Gölbucaklı 'Emeklilerimize bu Allah'tan reva mı

Özel bir banka tarafından maaşını taşıyan emekliye 5 bin TL ile 7 bin 500 TL arasında verilecek banka promosyonlarıyla ilgili açıklamada bulunan Memleket Partisi Bartın Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, emeklilerin o banka şubesi önünde kuyruğa girdiğini ifade ederek 'Emekliyi kim bu hale düşürdü? Bir banka promosyonu için 75-80 yaşında banka şubesi önünde 7-8 saat beklemek zorunda kim bıraktı? Kamu bankaları niçin promosyonu 750 lirada tutup müşterilerinin gitmesine göz yumuyorlar?' diye sordu.

Gölbucaklı 'Emeklilerimize bu Allah'tan reva mı

Memleket Partisi Bartın Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, Özel bir  banka tarafından maaşını taşıyan emekliye  5 bin TL ile 7 bin 500 TL arasında promosyon verilmesinin ardından o bankanın şubesi önünde oluşan emekli kuyruklarıyla ilgili açıklamada bulundu. Emeklilerin bazı şehirlerde 40 derece sıcaklığın altında banka kuyruğuna girdiğini ifade eden Başkan Gölbucaklı, “Bazı şehirlerde 40 dereceyi bulan sıcaklık altında emekli, maaşını taşıyıp kendisine belki de rahat bir nefes aldıracak 5 bin ila 7 bin 500 lirayı almak için kuyruğa girdiler. Anlaşılan bankalar da bu kadar büyük ilgi beklemiyordu. Beklemiş olsaydı her halde tedbir alırlardı. Şubelerde az sayıda personel vardı. Çünkü yaz nedeniyle birçok personel yıllık izin kullanıyordu. Özel banka şubelerinde ve önlerinde büyük izdiham oluştu. Rahatsızlanan ve fenalaşanların sayısını kimse bilemiyor. Bazı emekliler işlemlerini yaptırmak için yani başka bankadaki maaşını transfer etmek için sabah 08.00’de girdiği şube önündeki kuyrukta sıra 15.00’de geldi. O para ile kimi kart borcunu kapatacak, kimisi kışlık ihtiyacını karşılayacak” dedi.

“Emekliyi kim bu hale düşürdü?”

Emeklilerin banka şubeleri önündeki durumlarının üzücü olduğunu kaydeden Gölbucaklı şöyle devam etti:

“Emeklilerimizin banka şubelerinin önündeki durumları gerçekten çok üzücü. Tatil beldelerimizdeki İngiliz ve Alman turistleri gördükten sonra bir de bizim emeklinin özel banka şubesi önündeki halini düşündüm. Şu soruyu sordum kendime: Emekliyi kim bu hale düşürdü? Bir banka promosyonu için 75-80 yaşında banka şubesi önünde 7-8 saat beklemek zorunda kim bıraktı? Yıllarca bu memleketin kalkınması için çalışan ve çabalayan insanlar, geçinebilmek uğruna bir bankanın verdiği promosyon için 40 derece sıcak altında 7-8 saat kuyruk bekliyorlar. Yoksa emeklileri kamu bankalarından diğer özel bankalara yönlendirerek, kamu bankaları da satılacak mıdır?

Yazık! Gerçekten çok yazık!

Kamu bankaları niçin promosyonu 750 lirada tutup müşterilerinin gitmesine göz yumuyorlar. Varlık fonunda olan kamu bankalarının parası mı bitti de böyle duyarsız davranıyor, yoksa devletin kasasında paramı kalmadı da kamu bankalarının gelirlerini fona aktararak milletin gelirlerini başka yerlerde mi kullanıyorlar?  Kamu Bankaları da promosyonlarını artırma mecburiyetinde kalacaklar sanıyorum. Bankaların 2.Çeyrek Bilançolarının açıklandığı haftadayız. Kamu ve özel bankaların tamamı çok güçlü bilançolar açıklıyorlar.

“Kamu çalışanlarının maaş promosyonları da acilen revize edilmeli”

Kamu çalışanlarının da (işçi ve memurlarımızın) devam eden maaş promosyonları da acilen revize edilerek artırılmalıdır.  Maaşlarını taşımak isteyen emekliler ilginç bir engelle de karşılaşıyorlar.  Banka şubeleri kredi borcunuz var gerekçesiyle emeklilerin maaş taşıma talebini reddedildiği yönünde geri dönüşler alıyoruz. Sözleşme metninde yer aldığı bildirilen madde nedeniyle emekliler mağdur ediliyor. Bu hususta da mağduriyetleri giderici tedbirler alınmalıdır. Kamu bankaları da pamuk ellerini ceplerine sokup, kesenin ağzını açıp özel bankalardan daha fazla miktarda promosyon ödemelerini bir an önce yapmalarıdır.”