Çengel'den Karaman'a Sosyal Güvenlik Haftası ziyareti

Sosyal Güvenlik Haftası dolayısıyla Bartın Gazeteciler Derneği Başkanı ve Bartın Hergün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Nihal Karaman'ı ziyaret eden SGK İl Müdürü Şaban Çengel, ' Kurumumuz öncelikle uluslararası standartların üzerinde sosyal güvenlik hizmeti veren, model alınan, öncü ve saygın bir kurum olma vizyonunu üstlenmiştir. Kurum olarak bizler, kaliteli, adil, kolay erişilebilir ve vatandaş odaklı hizmet vermeyi ilke edinen bir sosyal güvenlik sistemini yürütme ve geliştirme gayesini taşımaktayız' dedi.

Çengel'den Karaman'a Sosyal Güvenlik Haftası ziyareti

SGK İl Müdürü Şaban Çengel, Sosyal Güvenlik Haftası dolayısıyla Bartın Gazeteciler Derneği Başkanı ve Bartın Hergün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Nihal Karaman’ı ziyaret etti. Ziyarette Sosyal Güvenlik Kurumunun vizyonu ve misyonuyla Sosyal Güvenlik Haftası hakkında açıklamalarda bulunan Müdür Çengel şunları söyledi:

“ Sosyal Güvenlik Kurumu olarak, kurumumuzu paydaşlarına tanıtmak, sosyal güvenlik reformunu anlatmak, sosyal güvenlik bilincinin oluşmasına katkıda bulunmak ve sosyal güvenlikle ilgili hakları ve görevleri konusunda paydaşlarımızı bilinçlendirmek amacıyla her yıl 16 Mayıs'ı içine alan haftada kutlanmakta olan Sosyal Güvenlik Haftası'nı kutlamaktayız. Kurumumuz öncelikle uluslararası standartların üzerinde sosyal güvenlik hizmeti veren, model alınan, öncü ve saygın bir kurum olma vizyonunu üstlenmiştir. Kurum olarak bizler, kaliteli, adil, kolay erişilebilir ve vatandaş odaklı hizmet vermeyi ilke edinen bir sosyal güvenlik sistemini yürütme ve geliştirme gayesini taşımaktayız. Bu sebeple de bütün vatandaşlarımızın sosyal güvenlik hakkından; kolay erişilebilir, sürdürülebilir ve en adil şekilde yararlanabilmesi için el birliğiyle çalışmaya devam ediyoruz.

Çeşitli dalları kapsıyor

Sosyal güvenlik, bireylerin hastalık, yaşlılık, işsizlik ve kaza gibi risklere karşı koruyan ve yaşam standartlarının korunmasını sağlayan bir sistemdir. SGK tarafından yürütülen sosyal  güvenlik sistemi, sağlık sigortası, emeklilik sigortası, işsizlik sigortası ve kaza sigortası gibi çeşitli dalları kapsamaktadır.

“Hak ve yükümlülükler hakkında  bilgi verilmekte”

Sosyal Güvenlik Haftası, toplumda sosyal güvenlik bilincinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için önemli bir fırsattır. Bu hafta kapsamında düzenlenen çeşitli etkinlikler ile vatandaşlara  sosyal güvenlik sisteminin işleyişi, hak ve yükümlülükleri hakkında  bilgi verilmektedir.

“Çeşitli etkinlikler düzenledik”

SGK tarafından Sosyal  Güvenlik Haftası kapsamında çeşitli etkinlikler düzenledik. Bu etkinlikler arasında; SGK'nın il ve merkez müdürlüklerinde kurulacak bilgilendirme stantlarında vatandaşlara sosyal güvenlik  sistemi hakkında bilgi verdik.  Sosyal güvenlik sisteminin farklı dalları ile ilgili seminerler ve konferanslar düzenledik. Sosyal güvenlik sistemi  ile ilgili basın-yayın çalışmaları yapılarak toplumda farkındalık yaratmaya çalıştık.  Sosyal medya platformları üzerinden sosyal güvenlik sistemi ile ilgili bilgiler paylaştık.

“Genel Sağlık Sigortası primi tek kaleme  indirildi”

Türkiye olarak ne kadar  güçlü olduğumuzu salgın döneminde tüm dünyaya gösterdik.  Ülkemiz, bu sıkıntılı günlerde sağlam temeller üzerine inşa edilen Genel Sağlık Sigortası sistemimiz sayesinde tüm dünyaya örnek oldu.  2002’de yüzde 70 olan  Genel Sağlık Sigortasının kapsamı bugün yüzde 99,3’e ulaşmış durumda. 2016 yılında yapılan düzenlenme ile Genel Sağlık Sigortası primi tek kaleme  indirildi. Geliri brüt asgari ücretin üçte birinin üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken prim tutarı 2024 yılı için 600,08 TL’dir. Bu kişiler aylık olarak ödeyebilecekleri bu cüzi tutarla hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları eşleri, çocukları ile anne ve babaları sağlık güvencesine sahip olmasalar bile GSS kapsamında olup sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkına sahip oluyorlar.

“Kayıt dışı istihdamla mücadele ediyoruz”

Sosyal Güvenlik Reformu’nun hayata geçmesi ile birlikte atılan önemli adımlardan bir tanesi de kayıtlı istihdamın özendirilmesi ve bu bilincin arttırılmasına yönelik çalışmaların önem kazanmasıdır. Cezanın yerini teşvikin, denetimin yerini rehberliğin aldığı bir anlayışı hayata geçirmeye çalıştık ve bilinçlendirme, farkındalık, etkin rehberlik ve denetim faaliyetlerine öncelik verdik. Kayıt dışı istihdamın genişlemesi, bir taraftan çalışanların güvencesiz kalmasına yol açarken, diğer taraftan da kayıtlı istihdam aleyhinde haksız rekabete yol açmaktadır. Hafta kapsamında kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda çalışmalarımıza değinerek toplumun tüm kesimlerinde sigortalı çalışmaya destek verilmesi konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz. SGK çalışanlarımızın da gayretiyle çalışmalara katma değer katacak tüm taraflarla iş birliği içerisinde bir çalışma anlayışı yürütüyoruz. Kurum olarak verdiğimiz hizmetlerin iyileştirmesi, prim teşviki uygulamaları, veri paylaşımına dayalı çapraz denetimler, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları, yenilikçi uygulamalarımız ve tabii ki kayıt dışı istihdamın yoğun olduğu alanlarda hayata geçirdiğimiz projeler kayıt dışı istihdamın düşürülmesine önemli katkı sunmaktadır.

“Sosyal Güvenlik hepimizin hakkıdır!”

Vatandaşlarımızın Sosyal Güvenlik hakkında bilgi edinebileceği kaynaklarımız ise SGK web sitesi: https://www.sgk.gov.tr/,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi “ALO 170” Sosyal güvenlik il ve merkez müdürlükleri SGK sosyal medya hesaplarıdır.  Sosyal Güvenlik hepimizin hakkıdır! Sosyal Güvenlik Haftası'nı kutlar, tüm vatandaşlara sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dileriz.”