Kadın girişimcilerden deprem farkındalığı

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen deprem felaketinin yıl dönümünde, deprem bilincini ve farkındalığını arttırmak amacıyla harekete geçen Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu, 'Deprem Riski ve Toplumsal Farkındalık Paneli' ile 'Unutma' adını verdiği fotoğraf sergisi ile halkımızın katılımına açık farkındalık etkinliği düzenliyor.

Kadın girişimcilerden deprem farkındalığı

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli yaşanan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki büyük deprem ile sarsılan 11 ilimizde yaşanan acı kayıpların yıl dönümü yaklaşırken, deprem konusundaki farkındalık ve bilinçlendirme çalışmaları da ülkemizin dört bir yanında gerçekleşmeye devam ediyor.

Doğrudan çözüm odaklı çalışmaları ile her kesimin hem dikkatini çeken, hem de takdirini toplayan Mine Fırıncıoğlu başkanlığındaki Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu, 6 Şubat 2024 tarihinde “Deprem Riski ve Toplumsal Farkındalık Paneli” ile “Unutma” konseptli deprem fotoğraf sergisi gerçekleştirmeye hazırlanıyor. 

Saat 13.30’da Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda başlayacak olan Deprem Riski ve Toplumsal Farkındalık Paneli’nde yer alacak isimler ise alanında uzman kişilerden oluşuyor. Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Kurum Danışmanı Eyüp Sabri Kundak’ın moderatör olacağı programda; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nden Jeoloji Mühendisi Sefa Tozlu, Bartın Belediyesi’nden Yüksek İnşaat Mühendisi Kubilay Coşkun, İnşaat Mühendisleri Odası Bartın Temsilciliği’nden Yüksek İnşaat Mühendisi Mehmet Fatih Kanbur, Mimarlar Odası Bartın Temsilciliği’nden Yüksek Mimar Selda Çelikyay ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan Jeoloji Mühendisi Fatih Saraç konuşmacı olarak katılım sağlayacak.

Bartın’ın deprem riskinin ve jeolojik çerçevesinin inceleneceği panelde, aynı zamanda afet bilincinin toplumdaki farkındalığının arttırılması amacı ile organize edilen panel etkinliği, ücretsiz ve halkımızın katılımına açık bir şekilde gerçekleştirilecek.

Panel ile beraber deprem bilincinin etki alanını genişletmek için saat 11.00 – 18.00 saatleri arasında Hükümet Caddesi’nde “Unutma” konseptli deprem fotoğraf sergisi de düzenleyecek olan Bartın TSO Kadın Girişimciler Kurulu, deprem gerçeğini farklı bir yaklaşımla anlatmaya çalışacak.

Fırıncıoğlu: “Toplumsal güvenliğimiz açısından çok önemli bir konu”

6 Şubat depremlerinin sene-i devriyesi sebebiyle açıklamalarda bulunan Bartın TSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Mine Fırıncıoğlu açıklamasında “Ülkemizdeki deprem riski, toplumsal güvenliğimiz açısından çok önemli bir konu. Bu bağlamda Bartın TSO Kadın Girişimciler Kurulu olarak bizler de, toplumumuza ve şehrimize olan sorumluluğumuzu yalnızca ticaret anlamında değil, sosyal ve farkındalık yaratma amaçlarını içeren bir yapı ile gerçekleştirmeye odaklanmış durumdayız. Elimizdeki imkanların tamamını zorlayarak, üzerimize vazife olabilecek her konuda adımlar atmaya gayret gösteren Kadın Girişimciler Kurulu olarak, büyük acı yaşadığımız 6 Şubat depremlerinin etkilerini hafifletmek ve afetlere hazır bir toplum oluşturabilme çabalarına katkı sunabilmek adına eğitim, bilgilendirme ve farkındalık içeren deprem konulu panel ve sergi organizasyonlarını gerçekleştirme kararı aldık. Devletimizin, şehrimizin ve Bartın halkının menfaatlerine ve bilgisine hizmet eden bir yapıda, kurumlarımız ve bürokrasimiz ile iş birliği ve koordinasyon içerisinde hareket etme hassasiyeti ile çalışmalarımıza son sürat devam edeceğiz” dedi.