Bu yılki tema: 'Hepimizin Bir Dünyası Var'

Çevre Haftası etkinlikleri arasında yer alan,  çevre ve iklim duyarlılığını artırmayı amaçlayan ÇEVREFEST 5-9 Haziran tarihlerinde 'Hepimizin Bir Dünyası Var' temasıyla Ankara'da düzenlenecek. 6 Haziran'da (bugün) Ankara Başkent Millet Bahçesi'nde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'nin açılış konuşmasıyla başlayacak ÇEVREFEST'te Sıfır Atık etkinlikleri yapılacak, temiz üretim teknolojileri tanıtılacak.

Bu yılki tema: 'Hepimizin Bir Dünyası Var'

Çevre Haftası etkinlikleri arasında yer alan,  çevre ve iklim duyarlılığını artırmayı amaçlayan ÇEVREFEST; 5-9 Haziran tarihlerinde “Hepimizin Bir Dünyası Var” temasıyla Ankara’da düzenlenecek. 6 Haziran’da (bugün) Ankara Başkent Millet Bahçesi’nde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin açılış konuşmasıyla başlayacak ÇEVREFEST’te; Sıfır Atık etkinlikleri yapılacak, temiz üretim teknolojileri tanıtılacak. Çevre konusundaki pek çok çalışmanın da yer alacağı ÇEVREFEST’te; farkındalık için iklim tüneli, çevre-sıfır atık ve çocuk etkinlikleri ile her yaştan katılımcının ilgisini çekecek söyleşiler, atölye çalışmaları, kitap fuarı yer alacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu 2053 Net Sıfır Emisyon ve Yeşil Dönüşüm Hedefleri doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda, çevre konusunda 7’den 70’e tüm vatandaşlarda farkındalık oluşturacak bir etkinliğe imza atıyor.

Türkiye’de bir ilk olacak olan “ÇEVREFEST” etkinliği Çevre Haftası kapsamında 5-9 Haziran arasında düzenlenecek.

“Herkesin Bir Dünyası Var” temasıyla düzenlenecek Çevre Haftası’nda; çevre gönüllüsü dalgıçlar tarafından deniz altı kirliliğine dikkat çekmek amacıyla dalışlar gerçekleştirilecek, motorlu taşıt kaynaklı hava kirliliğinin azaltılması amacıyla bir gün boyunca trafiğe kapalı alanlar oluşturulacak, temiz üretim teknolojileri tanıtılacak, Sıfır Atık atölyeleri kurulacak.

“ÇEVREFEST” Türkiye’nin çevre yüzü olacak

Çevre Haftası dolayısıyla 5-9 Haziran tarihlerinde Bartın başta olmak üzere tüm yurtta düzenlenecek etkinlikler Ankara’dan başlayacak. Bu kapsamda; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin 6 Haziran’da (bugün) Ankara Başkent Millet Bahçesi’nde yapacağı açılış konuşmasıyla başlayacak olan “ÇEVREFEST” 4 gün sürecek.

ÇEVREFEST’te çocuk, genç, yetişkin her yaştan katılımcının ilgisini çekecek söyleşiler, atölye çalışmaları, iklim tüneli uygulamasının yanı sıra çevre konulu kitapların ağırlıkta olacağı kitap fuarı da bulunacak. Etkinliklere, farklı uzmanlık alanlarından birçok ünlü isim katılarak insan ve çevre ilişkisine dair söyleşiler gerçekleştirecek.

“Sıfır atık” da ÇEVREFEST’te

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde bir dünya markası hâline gelen Sıfır Atık Hareketi de “ÇEVREFEST”teki yerini alacak. Başkent Millet Bahçesi’ndeki alanda; özellikle çocuk ve gençlerin katılacağı Sıfır Atık temalı çeşitli atölye çalışmaları, sergiler, piknik, yarışmalar, konferanslar ve tiyatro gösterileri düzenlenecek.

