İletişim Başkanlığından iddialarla ilgili açıklama

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyon Merkezi, 2 büyük depremin yıktığı ve 10 ili kapsayan deprem bölgesiyle ilgili 'Kahramanmaraş'taki depreme ABD'li şirketin açtığı 6 bin metrelik petrol kuyusu sebep oldu' 'Deprem Bölgesinde İnsansız Hava Araçları kullanılmadı', 'Hatay'da Yapı Denetim Müdürlüğü'ndeki evraklar yok edilmeye çalışılıyor', 'Türkiye-Suriye sınırındaki bazı duvarlar yıkıldı, çeteler Türkiye'ye giriyor', 'Mersin'e bönderilen akaryakıt gemisi EPDK tarafından engellendi', 'Kahramanmaraş'ta volkanik hareketlilik var', 'Gaziantep'te yağma yapmaya kalkışan Suriyeliler tekme tokat dövüldü', 'AFAD'dan acil gönüllü çağrısı', 'Bu numaralar MÜSİAD çadır ekibine ait' ve 'Binayı yapan Iraklı bir müteahhit, merdiveni yapan bir Japon şirketi' iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

İletişim Başkanlığından iddialarla ilgili açıklama

 

Kahramanmaraş Elbistan ve Pazarcık merkezli iki büyük depremin vurduğu 10 ilde arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor. Bartın dahil geriye kalan 71 il deprem bölgesi için, araç ve iş makinesi, ayni yardımlar ve personel desteğiyle seferber olurken Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyon Merkezi, 2 büyük depremin yıktığı ve 10 ili kapsayan deprem bölgesiyle ilgili iddialar hakkında açıklama yaptı. Başkanlık, “Kahramanmaraş’taki depreme ABD’li şirketin açtığı 6 bin metrelik petrol kuyusu sebep oldu” “Deprem Bölgesinde İnsansız Hava Araçları kullanılmadı”, “Hatay’da Yapı Denetim Müdürlüğü’ndeki evraklar yok edilmeye çalışılıyor”, “Türkiye-Suriye sınırındaki bazı duvarlar yıkıldı, çeteler Türkiye’ye giriyor”,  “Mersin’e bönderilen akaryakıt gemisi EPDK tarafından engellendi”, “Kahramanmaraş’ta volkanik hareketlilik var”, “Gaziantep’te yağma yapmaya kalkışan Suriyeliler tekme tokat dövüldü”, “AFAD’dan acil gönüllü çağrısı”, “Bu numaralar MÜSİAD çadır ekibine ait” ve “Binayı yapan Iraklı bir müteahhit, merdiveni yapan bir Japon şirketi” iddialarını şu şekilde açıkladı:

“Kahramanmaraş’taki depreme ABD’li şirketin açtığı 6 bin metrelik petrol kuyusu sebep oldu” iddiası

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan ve basın yayın organlarında habere konu olan, “Kahramanmaraş’taki depremlere ABD’li şirketin açtığı 6 bin metrelik petrol arama kuyusu sebep oldu” iddiası gerçek dışıdır. Kahramanmaraş ili sınırları dahilinde günümüze kadar 3 adedi Türkiye Petrolleri A.O. Genel Müdürlüğü ve 1 adedi özel şirketlerin müştereken olmak üzere toplam 4 adet sondaj kuyusu açılmıştır. Bu kuyularda petrol ve gaz emaresine rastlanılmamıştır. Bölgede, iddia edildiği gibi 6 bin metre derinlikte kuyu bulunmamaktadır.

Açılan petrol arama kuyularının çapı ortalama 24 cm çapında olup, iddiaya konu görüntülerin petrol kuyularına ait olması mümkün görülmemektedir. Ayrıca, Kahramanmaraş ilini kısmen kapsayan petrol ruhsatları kamu kurumu ve yerli özel şirkete aittir. Bahse konu kuyular, gerek çevreye ve gerekse o çevrede yaşayan insanlara ileride herhangi bir zarar vermemesi için dünyada kabul görmüş olan yöntemlerle mühürlenmiştir.

“Deprem Bölgesinde İnsansız Hava Araçları kullanılmadı” İddiası

Bir televizyon programında geçen, “Deprem bölgesinde insansız hava araçlarımız kullanılmadı” iddiası doğru değildir.  Depremin hemen ardından Şanlıurfa ve Batman’dan havalanan 2 adet Bayraktar AKINCI TİHA, görev uçuşları için bölgeye gitmiştir. Deprem bölgesi ilk günden itibaren AKINCI’nın kamerası ile görüntülenmiştir. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, deprem bölgesinde kullanılan Türk savunma sanayiinin geliştirdiği teknolojileri, sosyal medya hesabından paylaşmıştır. Buna göre 50 insansız hava aracı ile 1000 saatin üzerinde uçuş gerçekleştirilmiştir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da depremden etkilenen 10 il için Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü koordinasyon merkezinden 12 adet uçak, İHA ve Göktürk uydusundan gelen anlık görüntülerle ön hasar tespit çalışmaları yapmıştır.

