Eroğlu

Sağlık çalışanları, yaşadıkları ekonomik sorunların görmezden gelinmesini, hekim dışı sağlık personeline yapılan haksızlığa  tepki koymak için iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Bartın Devlet Hastanesi önünde bir basın açıklaması yapan Türk Sağlık-Sen Bartın Şube Başkanı Besim Coşkun, “Türk Sağlık-Sen, Türkiye Kamu-Sen olarak tüm platformlarda mücadelemiz sürdüreceğiz. Alanlara inmekten hiçbir zaman geri durmadık, durmayacağız. Sağlık çalışanlarının gür sesi olmaya devam edeceğiz. Kazanana kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Türk Sağlık-Sen Bartın Şubesi, ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de acil servisler, acil ameliyat ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri haricinde iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

İki yıldır devam eden pandemi sürecinde özlük ve mali haklarını vermeyen Sağlık Bakanlığı’na tepki gösteren Türk Sağlık-Sen Üyeleri, Bartın Devlet Hastanesi önünde bir basın açıklaması yaptı.

Türk Sağlık-Sen Bartın Şube Başkanı Besim Coşkun, yaptığı basın açıklamasında şöyle dedi:

“Pandemide omuz omuza cephede savaş veren kahramanlar, tüm zorluklara rağmen hiç yılmadan devletine ve milletine hizmet eden cefakarlar, kısacası cefanın talipleri sağlık çalışanları, bugün burada ayrımcılığı, yaşadığımız ekonomik sorunların görmezden gelinmesini, hekim dışı sağlık personeline yapılan haksızlığa  tepki koymak için toplandık.

Türk Sağlık Sendikası olarak  yapılan bu haksızlıklara Cuma günü işe bir saat geç başlayarak ve bugün de Ülke genelinde Acil Servisler, Ameliyathaneler ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri hariç iş bırakarak tepkimizi göstermekteyiz.

Geçtiğimiz Çarşamba günü Sağlık Bakanı  kameralar karşısında Hekimlerimiz ile ilgili yaptığı açıklamada Pratisyen Doktora 2 bin 500 TL Uzman Doktora da 5 bin TL zam belirtmişlerdir.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki Sayın Bakanın söylediği ve Kamuoyu na da yansıdığı gibi alınan ücretlerde  Pratisyen Hekimlere 2 bin 500 TL Uzman Hekimlere 5 bin TL gibi bir artış olmamıştır. Ne hikmetse Sağlık Bakanı pandeminin başında olduğu gibi yine kamuoyunu yanıltıcı açıklamalar yapmaktadır.

Meclis’ten geçen yasa neticesinde Sabit ek ödemesi 2 bin 200 TL olan pratisyen hekimin 2 bin 500 TL, sabit ek ödemesi 3 bin 700 TL olan Uzman Hekimin  de 5 bin TL olmuştur. Görüldüğü gibi Pratisyen Hekime yapılan ödemelerde  300 TL Uzman Hekime yapılan ödemelerde de bin 300 TL artış olmuştur.

“Bu tür işler zarar verir”

Doktorlarımızın ücretlerinde artışın  yapılması zaruridir. Bu zaruret ebe, hemşire, sağlık memuru, sağlık teknisyeni, ATT, paramedik, hizmetli, memur kısacası hem sağlık hizmetleri hem idari hizmetler hem de yardımcı hizmetler sınıfı içinde geçerlidir.

Geçen hafta  bir günde hem açıklanıp hem de TBMM’den geçirilen düzenleme eksiktir. Acil olarak yeniden değerlendirilmelidir. Tüm sağlık bakanlığı çalışanlarının ücretlerinde artış yapılmalıdır. Lafa gelince sağlık hizmetleri ekip işidir, hepsini alkışlıyoruz demekle olmuyor. Külfette ortak oldukları gibi bir hak verilirken de adaletli davranılmalıdır. Çalışma barışını bozarak, Sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarını yok sayarak zamda adaletsizlik yaparak bir milim ilerleme sağlanmaz aksine sağlık hizmetlerine bu tür işler zarar verir.

“Kazanana kadar mücadele edeceğiz”

Türk Sağlık Sendikası ve Türkiye Kamu- Sen olarak tüm kamu çalışanları için ek zam talep ettiğimiz ve bunu ısrarla vurguladığımız bir dönemde sağlık çalışanlarının arasında yapılacak bir ayrımı kabul etmemiz mümkün değildir.

Zam tüm sağlık çalışanları, sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan tüm mesai arkadaşlarımız için yapılmalıdır. Aksini kabul etmemiz, onaylamamız mümkün değildir. Yapılması gereken tek şey, tüm sağlık çalışanları için geçerli, makul ve kapsayıcı bir artıştır. Sayın Bakan bunun hayata geçmesi için çaba sarf etmeli, tüm sağlık çalışanlarını sevindirecek bir müjde vermelidir. Türk Sağlık-Sen, Türkiye Kamu-Sen olarak tüm platformlarda mücadelemiz sürdüreceğiz. Alanlara inmekten hiçbir zaman geri durmadık, durmayacağız. Sağlık çalışanlarının gür sesi olmaya devam edeceğiz. Kazanana kadar mücadele edeceğiz.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN