Belediye en düşük maaş 5 bin 250 TL oldu

Bartın Belediyesi'nde çalışan 460 şirket personelini ilgilendiren Toplu Sözleşme görüşmeleri tamamlanarak, imzalar atıldı.

Belediye en düşük maaş 5 bin 250 TL oldu

Sendika temsilcileri ile yapılan toplu iş sözleşmesine göre işçilerin ücret, sosyal hak ve ikramiyelerinde iyileştirmeler yapıldı. Buna göre en düşük 3.718,06 TL maaş alan şirket personeli yeni sözleşme ile en düşük 5.250 TL maaş alacak. İkinci 6 ayda ise bu maaş 5.350 TL olacak. Bu zamlarla maaşlarda ikramiye ve sosyal haklar dahil 2.023.06 TL artırım yapılırken, tüm sosyal haklarla birlikte işçilerin aylık maaşı 5.741.66 TL’yi bulacak.

Sözleşme Detaylarını Akın Açıkladı

Bartın Belediyesi ile yetkili sendika olan Belediye İş Sendikası arasında imzaların atılmasıyla birlikte Bartın Belediyesi iştiraki Bartın Gıda İnşaat Peyzaj Turizm Nakliye Eğitim Akaryakıt Temizlik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi bünyesindeki 460 çalışanın zam oranı da netlik kazanmış oldu. İmza törenine Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Belediye İş Sendikası Zonguldak Şube Başkanı Osman Karataş, Şube Başkan Yardımcısı Hasan Aydın ve işçi temsilcileri katıldı. Sözleşme ile önemli oranlarda iyileştirmeler yapıldı. Belediye Başkanı Cemal Akın sözleşmenin detaylarını Belediye Sosyal Tesisleri’nde Belediye işçileriyle paylaştı.

Şirket Personeli En Düşük 5.250 TL Maaş Alacak

İmzalanan sözleşmeye göre, 460 kişiden oluşan personel maaşlarında iyileştirmeye gidildi. En düşük 3.718,06 TL maaş alan şirket personeli yeni sözleşme ile en düşük 5.250 TL maaş alacak. Bu zamlarla maaşlarda ikramiye ve sosyal haklar dahil 2.023.06 TL artırım yapılmış oldu. 10 yevmiye üzerinden verilen ikramiyenin de 30 yevmiye şeklinde devam ettirilmesi kararlaştırıldı. Yeni toplu sözleşmesinin Bartın Belediyesi bütçesine yıllık ek maliyeti 14 milyon TL olarak açıklandı.

“Toplu Sözleşmemizin Hayırlı Olmasını Diliyorum”

Yapılan toplu sözleşmenin hayırlara vesile olmasını dileyen Belediye Başkanı Cemal Akın; “Göreve geldiğimiz günden itibaren gece gündüz demeden şehrimiz için çalışmaya devam ediyoruz. Yaptığımız hizmetlerin her zerresinde işçi kardeşlerimizim emeği ve alın teri var. İşçimizin alın teri kurumadan ücretlerinin ödenmesini sağladık. Yapmış olduğumuz toplu iş sözleşmesinde de işçi kardeşlerimizin hak ettikleri zam oranını alabilmeleri adına ne gerekiyorsa yaptık. Gelinen süreçte 460 şirket personellerimizi kapsayan toplu sözleşme imzalarını attık. En düşük 3.718,06 TL maaş alan şirket personelimizin yeni sözleşme ile maaşını en düşük ilk 6 ayda 5.250 TL ve ikinci 6 ayda 5.350 TL’ye yükselttik. Toplu sözleşmemizin hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah bundan sonraki süreçte de personellerimizle birlikte bu şehre birlik ve beraberlik içerisinde hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.