“Hatay’da Yapı Denetim Müdürlüğü’ndeki evraklar yok edilmeye çalışılıyor” İddiası

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan ve basın yayın organlarında habere konu olan, “Hatay’da Yapı Denetim Müdürlüğü’ndeki evraklar yok edilmeye çalışılıyor” iddiası gerçek dışıdır.  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hatay İl Müdürlüğü Binasının büyük bir bölümü depremde hasar görmüş ve yıkılmıştır. Ağır hasar alan İl Müdürlüğü binasının hemen yanında bulunan ek hizmet binasına izinsiz bir şekilde giren şahıslar, il müdürlüğü ana binasındaki yangın merdiveninin ek binanın üzerine çökme riskine karşı çıkarılmıştır. Mukavemet gösteren kişiler, sosyal medya aracılığıyla “Çeşitli evrakların yok edilmeye çalışıldığı” iddiasını ortaya atmıştır. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, evraklarını matbu olarak tuttuğu gibi, bütün resmi yazışma ve raporlarını Belgenet üzerinden dijital ortama anlık olarak aktarmaktadır. Ek binadaki tüm evraklar, diğer tüm resmi evraklar gibi İl Müdürlüğü arşivine taşınacaktır.

“Türkiye-Suriye sınırındaki bazı duvarlar yıkıldı, çeteler Türkiye’ye giriyor” İddiası

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, “Türkiye-Suriye sınırındaki bazı duvarlar yıkıldı, çeteler Türkiye’ye giriyor” iddiaları gerçek dışıdır. Suriye sınırında yer alan 837 kilometrelik modüler beton duvarda herhangi bir hasar meydana gelmemiştir.  Sınır güvenliği Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolündedir ve herhangi bir zafiyet söz konusu değildir.

“Mersin’e gönderilen akaryakıt gemisi EPDK tarafından engellendi” İddiası

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, “Mersin’e gönderilen akaryakıt gemisi EPDK tarafından engellendi” şeklindeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun, ‘gemileri engelleme’ gibi bir yetkisi yoktur.

İddiaların aksine, EPDK bölgeye daha fazla akaryakıt ulaştırılması için azami gayret göstermektedir.

“Kahramanmaraş’ta volkanik hareketlilik var” İddiası

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan ve basın yayın organlarında yer alan, “Kahramanmaraş’ta volkanik hareketlilik var” iddiası doğru değildir. Bölgede herhangi bir lav akması, volkanik kül, petrol veya gaz çıkışı söz konusu değildir. Ayrıca bölgede volkanik patlama oluşturacak kayaç grubu da bulunmamaktadır. Görüntülerdeki toz bulutu, deprem etkisiyle basit bir kütle hareketi sonucu meydana gelmiştir.

“Gaziantep’te yağma yapmaya kalkışan Suriyeliler tekme tokat dövüldü” İddiası

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, “Gaziantep’te yağma yapmaya kalkışan Suriyelileri Gaziantepliler tekme tokat dövdü” iddiası doğru değildir. İddiaya konu görüntülerdeki olayın deprem bölgesiyle herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.  Görüntülerin 2022 yılının Eylül ayında, Sakarya’nın Serdivan ilçesinde yaşanan bir olaya ait olduğu tespit edilmiştir.

“AFAD’dan acil gönüllü çağrısı” İddiası

Sosyal medyada “Acil Gönüllü Çağrısı” başlığıyla paylaşılan, “3 bin kişilik AFAD çadır kentindeki çalışmalarda yer almak üzere kadın ve erkek gönüllülere ihtiyaç vardır” iddiaları asılsızdır. AFAD’dan yapılan bir “Acil Gönüllü Çağrısı” söz konusu değildir. 166 bin 334 arama kurtarma ve destek personeli afet bölgesinde çalışmalara devam etmektedir. İhtiyaç halinde bölgelere personel sevkiyatı planlama doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.

“Bu numaralar MÜSİAD çadır ekibine ait” İddiası

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, “MÜSİAD Çadır Ekibi telefon numaraları” MÜSİAD ekiplerine ait değildir. MÜSİAD’dan yapılan açıklamada, afet bölgesindeki çalışmalara ilişkin tüm duyuruların, MÜSİAD’ın resmî sosyal medya hesaplarından yapılacağı belirtilerek yanıltıcı bilgilere itibar edilmemesi gerektiği vurgulanmıştır.

 “Binayı yapan Iraklı bir müteahhit, merdiveni yapan bir Japon şirketi” İddiası

Bazı sosyal medya hesaplarından, “Irak’taki deprem sonrası çekilen fotoğraf: Binayı yapan Iraklı bir müteahhit, merdiveni yapan bir Japon şirketi” iddiasıyla paylaşılan fotoğraf ve iddia gerçek dışıdır. İddiaya konu fotoğraf montaj yöntemiyle manipüle edilmiştir. Fotoğrafın montajlanmamış orjinal hali, 2013’te Halep’te yaşanan bir hava saldırısının ardından AFP muhabiri tarafından çekilmiştir.