EYT düzenlemesi yürürlükte!

AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) kabul edilen ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesini de içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini açıkladı.

EYT düzenlemesi yürürlükte!

AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) kabul edilen ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesini de içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini açıkladı. Kanunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandığını ifade eden Grup Başkanvekili Tunç, “Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin yıllar süren bir sorununu daha çözüp tarihin tozlu raflarına kaldırdı.  Şimdi sıra diğer yapılması gereken işlerde. Durmak yok, yola devam. EYT sorununu çözen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 Sayılı KHK’de Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı ve Resmî Gazete’de yayımlanarak bugün itibariyle yürürlüğe girdi.  Hayırlı olsun” dedi.

Yasa 4 maddeden oluşuyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çalışmaları yürütülen ve milyonlarca kişinin beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili düzenlemeyi de içeren yasa 4 maddeden oluşuyor.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na eklenen geçici maddeyle, ilgili kanunlara göre, teklifin yürürlük tarihinden sonra aylık bağlanması talebinde bulunanlardan yaşlılık veya emekli aylığı bağlanacak olanlar, söz konusu hükümlerde yaş dışındaki diğer şartları taşımaları halinde yaşlılık veya emekli aylığından yararlanacak. Prim gün sayısını ve çalışma süresini dolduran vatandaşlar, emeklilik hakkı elde edebilecek.

Düzenlemeden ilk etapta 2 milyon 250 bin kişi yararlanacak

Düzenlemeden ilk etapta 2 milyon 250 bin kişi yararlanacak. 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigorta girişi olanlar, yaş sınırı bulunmaksızın, Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur ayrımı gözetilmeden emekli olabilecek.

Kamu kurum ve kuruluşlarında kadroya alınan işçiler, il özel idareleri ve belediyeler ile bağlı kuruluşlarında ve bunların üyesi olduğu mahalli idare birliklerinde, birlikte veya ayrı ayrı sermayesinin yarısından fazlası il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlarına ait şirketlerde işçi statüsüne geçirilenlerin; emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmaları halinde, çalıştırıldıkları kamu kurum ve kuruluşları veya şirketlerce iş sözleşmelerinin feshedilmesini zorunlu tutan düzenlemeler yürürlükten kaldırılacak.

İşverene kıdem tazminatı için kredi desteği sağlanacak

Düzenlemeyle birlikte işverene kıdem tazminatı için kredi desteği de sağlanacak. İlk kez yaşlılık veya emekli aylığı bağlananlardan, yaşlılık veya emekli aylığı talebi nedeniyle işten ayrılış bildirgesi verilenlerin işten ayrılış tarihini takip eden 30 gün içinde en son çalışılan özel sektör iş yerinde sosyal güvenlik destek primine tabi çalışmaya başlamaları halinde, çalışılmaya başlandığı tarihten itibaren, sosyal güvenlik destek primi işveren hissesinin 5 puanlık kısmına isabet eden tutar Hazine tarafından karşılanacak.

İlk ödeme Nisan ayında gerçekleşecek

Yasa, Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek. Vatandaşlar, yasanın yürürlüğe girmesinin ardından başvuruda bulunabilecek ve başvuruyu takip eden ay maaşları hesaplarına yatacak. EYT kapsamında ilk maaşlar ise Nisan ayında ödenecek.