CUMHURİYETİMİZİN 98. YILI KUTLU OLSUN!

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 98. Yılı tüm yurtta olduğu gibi Bartın'da da çeşitli etkinliklerle kutlandı. 28 Ekim Perşembe Günü başlayan kutlamalar, Cumhuriyet Meydanındaki etkinliklerle son bulurken Bartın Valisi Sinan Güner, 'Cumhuriyetimizin 100'üncü yıl dönümünü coşkuyla kutlamaya hazırlandığımız bir dönemde, aynı zamanda 2023 hedeflerimize ulaşma kararlılığı içinde yolumuza devam ediyoruz' dedi.

CUMHURİYETİMİZİN 98. YILI KUTLU OLSUN!

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 98. Yılı tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bartın’daki kutlamalar 28 Ekim Perşembe Günü Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törenle başladı. Törende Bartın Valisi Sinan Güner, Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Erkan Şahin ve Bartın Belediye Başkan Vekili Hüseyin Fırıncıoğlu meydandaki Atatürk Anıtına çelenk sundu.

Güner tebrikleri kabul etti

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları dün de devam etti. Dünkü kutlamalar Sinan Güner’in Valilik makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Güner, Garnizon Komutanı Şahin Belediye Başkan Vekili Fırıncıoğlu, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu başta olmak üzere sırayla il protokolünün tebriklerini kabul etti. Ardından ise Cumhuriyet Meydandaki kutlamalara geçildi.

Güner: “Türkiye Cumhuriyeti güvenin, huzurun, umudun adı olan bir devlettir”

Meydandaki kutlamalar Sinan Güner, Hüseyin Fırıncıoğlu ve Erkan Şahin’in tören birliklerini ve vatandaşların bayramını kutlamasıyla başladı. Ardından ise Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehitlerimiz için Saygı Duruşunda bulunup İstiklal Marşımız okunurken Vali Sinan Güner, Cumhuriyetimizin 98. Yılında artık ulu bir çınar olma yolunda devam ettiğini söyledi. Güner, “Bugün, tarih yolculuğunda çok önemli bir dönüm noktası olan ve önümüzde yepyeni ufuklar açan Türkiye Cumhuriyeti’nin 98’inci kuruluş yıl dönümünü kutluyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, 1923 yılında, binlerce yıllık devlet geleneğimizin toprakla buluşmuş son fidanı olarak doğdu. Aradan geçen 98 yılın sonunda artık Cumhuriyetimiz ulu bir çınar olma yolunda büyümesine, gelişmesine devam ediyor. Bugün Türkiye Cumhuriyeti bir yandan köklerine daha sıkı sarılan, diğer yandan semaya doğru daha fazla yükselen, kendi gövdesiyle birlikte geniş bir alanda güvenin, huzurun, umudun adı olan bir devlettir” dedi.

“2023 hedeflerimize ulaşmaya kararlıyız”

2023 hedeflerine ulaşma kararlılığı içinde yollarına devam ettiklerini kaydeden Sinan Güner, konuşmasıyla şöyle devam etti:

“Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümünü coşkuyla kutlamaya hazırlandığımız bir dönemde, aynı zamanda 2023 hedeflerimize ulaşma kararlılığı içinde yolumuza devam ediyoruz. Türkiye, demokrasi ve kalkınma mücadelesini, darbelerden, vesayetin tasallutuna ve terörle mücadeleye kadar birçok engeli aşarak sürdürmüş bir ülkedir. Bu uzun ve zorlu süreçte karşılaşılan sıkıntılar, milletimizi istiklal ve istikbal davasından döndürmek bir yana, tam tersine azmini bilemiş ve tüm farklılıkları aşarak birlik, beraberlik, kardeşlik içinde hareket edebilmemizi sağlamıştır. Bunun için de doğrudan ülkemize saldırmakla hedeflerine ulaşamayanlar her fırsatta asıl gücümüzü, yani milletimizin birliğini beraberliğini hedef almakta, ülkemize yönelik saldırıların cephesini genişlemekte, sayısı ve dozunu artırmaktadırlar.

