CHP'den alternatif 30 Ağustos Zafer Bayramı töreni

CHP Bartın İl Başkanlığı, 30 Ağustos Zafer Bayramını düzenlediği alternatif törenle kutladı. Cumhuriyet Meydanındaki törende Atatürk Anıtı'na çelenkler konulurken günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar gerçekleştirildi.

CHP'den alternatif 30 Ağustos Zafer Bayramı töreni

CHP’den alternatif 30 Ağustos Zafer Bayramı töreni

CHP Bartın İl Başkanlığı, 30 Ağustos Zafer Bayramını düzenlediği alternatif törenle kutladı. Cumhuriyet Meydanındaki törende Atatürk Anıtı’na çelenkler konulurken günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar gerçekleştirildi.

CHP Bartın İl Başkanlığı 30 Ağustos Zafer Bayramını düzenlediği alternatif törenle kutladı. Cumhuriyet Meydanındaki törene CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, CHP İl Başkanı Selim Karakaş, Merkez İlçe Başkanı Nazif Çomak ve partililer katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu

Törende ilk olarak Atatürk Anıtına CHP İl Başkanlığı, Atatürkçü Düşünce Derneği, KESK ve Eğitim Sen çelenkleri bırakılırken ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar gerçekleştirildi.

Karakaş,  “Zafer Destanı'nın yazıldığı gündür”

CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş törende yaptığı konuşmada kazanılan Başkomutanlık Meydan Muharebesi sonucunda Anadolu Topraklarının sonsuza dek Türk Ulusunun vatanı olduğunun tescillendiğini belirerek şöyle konuştu: “26 Ağustos 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi ile Anadolu'nun kapılarının Türk boylarına açılmasından tam 851 yıl sonra, Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki kahraman ordumuz, 26 Ağustos 1922 günü başlayan Büyük taarruz ve 30 ağustos 1922 günü kazanılan Başkomutanlık Meydan Muharebesi sonucunda Anadolu Topraklarının sonsuza dek Türk Ulusunun vatanı olduğunu tüm dünyaya kabul ettirmiştir.

Başta İngiltere olmak üzere Emperyalist dünya devletleri; 1. Dünya Savaşı sonrası Osmanlı Devletine imzalattıkları Sevr Sözleşmesi ile;  doğal kaynaklar yönünden zengin ve stratejik öneme sahip Osmanlı topraklarını kendi kontrolleri altında tutmak, bölgeyi güçsüzleştirerek sömürmek ve Anadolu'da Türk varlığını yok etmek amacıyla Anadolu topraklarını bölgelere ayırarak paylaşmışlardır.

 Yokluk ve yoksulluk içindeki Türk Ulusu, tüm olumsuz koşullara rağmen, vatan toprağının son parçası olan Anadolu'yu savunmak, düşman işgalinden kurtarmak, bağımsızlığını elde etmek için, 26 Ağustos 1922'de Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Başkomutanlığında ordumuzun  Afyon Kocatepe'den “Ya İstiklal, Ya Ölüm “ emri ile başlattığı Büyük Taarruz, 30 Ağustos 1922 günü kazanılan Dumlupınar Meydan Muharebesi ile zaferle sonuçlanmış ve 9 Eylül 1922'de İzmir'in düşman işgalinden kurtarılması ile de  taçlandırılmıştır.  Bundan 100 yıl önce bugün kazandığımız Ulusal Kurtuluş Savaşı ile Anadolu topraklarından denize döktüğümüz aynı emperyalist güçler ve yerli işbirlikçileri Sevr paçavrasını yeniden güncelleme ve Türkiye siyasi coğrafyasını bölme ve küçültme hayallerinin yeniden canlandırmayı çalıştıkları günümüzde, geçmişin acı deneyimlerinin ulusça bir kez daha hatırlanmasında yarar görmekteyiz.

Değerli yurttaşlar,30 Ağustos; Türk Ulusunun Bağımsızlık ve Özgürlük mücadelesini Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğindeki TBMM ordularının kazandığı Büyük Zafer'in taçlandığı gündür.