 

Çevre dostu çelik köy evi, ziyaretçilerini bekliyor

6 Şubat depremlerinin ardından, deprem bölgesindeki köylerde çelik köy evlerinin yapımı sürüyor. Çevre dostu, Sıfır Atık uyumlu bir çelik köy evi, ÇEVREFEST’te 4 gün boyunca Başkent Millet Bahçesi’nde vatandaşların ziyaretine açılacak.

Dünyadaki sayılı örneklerden biri olacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinasyonunda düzenlenecek olan “ÇEVREFEST” ile başta çocuklar olmak üzere tüm toplumda çevre duyarlılığının artırılması ve yeni bakış açıları kazandırılması hedefleniyor. Çevre farkındalığının yaygınlaşmasının hedeflendiği ÇEVREFEST büyük bir çevre etkinliği olmasıyla büyük önem taşıyor. Çevre konusundaki pek çok çalışmanın da yer alacağı ÇEVREFEST dünyadaki sayılı örneklerden biri olacak.

81 ilde, 85 milyon vatandaşla buluşacak

Çevre Haftası etkinliği “ÇEVREFEST” Bartın dahil olmak üzere 81 ilde, 85 milyon vatandaşa ulaşacak. Bu kapsamda 81 ilde; çocuklar ve ailelerin katılımıyla sıfır atık atölyeleri kurulacak. Atık toplama kampanyaları düzenlenerek vatandaşlar Sıfır Atık konusunda bilgilendirilecek. Atık getirme merkezleri, toplama-ayırma tesisleri ve geri dönüşüm tesislerine ziyaretler düzenlenecek. “Sıfır Atık Mavi” uygulamaları kapsamında kıyı şehirlerindeki mavi bayraklı marinalara ve teknelere ziyaretler gerçekleştirilecek. Deniz çöpleri, bunların deniz ve deniz canlılarına etkileri ile iklim değişikliğinin denizler üzerindeki etkileri de işlenecek. Bisiklet turları ve deniz çöpü avı faaliyetlerinin de düzenleneceği etkinliklerde, kıyı şehirlerinde çevre gönüllüsü dalgıçlar tarafından deniz altı kirliliğine dikkat çekmek amacıyla dalışlar gerçekleştirilecek.

“Dünya ortak evimiz” şiarıyla yeni fidanlar dikilecek

ÇEVREFEST’te “Dünya Ortak Evimiz” şiarıyla, iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla, belirlenen alanlarda fidan dikimi gerçekleştirilecek. Anıt ağaçlar ve tescilli mağaralar tanıtılacak. Bununla birlikte motorlu taşıt kaynaklı hava kirliliğinin azaltılması amacıyla bir gün boyunca trafiğe kapalı alanlar oluşturularak bisiklet ve e-skuter gibi mikromobilite araçların kullanımı teşvik edilecek.

Seminerlerle bilgilendirmeler yapılacak

Özellikle çocuk ve gençlere çevre bilinci kazandırmak amacıyla seminer, eğitim ve paneller düzenlenecek. Temiz üretim teknolojileri, enerji ve kaynak verimliliği ile sürdürülebilirlik kavramları çocuklara yönelik atölyelerle desteklenecek.

Bartın’da da etkinlikler gerçekleştirilecek

Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında Bartın’da da bugün saat 10.00’da Çaydüzü İlkokulu’nda “Hepimizin Bir Dünyası Var” konulu eğitim programı, saat 14.00’da da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda “Hepimizin Bir Dünyası Var” temalı resim yarışması ödül töreni ve resim sergisi yapılacak.

7 Haziran Cuma günü (yarın) ise saat 10.00’da “Sıfır Atık Mavi Etkinliği” kapsamında denizlerde temizlik yapılacak ardından da saat 14.00’da Bartın Çimento Fabrikası’nda “Çimento Fabrikası ve Atıklardan Yakıt Üretim Tesisi Teknik Gezisi” gerçekleştirilecek.