Kalaycı'dan Sağlık İl Müdürüne ziyaret

AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, Sağlık İl Müdürü Dr. Alpaslan Erol'u ziyaret ederek yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ve alınan önlemler, tedbirler hakkında bilgi aldı. Başkan Kalaycı ziyarette 'Mecburiyeti olmayan hiçbir vatandaşımız tehdit ortadan kalkana kadar evinden çıkmamalı, kimseyle temas etmemelidir' dedi.

Kalaycı'dan Sağlık İl Müdürüne ziyaret

AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, Sağlık İl Müdürü Dr. Alpaslan Erol'u ziyaret ederek yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ve alınan önlemler, tedbirler hakkında bilgi aldı.  AK Parti İl Başkan Yardımcımız Muhammed Cengiz Yalçın’ın da yer aldığı ziyarette koronavirüsle mücadelenin Türkiye’nin dört bir yanında büyük bir titizlikle sürdürüldüğünü ifade eden Kalaycı   insanların sağlık personellerine güvenmesi ve mümkün olduğunca yardımcı olması gerektiğini söyledi.  Kamuoyunda başlatılan ‘Evde Kal’ çağrısını yineleyen Kalaycı, “Mecburiyeti olmayan hiçbir vatandaşımız tehdit ortadan kalkana kadar evinden çıkmamalı, kimseyle temas etmemelidir.  Alınan ve tavsiye edilen tedbirlerin tamamı hem kendimizin hem de diğer insanların sağlığını koruma amaçlıdır. Kovid-19 hastalığından en iyi korunma yöntemi herkesin kendi kendine alacağı tedbirlerdir. Hiç kimse, bencilliği veya özensizliği sebebiyle, tüm toplumun sağlığını tehlikeye atma hakkına sahip değildir. Toplumun tamamının sağlığı ve huzuru için bireyler olarak her birimizin fedakarlıkta bulunma sorumluluğu vardır. Dünyadaki diğer ülkeler gibi Türkiye'deki tedbirler de salgın riski ortadan kalkana kadar geçici olarak uygulanacaktır. Açıklanan tedbirlere hep birlikte hassasiyetle riayet edersek, evde kalma süresini 3 haftayla sınırlı tutabiliriz. Bu süreçte en çok hassasiyet göstermemiz gereken husus, bireysel temizliğimize ve diğer insanlarla olan mesafemize dikkat etmektir” dedi.

“Gönül selamı verelim”

Salgın tehlikesi tamamen ortadan kalkana kadar, sevgimizi yüreğimizle göstermekle ve dilimizle ifade etmekle yetinmemiz gerektiğini belirten Turhan Kalaycı, “Kültürümüzde musafahalaşmak, sarılmak, küçüklerin yüzlerinden, büyüklerin ellerinden öpmek elbette önemli bir yer tutar. Zira sevgisini dokunarak göstermeyi seven bir milletiz. Ancak, yaşadığımız süreç, bir müddet buna ara vermemizi gerektiriyor. Salgın tehlikesi tamamen ortadan kalkana kadar, sevgimizi yüreğimizle göstermekle ve dilimizle ifade etmekle yetineceğiz. Onun için gönül selamı vereceğiz.  Peygamber Efendimiz, 'Veba olan yere gidilmemesini, veba olan yerden de çıkılmamasını' tavsiye ediyor. Bugün bize düşen de, Hadis-i Şerife uygun şekilde, Kovid-19 virüsünün bulaşma ihtimali olan yerlerden uzak durmak, virüse maruz kalmışsak da iyileşene kadar diğer insanlarla teması kesmektir” şeklinde konuştu.

“Evimizden çıkmayalım”

Vatandaşlardan salgın tehlikesi geçene kadar evlerinden çıkmamalarını isteyen İl Başkanımız Kalaycı, "Kontrol altında tutamayacağımız her türlü temas, bizi virüs taşıyıcısı haline getirebilir. Kendimiz zarar görmesek de, taşıdığımız virüsü, Allah muhafaza, sevdiklerimize bulaştırarak, hastalanmalarına, hatta ölümlerine yol açabiliriz. 60 yaşın üzerindeki herkes çok dikkatli olmalı, mümkünse evden hiç çıkmamalı. Çocuklarımızdan dışarıya çıkmadan evde kitap okuyarak, derslerine çalışarak vakitlerini değerlendirmelerini istiyoruz. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı tedbirler ve ekonomi paketi, Kovid-19’la mücadeleyi daha da güçlendirecektir. Bu süreci kararlı bir şekilde elbirliğiyle yöneteceğiz. Rehavet ve panik yok birlikte yeneceğiz” ifadelerinde bulundu.

“Devletimize  güvensinler”

Kovid-19 mücadelede hastanelerde bulunan imkanların yeterli olduğuna Kalaycı, “Virüs alacağımız önlemlerden daha güçlü değil. Hastanelerimizdeki imkanlar Kovid-19 ile mücadele için yeterlidir. Bu mücadeleyi kazanmak için önümüzde hiçbir engel yok. Mücadeleyi daha kolay sonuçlandırmak için vatandaşlarımızdan kolaylık bekliyoruz. Vatandaşlarımızın da tüm sağlık personeline bunu bilerek yardımcı olması gerekiyor. Onların verdiği mücadeleye destek olmalılar.  Sevdiklerinizi ve yakınlarınızı enfekte edip, hayatlarını riske atmak istemiyorlarsa evde kalmalılar. Devletimizin almış olduğu tedbirlere güvensinler ve tereddütsüz uygulamaya çalışsınlar” açıklamalarında bulundu.

Turhan Kalaycı özveriyle çalışan doktor ve sağlık çalışanları için Alpaslan Erol'a teşekkür etti.