“Tarihimizi bilmeden maziden atiye kurduğumuz köprü eksik kalır”

Ancak Türkiye kendi milli güvenliği ve tarihi sorumlulukları söz konusu olduğunda hiç kimseye bakmadan, hiç kimseden icazet almadan sadece kendi kararı ve imkânlarıyla istediğini yapabileceğini tüm dünyaya göstermiştir.  Bu çerçevede özellikle Malazgirt Zaferi’nden İstiklal Harbimize kadar uzanan ve günümüzde de süren coğrafyamızda verdiğimiz mücadeleyi çok iyi öğretmemiz gerekiyor. En büyük gücümüz, bu tarihi mirasımızdır. Bu miras hakkıyla hıfzedilmeden ne 15 Temmuz anlaşılabilir, ne Cumhuriyetimizin kıymeti bilinebilir, ne Osmanlı, ne Selçuklu mirasının farkında olunabilir. Bir başka ifadeyle; tarihimizi bilmeden maziden atiye kurduğumuz köprü eksik kalır, işlevsiz kalır.

“Asla çocuklarımızı mahcup edecek bir yanlışa düşmeyeceğiz”

Cumhuriyetimizi kurarak pek çok mazlum milletin gönlüne bağımsızlık ateşini düşüren ülkemiz, bugün de yürütülen mücadeleyle kalbi ve gözü üzerimizde olan nice mazlumlara, mağdurlara umut veriyor. Yaşadıklarımız bize gösteriyor ki Türk milletinin istiklal mücadelesi vatanına, bayrağına, ezanına sahip çıkmaya devam ettiği sürece bitmeyecektir. Asla çocuklarımızı mahcup edecek, onların yüzlerini kızartacak, ecdatlarından utanmalarına yol açacak bir yanlışa düşmeyeceğiz. Çünkü ecdadımız bize kıyısında köşesinde dahi soykırım, sömürü, zulüm olmayan, adaleti devlet ve toplum hayatının merkezine yerleştiren tertemiz bir miras bırakmıştır. Tam tersine dünyada Avrupa’dan Kafkasya’ya kadar bizim milletimiz kadar büyük soykırıma uğramış, zulme maruz kalmış, adaletsizlik yaşamış bir başka millet yoktur. Buna rağmen biz medeniyetimizin ve tarihimizin emrettiği sınırların dışına hiçbir zaman çıkmadık, çıkmıyoruz.

“Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun”

Ülkemizde en eski dönemlerden bugüne kadar tarihimizi yeniden hatırlayan, yeniden keşfeden, yeniden kucaklayan bir nesil yetişiyor. Başkalarına hayran olmak yerine kendine güvenen, azimle çalışan, araştıran, üreten, geliştiren, başarıya kilitlenen bir gençliğin ayak seslerini duyuyoruz.  İşte bu nesil ile inşallah Cumhuriyetimizi daha nice yıllara çok daha güçlü, çok daha müreffeh bir şekilde hep beraber taşıyacağız. Bu duygularla, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, istiklal ve istikbal mücadelemizin tüm kahramanlarını bir kez daha rahmetle, hürmetle yâd ediyorum. Bin yıldır bu toprakların vatanımız olması için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan şehitlerimize ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.”

Yarışmada dereceye giren örencilere ödül

Güner’in konuşmasının ardından öğrenciler günün anlam ve önemini belirten şiirler okurken Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla il genelinde düzenlenen kompozisyon yarışmasında birinci olan eser okundu. Yarışmada dereceye giren örencilere ise ödüllerini Sinan Güner verdi.

Halk oyunları gösterileri ve tören geçişi büyüledi

Kutlamalar kapsamında Bartın Otizmli ve Engelli Destek Eğitim Dayanışma Spor Kulübü Derneği, Engelsiz Adımlar Halkoyunu Semazen Gösterisi ve solo şarkı gösterisi, Halk Eğitim Merkezi halk oyunları gösterileri, Belediye Halk Oyunları Ekibinin Zeybek gösterisi, Bartın Kemankeşler Geleneksel Okçuluk Spor Kulübünün Geleneksel Türk Okçuluğu Ok Atışı Gösterisi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün sporcu gösterileri de yapıldı. Tören geçişiyle birlikte ise meydandaki kutlamalar son buldu.