Bir kan, bir can, haydi Bartın

Bir kan, bir can, haydi Bartın

Bir kan, bir can, haydi Bartın

Türkiye’yi yasa boğan iki büyük depremin ardından Kızılay Bartın Şube Başkanı Dr. Önder Recep Acıbal, kan bağışı kampanyasına destek çağrısında bulundu.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7,7 ile 7,6 büyüklüğünde ve 10 İlde yoğun bir şekilde hissedilen deprem afeti sonrası tüm Türkiye’de seferberlik başladı.

Türk Kızılay’ı Bartın Şubesin de kan seferberliği başlatıldı. Sabah 10.00, akşam 19.30 saatleri arasında bağışların kabul edilmesiyle birlikte Bartınlı vatandaşlar Kızılay Bartın Şubesine hücum etti.

“Vatandaşımızı bekliyoruz”

Açıklamalarda bulunan Bartın Kızılayı Şube Başkanı Başkanı Dr. Önder Recep Acıbal, deprem bölgesi için kan stoklarının en yüksek seviyelerde tutulduğunu ifade ederek; “Öncelikle ülkemizin doğu bölgesini etkileyen bu çok büyük afet için geçmiş olsun diyorum. Orada yaşamını yitiren vatandaşlarımız için başsağlığı diliyoruz. Geride kalanlarının Kızılay olarak, devlet olarak her zaman yanlarında olacağımızı ifade etmek istiyorum. Bartın Kızılar olarak bir kan bağışı etkinliği yapıyoruz. Bu kampanya tüm Türkiye’de Genel Başkanımız bir çağrısı üzerine olan bir etkinliktir. Genel anlamda stokların yüksek tutulmasına yönelik bu faaliyetleri yapıyoruz. Çünkü çok sayıda yaralılar var ve sürekli bir şekilde kan ihtiyacımız mevcut. Kızılay olarak şuan tüm bölgelerdeki kan stoklarımızın en yüksek seviyede tutulması için mücadele veriyoruz. Şuanda bildiğimiz kadarıyla stoklarımız yüksek seviyelerde ve bunun devam etmesi gerekiyor. Bugün, yarın ve yarından sonraki günlerde de bu ihtiyaç devam edecektir. Bizde bölge olarak Karabük kan merkezine bağlıyız oradan gelen ekiplerimiz ile bu faaliyeti yapıyoruz. Bugün ve yarın saat 19.30’a kadar faaliyet devam edecek. Cuma ve Cumartesi günü de Ay-Tim Tekstil Fabrikası içerisinde bir organizasyon var. Vatandaşlarımız orada da kan verebilirler. Faaliyet bu şekilde devam edecektir. Kan etkinliğimiz çok yoğun bir şekilde devam ediyor. Vatandaşımızın o sebeple planlama yaparak günün diğer saatlerinde de buraya gelmelerini bekliyoruz.”

“Maddi bir desteğe de ihtiyacımız var”

Başkan Acıbal kan bağışının yanısıra ayni ve nakdi yardımları da kabul ettiklerinin altını çizerek; “Kızılay olarak bölgeye Bartın Valiliğimizin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımızın organizasyonuna eşlik etmek suretiyle ayni bağışlar alıyoruz. Ayni bağışlarımızı burada teslim aldıktan sonra araçlarımız ile bölgeye intikal ettiriyoruz. Bölgede çok yoğun olarak ihtiyaç olan çalışmaların ve orada devam ettirilmesi gereken sürecin sağlanabilmesi için maddi bir desteğe de ihtiyacımız var. AFAD-Kızılay ve diğer kuruluşların da bu tarz nakdi bağışlara ihtiyacı olduğunun bilgisini vermek isterim. Bizler hem şubemiz olarak bu duyuruları paylaştık vatandaşlarımız takip ederlerse bu şekilde de yardım edebilirler. Orada olmak istiyor herkes. Orada olmanın bir yolu bir kan bağışı yaparak orada olmaya çalışıyoruz. Ya da çocuğumuza giydirmeyi düşündüğümüz bir montu getirerek de yardım edebiliriz. Bartın’da satılacak olan neredeyse mont, bot, battaniye kalmadığını duyuyoruz. Bu bizim milletimizin büyük bir gücü var. Bu gücü kullanarak bize bağışları getiriyor ve biz bu emanetleri ulaştırıyoruz. Ayni bağış aldığımız gibi yine bu sürecin devam ettirilebilmesi gibi nakdi bağışın da imkanı olan vatandaşlarımızın da devam ettirilmesini rica ediyorum. Kan bağışı içinde vatandaşlarımızı gün içerisinde saat 19.30’a kadar, yarın da 19.00’a kadar Kızılay Bartın Şubesine bekliyoruz.” Dedi. 

Öte yandan kan bağışı, nakdi ve ayni yardımda bulunmak isteyen vatandaşlar, Bartın Kızılay Şubesi resmi sosyal medya hesaplarından banka hesabı ve adres bilgisine ulaşabilecek.