 30 Ağustos; Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türk ulusunun kendisini esir etmek isteyen emperyalist güçlere karşı; Toplumun tüm kesimleri ile dil, din, ırk, mezhep ve inanç farkı gözetmeksizin bir araya geldiği, Genci, yaşlısı, kadını, çocuğu ve ordusuyla topyekun verdiği bir savaşın kazanıldığı, ulusal benliğini kurtardığı ve Zafer Destanı'nın yazıldığı gündür.

30 Ağustos; özgür, laik, demokratik, tam bağımsız, Türkiye Cumhuriyeti ile Atatürk ilke ve devrimlerinin başlangıcının simgesidir.

30 Ağustos Zafer Bayramı hem Cumhuriyete ve demokrasiye açılan bir kapı, hem de çoğulculuğa ve çok sesliliğe giden yoldur.

CHP İl ve İlçe örgütlerimiz, Demokratik, laik, Tam Bağımsız Türkiye Cumhuriyetine inanan yurtsever yurttaşlarımızla birlikte; Ulu Önderimiz, Başkomutanımız, 1. Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nde vurguladığı gibi “dahili ve harici bedhahtların Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlığı ve Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü için ne denli büyük bir tehlike oluşturduğunun farkında olarak, o dahili ve harici bedhahtların  tüm kötü emellerine karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü’nü kutluyor, başta büyük zaferin Başkomutanı, Ulu Önderimiz, İlk Genel Başkanımız ve Birinci Cumhurbaşkanımız  Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kahraman silah arkadaşları, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Yaşayan gazilerimizi de sevgi, saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz. 30 Ağustos Zafer bayramı Kutlu Olsun.”

Kaya, “Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş Savaşı’nı kadınlarla kazandı, gençlere emanet etti”

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ise yaptığı konuşmada, “Bartın’dasınız. Mustafa Kemal’in yoldaşlarısınız. Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş Savaşı’nı kadınlarla kazandı, gençlere emanet etti. Sizlere ne mutlu ki sizde bir kadın milletvekili ile bölgede bayrağı dalgalandırıyorsunuz. Önümüzdeki günler bu bayrağın daha da yükseklere çıkacağı günlerdir. Çünkü Atatürk hem kadınlara hem gençlere güvendi sizde bu güveni boşa çıkarmadınız. Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşları asla savaştan yana olmadılar. Hiçbir zaman dökülen kandan beslenmediler. Her zaman barışı savundular. 100 yıl önce nasıl başarmışsak cumhuriyeti ikinci yüzyılda demokrasi ile taçlandırarak Mustafa Kemal Atatürk, şehitlerimiz ve yol arkadaşlarına görevimizi yapmanın huzuru içinde gençlerimize cumhuriyeti teslim edeceğiz.”dedi.

Bankoğlu, “Hepimizin çok büyük bir sorumluluğu var”

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu ise yaptığı konuşmada, “Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı. Ben hepinizin Zafer Bayramını kutluyorum. Ama bizim çok büyük bir sorumluluğumuz olduğunu da hatırlatmak istiyorum. Bugün biz bu zaferin 100. Yılını kutluyoruz. Ama önümüzdeki sene Cumhuriyetin 100. Yılını kutlayacağız. Ve bizim Cumhuriyetimizin 100. Yılında Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırmak gibi bir hedefimiz var. O yüzden bu hedefe ulaşmak için de hepimizin çok büyük bir sorumluluğu var. Bu yolda hep birlikte yaptığımız tüm mücadelede hepinize teşekkür ediyorum. 100 yıl önce bu uğurda şehit düşen ulu önderimiz başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyorum. Gazilerimize şifalar diliyoruz. Bu günlerin kıymetini bilmeliyiz.”diye konuştu. Düzenlenen tören günün anısına fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

CHP'den alternatif 30 Ağustos Zafer Bayramı töreni
CHP'den alternatif 30 Ağustos Zafer Bayramı töreni
CHP'den alternatif 30 Ağustos Zafer Bayramı töreni
CHP'den alternatif 30 Ağustos Zafer Bayramı töreni
CHP'den alternatif 30 Ağustos Zafer Bayramı töreni