Eris'le ilgili beklenen açıklama geldi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine Toplantısı sonrası önceki günlerde Türkiye'de rastlandığı açıklanan Eris Varyantına ilişkin soruları cevapladı. Özellikle sosyal medya ve internet araçlarında Eris varyantına ilişkin çok sayıda söylenti gezinirken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklama ile bu söylentilere son noktayı koydu ve Bartın'da endişelenen vatandaşları da bu açıklamayla birlikte rahatlattı.

Eris'le ilgili beklenen açıklama geldi!

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Covid salgınının izleri silinirken, geçtiğimiz günlerde ülkemizde de eris varyantına rastlandığının açıklanması üzerine Bartın’daki vatandaşlarla da endişelendirmişti. Özellikle sosyal medya ve internet araçlarında Eris varyantına ilişkin çok sayıda söylenti gezinirken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklama ile bu söylentilere son noktayı koydu ve Bartın’da endişelenen vatandaşları da bu açıklamayla birlikte rahatlattı.

“Eris varyantı sebebiyle hastaneye düşenlerin sayısı çok düşük”

Bakan Koca, Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerden gelen sorulara ilişkin bir açıklama gerçekleştirdi. Bakan Koca, Eris varyantına karşı ek bir tedbire gerek olmadığını ifade ettiği açıklamasında, “Covid-19 yeni ortaya çıktığında, virüs ve hastalık hakkında bilgi bugüne kıyasla yok denecek kadar azdı. Bu sürece karşı verdiğimiz mücadeleden başarıyla çıktık ve bilim büyük bir bilgi birikimine sahip. Yeni varyantlarıyla hasta etme gücü giderek azalan virüsü bilimsel olarak gözlemliyoruz. Eris varyantına karşı ek tedbir gerekmiyor. Tedbirler, bundan daha etkili olan Omicron varyantı döneminde tüm dünyada kaldırılmaya başlanmıştı. Etkisi daha az olan bir varyant için daha fazla tedbir akla uygun olamaz. Hasta etme gücü düşük olan bu yeni varyantın, tıpkı Omicronda yaşandığı gibi, kolay bulaşma özelliği var. Sonucu ise hafif bir gribe benziyor. Virüsün bulaştığı kişi sayısı artabilir, ama bu ciddi bir tablo anlamına gelmiyor. Kısıtlama ve kapanma gibi kelimeler sözlüğümüzden çıktı. Grip vakalarına karşı kısıtlama veya kapanmayı ne kadar düşünebilirsek Eris için de o kadar düşünebiliriz. Virüsün bulaştığı kişi sayısı ise uzun zaman önce ölçüt olmaktan çıktı. Bakanlık olarak ölçütümüz Eris varyantı sebebiyle hastaneye yatanların sayısıdır ki bu çok düşük.” Dedi. 

“Yeni bir aşı programımız yok”

Koca açıklamasının devamında ise kronik hasta ve yaşlıların maske kalabalık alanlarda maske takması gerektiğini dile getirerek,  “Bu demek değil ki kayıtsız kalalım. Gripten korunma gibi bir ölçü veya bu dikkatin daha özenlisi isabetli olabilir. Öte yandan, bütün bulaşıcı hastalıklara karşı korumamız gereken, bilhassa kendilerinin dikkatli olması gereken iki grup var. Bu iki grup yaşlılarla kronik hastalığı olanlardır. Bu iki grup, maske takmayı gerektiren ortamlarda maske takmalıdır. Bu önerimizi gribe karşı da geçerlidir. Yeni bir aşı programımız yok. Çünkü yeni bir aşı programına başvurmayı gerektirecek bir durum yok. Önceki gibi toplu bir aşılama programına kesinlikle ihtiyaç görmüyoruz. Bazı ülkeler aşılama programına itibar ediyor, bu bilimsel bir sonuç olmaktan ziyade bir tür “boyun eğiş”tir. Biz kendi programımızı uyguluyoruz, bilim boyun eğmez.

“Alışılmış süreçlere önem vermemiz söz konusu değil”

Mevsim itibariyle grip aşısını önemsiyoruz. Bu, hafif grip etkisindeki Eris varyantının grip virüsü ile aynı günlerde etkin olması ihtimaline karşı da önem taşımaktadır. Yaşlılar ve risk grubundaki hastalar grip aşılarını bir an önce yaptırmalı. Bu grupta aşılar tamamen ücretsizdir. Grip aşısı programımızın başlamış olduğunu tekrar hatırlatmak isterim.  Artık aşılmış süreçlere gereğinden fazla önem vermemiz söz konusu değil.

“Amacımız her hastaya sükûnet içinde şifa sunmak”

Hedefimiz, sağlık hizmetlerinden memnuniyeti her geçen gün artırmak. Çocukluk çağı bağışıklık aşılama programlarını başarıyla sürdürüyoruz. Tüm aşılarımızı yerlileştirmeyi amaçlıyoruz. Teknoloji transferi ile Su Çiçeği, Kuduz ve Hepatit-A aşılarını ülkemizde üretmeyi planlıyoruz. Bizim aşı gündemimiz bu. Amacımız her hastaya sükûnet içinde şifa sunmak. Doğru bilgilerin yaygınlık kazanmasını amaçlayan açıklamama gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ediyorum.”