Biontech aşı uygulaması Bartın'da başladı

Sağlık Bakanlığınca Türkiye'de 138 merkezden biri olarak belirlenen Bartın Devlet Hastanesinde Covid-19'la mücadelede Sinovac aşısıyla birlikte Biontech aşı uygulamasına başlandı. Sağlık İl Müdürü Alparslan Erol'un destekleriyle temin edilen Biontech aşısı, -20 -22 ºC derecedeki dolaplarda saklanarak randevu sayılarına göre sağlık tesislerine sevk ediliyor.

Biontech aşı uygulaması Bartın'da başladı

Sağlık Bakanlığınca Türkiye’de 138 merkezden biri olarak belirlenen Bartın Devlet Hastanesinde Covid-19’la mücadelede Biontech aşı uygulamasına 2 Nisan’dan itibaren başlandı. Biontech’le birlikte aşısıyla birlikte Sinovac aşısı da uygulanırken aşı sırası gelen vatandaşlar her iki aşıdan birini tercih edebiliyor. Vatandaşlar, randevularını e-nabız, MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) veya ALO 184 den kendi tercihine göre bağlı olduğu aile hekimliği veya hastaneden aşı randevularını oluşturabiliyor. Bartın’da Sağlık İl Müdürü Alparslan Erol’un destekleriyle temin edilen Biontech aşısı, -20 -22 ºC derecedeki dolaplarda saklanarak randevu sayılarına göre sağlık tesislerine sevk ediliyor.

Pulat: “En etkili korunma yöntemi aşı”

Covid-19’la mücadele en etkili korunma yönteminin aşı olduğunu ifade eden Bartın Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Özkan Pulat, “Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Bakanlığımız tarafından Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir. COVID-19 pandemisinde kesin tedavi yönteminin henüz bulunamaması ve salgının tam olarak sonlanmaması nedeniyle virüse özgün en etkili korunma yönteminin aşı olduğu kabul edilmektedir. Bilim Kurulumuzun önerileri doğrultusunda belirlenen hedef gruplara yönelik COVİD-19 aşılamaları, Bakanlığımız tarafından alımı gerçekleştirilen aşıların kontrol sürecinin tamamlanarak acil kullanım onayının verilmesine müteakip uygulanmaya başlamıştır” dedi.

-20, -22 ºC derecedeki dolaplarda saklıyor

Biontech’in Bartın’da Sağlık Müdürlüğüne ait aşı deposunda -20 -22 ºC derecede saklandığını ve randevu sayılarına göre sağlık tesislerine sevk edildiğini belirten Pulat “ Bu bağlamda halihazırda tüm Türkiye’de uygulanan Sinovac marka aşı ile birlikte 2 Nisan 2021 tarihinden itibaren Covid-19 M-rna Bıontech marka aşı ilimizde Bartın Devlet Hastanesinde randevu almak kaydıyla uygulanmaya başlamıştır. Aşılar Bakanlığımız merkez aşı deposunda -80 ºC derecedeki özel korunaklı depolarda muhafaza edilmekte ve illere sevkiyatı özel olarak hazırlanmış yüksek güvenlikli kuru buz ihtiva eden kaplarda sağlanmaktadır. İlimizde ise Sağlık Müdürlüğüne ait aşı deposunda -20 -22 ºC derecedeki dolaplarda saklanarak randevu sayılarına göre sağlık tesislerine sevkiyatı sağlanmaktadır” şeklinde konuştu.

2. Doz aşı için sağlık tesisinde randevu oluşturulabilecek

Vatandaşların hem Sinovac hem de Biontech için aşı randevularını e-nabız, MHRS veya ALO 184’ten alabileceğini kaydeden Özkan Pulat “Vatandaşlarımız aşı öncelik durum bilgisini SMS, e-nabız (web ve mobil uygulaması) ve sağlık ekip portal üzerinden sorgulama yapabilecektir. Covid-19 pandemik aşılaması için öncelikli gruplar içerisinde yer alan vatandaşlarımız randevularını e-nabız, MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) veya ALO 184 den kendi tercihine göre bağlı olduğu aile hekimliği veya hastaneden oluşturabilecektir. Ayrıca aşı 28 gün ara ile 2 doz şeklinde uygulanacağından, 1. Dozun uygulandığı sağlık tesisinde 2. Doz aşı için de randevu oluşturulabilecektir” ifadelerinde bulundu.

Sağlık Bakanlığının Türkiye Aşı Tablosuna göre; Bartın’da şuana kadar 33 bin 347 1. Doz, 24 bin 404 de 2. Doz olmak üzere toplam 57 bin 745 kişi aşılandı.