Kahverengi Kokarca için toplu imha süreci başladı

Bartın'da sadece çiftçilerin değil, şehir merkezindeki vatandaşların da adeta kabusu haline gelen ve bahar aylarıyla birlikte artan sıcaklıklarla yeninden gün yüzüne çıkmaya hazırlanan Kahverengi Kokarcaya karşı Bartın Valiliği ve Tarım ve Orman Bartın İl Müdürlüğü yeniden alarma geçti. Kahverengi Kokarcayla mücadele için düzenlenen eğitim ve bilgilendirme toplantısında konuşan Bartın Valisi Nurtaç Arslan, 'Valilik olarak 'Gördüğünde Yok Et' sloganıyla mekanik olarak başlatılan mücadeleye bundan sonra da Tarım ve Orman Bakanlığınca ruhsatlandırılarak halk sağlığı alanında ve tarım arazilerinde kullanılacak kimyasal ilaçlarla kışlak alanlarda ve tarım arazilerinde 'Topluca İmha Et' sloganı ile devam edeceğiz' dedi.

Kahverengi Kokarca için toplu imha süreci başladı

Bartın’da sadece çiftçilerin değil, şehir merkezindeki vatandaşların da adeta kabusu haline gelen ve bahar aylarıyla birlikte artan sıcaklıklarla yeninden gün yüzüne çıkmaya hazırlanan Kahverengi Kokarcaya karşı Bartın Valiliği ve Tarım ve Orman Bartın İl Müdürlüğünce mücadele eğitim ve bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Bartın Valisi Nurtaç Arslan, Vali Yardımcısı, İlçe Kaymakamları, İl Genel Meclisi Başkanı, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Bitki Sağlığı ve Karantina Daire Başkanı Yalçın Ocak, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Bitki Sağlığı Araştırmaları Daire Başkanı Dr. Suat Kaymak ve beraberindeki heyet, kurum müdürleri, STK temsilcileri, muhtarlarımız ve üreticilerimiz katıldı.

Yeni slogan “Topluca İmha Et”

İl Tarım ve Orman Müdürü Yasin Önder'in ardından konuşan Vali Arslan; “İlimizin davetsiz misafiri Kahverengi Kokarca ile mücadelede Valiliğimiz koordinesinde Tarım ve Orman Bakanlığımıza bağlı kuruluşlarla birlikte teknik çalışmalar yürütmekteyiz. Bu konuda köy muhtarlarımız ve çiftçilerimizin de desteğiyle Valilik olarak “Gördüğünde Yok Et” sloganıyla mekanik olarak başlatılan mücadeleye bundan sonra da Tarım ve Orman Bakanlığınca ruhsatlandırılarak halk sağlığı alanında ve tarım arazilerinde kullanılacak kimyasal ilaçlarla kışlak alanlarda ve tarım arazilerinde “Topluca İmha Et” sloganı ile devam edeceğiz. Kimyasalların teknik talimatlar doğrultusunda, uzmanlarınca belirlenen doz ve miktarlarda kullanımlarına özen gösterilmesi ve gelişigüzel kullanımlara sebebiyet verilmemesi gerekmektedir. Bu vesileyle Kahverengi Kokarca ile etkin bir mücadele için çaba gösteren başta Tarım ve Orman Bakanlığımız olmak üzere, Ankara Zirai Mücadele Araştırma Enstitümüze ve araştırmacılarına, yerel düzeyde kamu kurum ve kuruluşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan bilgilendirme sunumları ile devam eden toplantı, soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

Balık: “Mücadele edebiliriz”

Toplantıya katılan Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık “Kahverengi kokarca, özellikle son yıllarda bölgemizde ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Bu zararlı böcek, meyve ve sebzelerimizi tehdit ediyor, üreticilerimizin emeğini ve bölge ekonomimizi doğrudan etkiliyor. Hep birlikte, koordineli bir şekilde çalışarak bu zararlıya karşı mücadele edebiliriz. Böylece, hem çiftçilerimizin ürün kaybını minimize ederiz, hem de bölge ekonomisine katkı sağlarız. Bartın TSO olarak elimizden gelen çalışmaları yapmaya hazırız” değerlendirmesini yaptı.