Dursun, Muhtarlar Gününü kutladı

İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, bir mesaj yayınlayarak Bartın'daki muhtarların Muhtarlar Gününü kutladı. Başkan Dursun mesajında 'Milletimizin teveccühüne ve itimadına mazhar olmak rütbelerin en büyüğüdür. Dolayısıyla, halkımızın tercihi ve seçimiyle işbaşına gelmiş muhtarlarımız, son derece önemli bir görevi ifa etmektedirler' dedi.

Dursun, Muhtarlar Gününü kutladı

"Geçmişi 1829 yılına dayanan muhtarlık müessesesinin ülkemizde yerel demokrasinin en eski örneğini oluşturmaktadır. Muhtarlarımız, bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel ihtiyaçlarından biri olan katılımcılığın sağlanmasında, önemli bir görevi yerine getirmektedir. Muhtarlarımız ve muhtarlık müessesesinin ihtiyaçları, karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ile bu müessesenin tarihsel bağlarını korumak amacıyla, 19 Ekim günü hükumetimiz tarafından Muhtarlar Günü olarak belirlenmiştir.

“Son derece önemli bir görev”

Ülkemizde 18 bini köy ve 32 bini de mahalle olmak üzere yaklaşık 50 bin muhtarlığımız ve muhtarımız bulunmaktadır. Milletimizin teveccühüne ve itimadına mazhar olmak rütbelerin en büyüğüdür. Dolayısıyla, halkımızın tercihi ve seçimiyle işbaşına gelmiş muhtarlarımız, son derece önemli bir görevi ifa etmektedirler. Bu vesilesiyle, "Mahallelerimizin ve köylerimizin her türlü ihtiyacını tespit edip, bütün kesimlerine, hizmet sunma hususunda emeğini esirgemeyen, bizlerle mahallelerin gelişimi ve değişimi için çözüm ortaklığı yapan, muhtarlarımıza gayretlerinden dolayı şükranlarımı sunuyor, çalışmalarında kolaylık ve esenlikler diliyorum. Bu vesileyle tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutluyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum."