Genç çiftçilere yüzde 70 hibe desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Etüt ve Projeler Daire Başkanlığı tarafından, Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) ek finansmanı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğinde yürütülen Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi (KDAKP) kapsamında 2024 yılının hazırlıkları başladı. 18-40 yaş arasında olan, proje bölgesi köylerde ikamet eden ve genç girişimcilere bu paketten yüzde 70 hibe desteği ile toplamda 462 bin TL'ye kadar hibe desteği alabilecek.

Genç çiftçilere yüzde 70 hibe desteği

İlk olarak projenin önemli ayaklarından olan Çok Paydaşlı Platform (ÇPP) toplantısı gerçekleştirildi.  Bartın Tarım ve Orman İl Müdürü Yasin Önder, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Oktay Acıbal, Platform üyeleri ve İl Müdürlüğü proje ekibi ile yapılan toplantıda projenin 2023 Yıllık Çalışma Plan ve Bütçesi kapsamında yatırım ve hibeler değerlendirildi. Öte yandan 2024 yılında yapılacak olan Kamu Altyapı yatırımları, Bireysel Hibeler ve Demonstrasyon çalışmaları ele alındı.

Toplam 462 bin TL hibe

Açılışını Müdür Önder’in yaptığı, projenin Genç Girişimci faaliyeti kapsamında 2024 yılında desteklenecek genç girişimcilerin eğitimleri gerçekleştirildi.  Finansal okuryazarlık, proje hazırlama, pazar analizi, iş planı hazırlama ve teorik eğitim alan gençler 2024 yılında Çilek Yetiştiriciliği, Mantar Yetiştiriciliği, Arıcılık Faaliyetleri ve Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği konularında  desteklenecek. 18-40 yaş arasında olan, proje bölgesi köylerde ikamet eden ve genç girişimcilere bu paketten yüzde 70 hibe desteği ile toplamda 462 bin TL'ye kadar hibe desteği alabilecek.

Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi nedir?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2020 yılı Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi başlatıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Kredi Garanti Fonu arasında yapılan protokol gereği başlatılan proje ile bakanlık tarafından tarımsal faaliyetler yönünde eksik görülen tarımsal alanların kalkındırılması amaçlanmaktadır.