Döviz büroları kepenk kapattı

Bartın'da döviz büroları Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın ödenmiş sermaye şartının yükseltilmesi ve döviz alırken kimlik gösterme düzenlemesini protesto etmek amacıyla kepenk kapattı

Döviz büroları kepenk kapattı

Geçtiğimiz ay Resmi Gazete’de yayımlanan kararda Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz bürolarının çalışma düzenine ilişkin yönetmelikte değişiklikler yapmıştı. Düzenlemede döviz alım satımlarında kimlik tespiti zorunlu olmuştu. Ayrıca Bakanlığın yeni kararına göre, A grubu yetkili müesseselerin ödenmiş sermaye şartı 5 milyon TL'den 10 milyon TL'ye, B grubu yetkili müesseselerin ödenmiş sermaye şartı ise 1 milyon TL'den 5 milyon TL'ye çıkarılmıştı.  Bartın’daki döviz büroları tüm yurtta olduğu gibi Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tebliğde yaptığı değişikliği protesto etmek amacıyla saat 11:45’te kepenkleri indirdi. 81 ilde gerçekleşen eylem 30 dakika sürdü.

Maden: “Bizleri ve tüm çalışanlarımızı mağdur etmiştir”

Türkiye Yetkili Müesseseler Platformu adına Bartın’da basın açıklaması gerçekleştiren Akmazlar Döviz Mali Müşaviri Tuncay Maden düzenlemenin tekrar ele alınmasını talep etti.

Maden yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 “Türkiye Yetkili Müesseseler Platformu olarak ülke genelinde alın teri döken 852 döviz bürosu ve binlerce çalışanı adına bu açıklamayı yapmaktayız. 12 Ekim 2021 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmelik ve tebliğ bizleri ve tüm çalışanlarımızı mağdur etmiştir. Öncelikle şunu vurgulamak istiyoruz; biz döviz büroları olarak serbest piyasanın en önemli unsurlarından biriyiz. Her daim ülkemizin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Döviz büroları ülkemizde döviz kurlarının yükselmesinin sorumlusu değil, aksine turizm ve ticaret ile ülkemize gelen yapancı paraları ülke finans sistemine en hızlı kazandıran işletmelerdir. Yeni düzenleme ile getirilen birkaç önemli hususu sizlerin dikkatine sunuyoruz.

“Sayın Cumhurbaşkanımızın ve kamuoyunun vicdanına sesleniyoruz”

Serbest piyasada çok önemli misyona sahip olan döviz bürolarının; Hisse devir hakları ellerinden alınmıştır. Şirket sahipleri hisselerini, öz çocuklarına, kardeşlerine, annesine, babasına ve ortaklarına devredemez hale getirilmiştir. Döviz büroları sahipleri, şirket yönetimine profesyonel yönetici, eşlerini, çocuklarını ve kardeşlerini atayamamaktadır. Sermaye şartı işletmelerin ihtiyaç durumu dikkate alınmaksızın 5 katına çıkartılmıştır. Buna göre 10 Milyon TL sermayeyi fiziki olarak kasasında bulundurmayan işletme faaliyetten men edilecektir.  Getirilen yönetmelik ile ülkemiz 4 faaliyet bölgesine bölünmüştür. Şirket adresi naklinde 3 milyon TL harç ödeme şartı getirilerek adres değişikliği imkansız hal almıştır. Bu kararlar alınırken sektörden hiçbir arkadaşımızın, hukukçuların ve mali müşavirlerin görüşü alınmamıştır. Ayrıca bu yönetmeliğin Maliye Bakanımız ve Sayın Cumhurbaşkanımızın bilgisi olmadan çıkartıldığını düşünüyoruz. Döviz büroları piyasanın en güvenilir ve saygın firmalarıdır. Buna rağmen hiçbir sektörde uygulanmayan baskı ve haksız düzenlemeler işletmeleri çalışamaz hale getirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve kamuoyunun vicdanına sesleniyoruz: Senelerce emek verip sektörde var olan şirketlerin bu tebliğ ile değerlerinin yok edilmesi hiçbir yasa ve vicdana uymamaktadır.

“Türkiye'de eşi benzeri olmayan idari ceza ve yaptırımlarla karşı karşıyayız”

Türkiye'de eşi benzeri olmayan idari ceza ve yaptırımlarla karşı karşıyayız. En ufak bir hatada bile uyarı yapılmadan yetki belgemiz iptal edilmektedir. Bu tebliğ yürürlükte kaldıkça, kaçak döviz bürolarının işlerini artıracaktır. Bu durum çok büyük vergi kaybına sebep olacaktır. Bu durum hiç kimsenin kabul etmeyeceği bir vaziyettir. Yürürlüğe konulan yönetmelik ile Kaçak döviz büroları ve gayri resmi döviz alım satımı yapan firmalara hayal bile edemeyecekleri fırsat verilmiştir. Döviz büroları olarak her zaman devletimizin yanındayız. Sektörün ve ülkemizin menfaatine olacak her türlü düzenlemenin destekçisiyiz ve sonuna kadar uygulayacağımızı belirtmek isteriz. 12.10.2021 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik ve tebliğ bizler açısından mağduriyet oluşturmuş ve nihayetinde şirketlerimizi kapatmamıza sebep olacaktır. Yönetmelik ve tebliğ anayasamıza, kanuna ve hukuka aykırıdır. Bu yönetmeliğe karşı hukuki haklarımızı arayacağımızı ilan ederiz. Tarihe not düşmek adına bu bildiriyi kamuoyu ile paylaşıyoruz.”