DOKTORLARDAN 2 GÜNLÜK İŞ BIRAKMA EYLEMİ

14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla tüm meslektaşları ve sağlık çalışanları adına Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına çelen sunan Bartın Tabip Odası Başkanı Ahmet Çatı 'Beni Türk hekimlerine emanet ediniz' söyleminden 'Çekip gitsinler' aşamasına geldik. Bunu kabul etmiyoruz. Biz buradaydık, buradayız ve burada olacağız. İnsan sağlığı bizim kutsalımız. Kimse '3 kuruş için bu hekimler eylem yapıyorlar' falan demesin. Ama özlük haklarımızı ve halkın sağlığını korumak için de mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.' dedi. Doktorların, Devlet Hastanesi başta olmak üzere bugün başlayan iş bırakma eylemi yarın da devam ederken çocuk ve erişkin acil hastalar, hamileler, diyaliz hastaları, kanser hastaları, Covid-19 hastaları, yatan hastalar ve acil ameliyatlar dışında polikliniklerde hasta muayenesi gerçekleştirilmeyecek.

PAYLAŞ
Bartın Hergün Gazetesi - Nurdan EROĞLU

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Beştepe'de kadın muhtarlarla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, devlet ve şehir hastanelerinde görevli doktorların istifa ederek ya özele ya da yurt dışına geçtikleri yönündeki haberlere  tepki göstermiş ve "Ama şimdi az para veriyormuşuz. En az alan 8-9 bin en yüksek alan 25 bin. Özel sektör daha çok para verdikleri için kaçıp gidiyorlarmış. Açık konuşuyorum; varsın gidiyorlarsa gitsinler, bizler de üniversiteleri yeni bitiren doktorlarımızı istihdam ederiz. Gerekirse yurtdışından ülkemize dönmek isteyenleri davet eder, istihdam ederiz. Buralar boş kalmaz. Asistan doktorlarımızla devam ederiz. Buralar boş kalmayacak" demişti.

Doktorlar 2 gün iş bırakma kararı aldı

Türkiye Tabipler Birliği  başta olmak üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözlerine tepki gösteren birçok hekim ise ülke genelinde illerde iş bırakma eylemi yapmaya başladı. İş bırakma eylemi yapan iller arasında Bartın da yer aldı.  Bartın Tabip Odasına bağlı hekimler, Devlet Hastanesi başta olmak üzere 2 günlük iş bırakma kararı aldı. Bugün başlayan iş bırakma eylemi  yarın da  devam ederken çocuk ve erişkin acil hastalar, hamileler, diyaliz hastaları, kanser hastaları, Covid-19 hastaları, yatan hastalar ve acil ameliyatlar dışında polikliniklerde hasta muayenesi gerçekleştirilmeyecek. 

Doktorlar, Atatürk Anıtına çelenk koydu

Bu yılki 14 Mart Tıp Bayramını alınan eylem kararının gölgesinde kutlayan doktorlar, Cumhuriyet Meydanında tören düzenledi. Tıp Bayramı dolayısıyla meydandaki Atatürk Anıtına çelenk sunan Bartın Tabip Odası Başkanı Ahmet Çatı, hekimlerin ülke ve vatan söz konusu olduğu zaman hekimler canlarını feda etmekten asla çekinmediklerini ifade ederek “14 Mart 1919’da ülke işgal altındayken daha Mustafa Kemal, Samsun’a çıkmadan aylar önce Tıp Fakültesi öğrencileri vatanın işgalini protesto etmek için eylemlerine başlamışlardı. O dönemde Kurtuluş Savaşının kıvılcımlarını ateşlemişlerdir. Ülke, vatan söz konusu olduğu zaman hekimler canlarını feda etmekten asla çekinmezler. Bu tarih boyunca hep böyle olmuştur” dedi.

“Bunu kabul etmiyoruz”

“Çekip gitsinler” söylemine de tepki gösteren Çatı, “Bizler de 2 yıl süren bu pandemi sürecinde bu haslıkla savaşta en ön cephede yerimizi aldık. Birçok arkadaşımız bu haslık dolayısıyla yaşamlarını yitirdi. Ancak öyle bir noktaya geldik ki “Beni Türk hekimlerine emanet ediniz” söyleminden “Çekip gitsinler” aşamasına geldik. Bunu kabul etmiyoruz. Biz buradaydık, buradayız ve burada olacağız. İnsan sağlığı bizim kutsalımız. Kimse “3 kuruş için bu hekimler eylem yapıyorlar” falan demesin. Ama özlük haklarımızı ve halkın sağlığını korumak için de mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Ahmet Çatı’nın konuşmasının ardından doktorlar, Atatürk Anıtı önünde hatıra fotoğrafı çektirirken 14 Mart Tıp Bayramı töreni de sona erdi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN