Depremzedelerin uyku problemlerine odaklanılacak

Bartın Üniversitesi (BARÜ) ülkemizde büyük yıkıma neden olan afet sonrasında fiziksel ve ruhsal travmalar yaşayan depremzedelerin uyku problemlerini gidermeye yönelik çalışmalara başladı.

Depremzedelerin uyku problemlerine odaklanılacak

Bartın Üniversitesi (BARÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elif Karahan’ın yürütücülüğünü yaptığı “Progresif Nefes ve Gevşeme Egzersizlerinin Depremzedelerin Uyku Hijyeni ve Kalitesine Etkisi” adlı proje kapsamında çalışmalara başlanıldı. TÜBİTAK tarafından “1002-B Acil Destek Modülü” kapsamında desteklen proje ile Bartın’da KYK yurtlarında kalan depremzedelerin uyku problemleri saptanarak çözüm önerileri geliştirilecek. BARÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevim Çelik ile birlikte Sağlık Bilimleri Fakültesinden Dr. Öğr. Üyesi Sibel Altıntaş, Arş. Gör. Özge Uçar ve Arş. Gör. Meryem Yücel’in de yer aldığı çalışmalarda fiziksel ve ruhsal travma etkilerinin en aza indirilmesi hedefleniyor.

Mental ve fiziksel sağlık sorunları ile karşı karşıyalar

Büyük yıkımın yaşandığı depremler sonrası oluşan nüfus hareketliliğine dikkat çeken Doç. Dr. Karahan, “Asrın felaketi olarak nitelendirilen depremler neticesinde bölge halkından diğer illere tahliye edilenler oldu. Beklenmeyen bir durum sonucu hızlı şekilde tahliye olan depremzedeler birçok mental ve fiziksel sağlık sorunları ile karşı karşıyadır. Yaşanan olaylar, fiziksel ve ruhsal travmalar, stres ve kaygı bozuklukları, ortamın ve günlük rutinlerin hızlı bir şekilde değişmesi mevcut kronik hastalıklar ile birlikte uyku problemlerinin yaygınlaşmasına zemin hazırlamıştır” dedi.

Stres anlarında da kullanabilecek

Doç. Dr. Karahan, proje kapsamında yapılacak çalışmalara da değinerek “Bu proje sonucunda depremzedelerin otonomilerinin de etkin bir şekilde kullanılabileceği kendi kendilerine yapabilecekleri nefes ve gevşeme egzersizlerinin oluşan sağlık sorununu çözebileceği düşünülmektedir. Zor zamanlardan geçmekte olan depremzedeler bu egzersizleri hayatlarının geri kalanında uyku problemlerinin yanı sıra stres anlarında da kullanabilecektir” diye konuştu.

Uzun: “Yeni projelerle yaraların sarılması konusundaki seferberliğe destek oluyoruz”

Depremin oluşturduğu yaraları sarmak ve geleceğe yönelik planlamalar yapmak için bilimsel çalışmaların önemli olduğunu vurgulayan BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, “Üniversitemizin alanında yetkin bilim insanları yaşanan afetin hemen ardından saha çalışmalarına başlamış, farklı disiplinlerde projeleri hayata geçirmiştir. Yapılan incelemeler, hazırlanan raporların ardından şimdi ise yeni projelerle yaraların sarılması konusundaki seferberliğe destek oluyoruz. Bu düşüncelerle sağlık alanındaki değerli çalışmaların ortaya konulmasındaki gayretleri dolayısıyla Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Sevim Çelik’e, projenin hayata geçirilmesindeki emekleri için ise Doç. Dr. Elif Karahan ile proje ekibine teşekkür ediyorum. Ayrıca bilim temelli kalkınma konusundaki vizyonlarıyla bizleri motive eden YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Erol Özvar ve YÖK üyelerimize; gelecek yolculuğundaki değerli teşvikleri için TÜBİTAK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Hasan Mandal’a teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.