Ensar Vakfı, Murat Yıldırım'a emanet

Bartın'da AK Parti il Yönetim Kurulu Üyeliği, Bartın Gençlik Spor Kulübü Başkanlığı ve Bartınspor Basın Sözcülüğü görevlerinde bulunan emlak ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren Murat Yıldırım'ın yeni görevi Ensar Vakfı Bartın Şube Başkanlığı oldu.

Ensar Vakfı, Murat Yıldırım'a emanet

Bartın’da AK Parti il Yönetim Kurulu Üyeliği, Bartın Gençlik Spor Kulübü Başkanlığı ve Bartınspor Basın Sözcülüğü görevlerinde bulunan emlak ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren Murat Yıldırım’ın yeni görevi Ensar Vakfı Bartın Şube Başkanlığı oldu. Yıldırım, bayrağı 2016 yılından bu yana başkanlık görevinde bulunan Engin Köstekçi’den devraldı. Ensar Vakfı Bartın Şubesi’nde 2016 yılından bu yana başkanlık görevinde bulunan Engin Köstekçi, düzenlenen etkinlikte görevi Murat Yıldırım’a devretti. Etkinliğe Memursen ve Eğitim Bir-sen Başkanı Muhammet Akça, Diyanet-Sen Bartın Şube Başkanı Sefai Albayrak, ÖNDER Başkanı Şahidi Kuşcu, Tügva Başkanı Soner Yürekli, Kızılay’ı temsilen Yasin Çetin, İHH yöneticileri ve Ensar Vakfı Bartın İl yönetimi katıldı.

Kostekçi: “2016 yılından sonra da bayrağı biz devraldık”

Programda ilk olarak söz alan Engin Köstekçi, “Ensar Vakfımız 1979 kurulmuş Türkiye'nin en eski en köklü vakıflarından bir tanesidir. 1959’da İlim Yayma, 1966’da MTTB, 1979’da Ensar'dan sonra Türkiye'de sivil toplumun muhafazakar ayağı teşekkür etmeye başlamıştır. Tabii 12 Eylül bunların hepsine ket vurduktan sonra 2000 yıllarından sonra bu birazcık daha hareketlenmeye başlamış, 2010 yılında benden önceki Erol Uğur kardeşimin öncülüğünde Bartın'da Ensar Vakfı kurulmuştur. Biz de bu kardeşimizin yanında yönetim kurulunda görev aldık. Bir sürü çalışmadan, 2016 yılından sonra da bayrağı biz devraldık. Bayrağı devraldıktan sonra öncelikle bu camiada çalışmalarda, zor zamanlarda bizi yalnız bırakmayan, öncelikle bir STK başkanı olan İlker Köklü başkanıma huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Ve bu yolda beni hiçbir zaman yalnız bırakmayan Murat Yıldırım, Ali Rıza Yılmaz kardeşlerime de huzurlarınızda en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

“Çok çalıştık, çabaladık”

Sivil toplum örgütü çalışmalarının zor, çok meşakkatli ve özveri isteyen bir çalışma olduğunu kaydeden Köstekçi, “Türkiye demokrasisinde sivil toplumun kamuoyu oluşturabilmesi aslen 2000’li yıllardan sonra olmuştur. Henüz STK gücüne tam sahip olmuş değildir. Özellikle muhafazakar camianın bir entelektüel bakış açısıyla bu işe sahip olması için epey bir mesafe kat etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Fakat her gidilen yolda, her liderlikte bir yorgunluk, bir heyecan kaybı olabileceğini de düşünüyorum. Aldığımız günden itibaren Bartın'da Ensar nedir? İsmine matuf bir vakıfın saygı, sevgi çerçevesinde kuruluş amacına uygun olarak ahlaki ve dini değerler doğrultusunda iyilik kaynaklı bir vakıf olduğunu anlatabilmek için arkadaşlarla çok çalıştık. Bu süreçte yürürken, koşarken yolda inenler oldu. Bu bir doğal sirkülasyondur. Her liderin koşarken yanında koşanlar olduğu gibi yolda inenler de olacaktır. Hiçbir zaman yolda inenlere bakıp heyecanımızı, gayretimizi kaybetmedik. Yeni heyecan sahibi arkadaşlarla yolumuza devam ettik, ediyoruz. Birçok projeye yapmaya çalıştık ve yaptık. Şimdi bugünlere geldik. İnşallah bundan sonraki süreçte vakıf çalışmalarımızda yeni bir kan, yeni bir heyecan ve bir esnaf olmanın vermiş olduğu rahatlıkla daha iyi çalışmalar, daha güzel çalışmalar, daha büyük çalışmalar olacağına inanıyorum.” diye konuştu.

“Hakkınızı helal edin”

Konuşmasında helallik de isteyen Köstekçi, “İnşallah Murat başkanımın bu görevinde biz yanındayız. Ölüm ve ahirete müteallık, dostluklar, kardeşlikler edinen bir insan olarak ahirete kadar biz, bir işin ucundan tutuyoruz. İnsan üç noktadan beslenir. Kalp, kafa ve karın. Karın, bugün beslemek moda yiyorsunuz, besliyorsunuz. Kafa müthiş bir besleme aygıtları var şu anda. Sosyal medya, intermedya ve interaktif bir çalışmayla kafayı da besliyoruz. Fakat kalbi besleyecek yer insanın manevi boyutlarında bulunduğu ortamlardır. Eğer bu ortam yok ise insanın kalbini beslemesi mümkün değil. Bu da kabul etsek de etmesek de arkadaş dost, yaren sohbetinde meydana geliyor. Sokak, cadde, ekran bizim hayal edemeyeceğimiz kadar değişim ve dönüşüm içerisinde. Sivil toplum bu noktada kendini yenileyerek, yeni projeler ve çalışmalarla bu dönüşümün karşısında durabilir. Bu minvalde bizde kendimizi haddimizi bilmek diye düşünerek bayrağı kendi aramızda yapmış olduğumuz istişare gecesinde Murat Yıldırım kardeşimize devretmeye karar verdik. Değerli başkanlarım hakkınızı helal ediniz. Bir STK başkanı olarak üzerinize giydiğiniz kıyafetin ağırlığı fazladır. Bunu tonla ölçmenin bir miyarı yok. Siz yürürken yürüyüşünüzü takip ediyorlar. Konuşmanızı takip ediyorlar. Bakışınızı takip ediyorlar. Oturuşunuzu takip ediyorlar. Yaptığınız işi takip ediyorlar. Her şeyinizi takip ediyorlar. Yani öyle bir ağırlık içerisindesiniz. Bunun için aldığımız tarihten itibaren bugüne kadar bu bayrağa halel getirilmemesine şahsen özen gösterdik arkadaşlarımızın destekleriyle. Inşallah Rabb'im utandırmadan bundan sonraki süreçte de Murat başkanım bizlerin de gayretleriyle, destekleriyle bu bayrağı götürecektir. Ve hakkınızı helal etmenizi diliyorum. Teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Yıldırım:  “Görev almayı gönül rızasıyla kabul ettik”

 2010 yılında Bartın teşkilatını birlikte kurdukları Ensar Vakfında görev almanın gururunu her zaman yaşadığını dile getiren yeni başkan Murat Yıldırım da, “Yaklaşık 10 yıl önce Engin başkanımız, Erol başkanımız ve Kerim Akkaya yanıma geldiler. Ensar Vakfı'ndan bahsettiler. O arada Ensar Vakfımızın üzerinde yine malum Müslüman camiamızın üzerinde oynanan oyunlar oynanıyordu. İftira kampanyaları vardı. Biz dedik ki Allah rızası olan yerde bu tür şeyler olur, üzerine çamur atarlar, saldırırlar. Bu olacaktır da. Gönül rızasıyla kabul ettik. O gün bugündür bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Yaptığımız işlerimizi Allah rızası için yapıyoruz. Gerisi boş tartışmalar ve önemli değil. En son Engin Hocam bu görevden bahsetti, biz de kabul ettik. Görev verilir bize, istenmez. Allah razı olsun bizi layık görmüş. Genel merkezimizi uygun gördü. Kurulduğu 1979 yılından bu yana 'ilim ve insan' çerçevesinde 'Ensar Olma' vazifesini yerine getiren vakfımızın başkanlık görevini devralmak bizim için bir onurdur. Biz de bu vazife içerisinde yönetimde bulunduğumuz süreçte çalıştığımız gibi, Bartın için, ülkemiz için elimizden geleni yapmak için çalışmaya devam edeceğiz. Engin başkanımızdan aldığımız bu başkanlık görevini en iyi şekilde yerine getirecek, bayrağı daha yukarılara çıkartmak için çabalayacağız. Bu vesile ile Engin Köstekçi başkanımıza yaptığı çalışmalar nedeniyle teşekkür ediyor, yeni görevinde de vakfımıza olan hizmetlerinin aynı şekilde devam emesini diliyorum” dedi.

Ensar Vakfı, Murat Yıldırım'a emanet
Ensar Vakfı, Murat Yıldırım'a emanet
Ensar Vakfı, Murat Yıldırım'a emanet
Ensar Vakfı, Murat Yıldırım'a emanet