İNKUMU MAVİ BAYRAĞI KAPTI

2021 Mavi Bayrak ödülleri açıklandı. Mavi bayraklı plajlar içerisine bu yıl Bartın Belediyesi'nin başvurusu üzerine İnkum Plajı'nda üç farklı noktada denizde ve plajda yapılan analizler sonucu İnkum Plajı üç adet Mavi Bayrak dalgalanacak. Ülke genelinde ise bu yıl 519 plaj, 22 marina, 6 bireysel yat ve 10 turizm teknesi mavi bayraklı olacak.

İNKUMU MAVİ BAYRAĞI KAPTI

Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, 2021 yılı Mavi Bayrak ödüllerini açıkladı. Bu yıl Türkiye’de 519 plaj, 22 marina, 6 bireysel yat ve 10 turizm teknesinde Mavi Bayrak dalgalanacak.

Ülkemizde Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak Programı, uluslararası alanda Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE koordinasyonunda Dünyada 49 ülkede uygulanıyor.

Merkezi Danimarka Kopenhag’ta bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE, 2021 yılında Mavi Bayrak Programı’nı uygulayan tüm ülkelerden ilk beş ülke sıralamasını bildirirken ödüle hak kazanan plaj ve marina sayılarını 25 Mayıs’ta açıklayacağını bildirdi. Buna göre Türkiye, plaj sayısı ile yine Dünya 3.’sü oldu. İlk sırada İspanya, ikinci sırada Yunanistan yer alıyor. Türkiye’nin arkasından 4. sırada İtalya ve ardından 5. sırada Fransa yer alıyor.

Mavi Bayraklı plajlar 33 önemli kritere sahip. Sezon içerisinde 15 gün ara ile deniz suyu analizlerinin yapılması, atıksu arıtma tesislerinin uygunluğu, hassas doğal alanların korunması, cankurtaran ve ilkyardım malzemeleri bulundurulması, acil durum planı, engelli olanakları, atıkların ayrıştırılması, çevre eğitimi ve bilgilendirme zorunlu kriterlerden bazıları.

Mavi bayraklı plajlar içerisine bu yıl Bartın Belediyesi'nin başvurusu üzerine İnkum Plajında üç farklı noktada denizde ve plajda yapılan analizler sonucu İnkum Plajı, 3 adet Mavi Bayrak almaya hak kazandı.