BARÜ ÖĞRENCİLERİ TEKNOFEST'TE GURURLANDIRDI

Bartın Üniversitesi (BARÜ) öğrencileri ihtisaslaşma alanını da kapsayan zirai insansız hava aracı çalışmaları ile TEKNOFEST Ankara'da 'Endüstriyel Tarım Teknolojileri' alanında önemli bir başarıya imza attı. TEKNOFEST'te 'En iyi girişimcilik ödülünü alan öğrencilere ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi. TEKNOFEST'te ailesiyle birlikte katılan Bartınlı Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Bartın Üniversitesini ve öğrencilerini tebrik etti.

BARÜ ÖĞRENCİLERİ TEKNOFEST'TE GURURLANDIRDI

Türkiye ve dünyadaki havacılık, uzay ve teknoloji tutkunlarının gözünün üstünde olduğu TEKNOFEST, Cumhuriyet’in 100. yılında Ankara’da gerçekleştirildi. TEKNOFEST yarışmaları ile takımların ortaya çıkardığı iş fikri ve ürünlerin girişime dönüşmesi noktasında farkındalık oluşturulmasının amaçlandığı organizasyonda, Bartın Üniversitesi (BARÜ) öğrencileri önemli bir başarıya daha imza attı. Bilim ve teknoloji tutkunu öğrenciler, tarımda bilinçsiz su ve ilaç kullanımına yönelik geliştirdikleri insansız hava aracıyla “Endüstriyel Tarım Teknolojileri” alanında ilk 10’a girmeyi başardı.

Zirai insansız hava araçları alanında çalışmaları büyük ilgi gördü

BARÜ öğrencileri Özgür Uzunca, Selim Doğukan Yolcu, Selime Acar, Yaren Yerlikaya, Emirhan Can, Ahmad Masood Sahak ve Yasin Ünlü’nün oluşturduğu ENAPTECH Takımı, farklı mühendislik alanlarındaki tecrübelerini birleştirerek hazırladıkları çalışmayla TEKNOFEST Ankara “Endüstriyel Tarım Teknolojileri” alanında finalist takımlar arasına girmeyi başardı. Takım üyeleri, 5 gün süren yarışmalarda büyük ilgi gördü ve katılımcılara çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.

Ar-Ge Proje Pazarı, 2209-A, TÜBİTAK BİGG, KOSGEB destekleri…

Girişime dönüştürdükleri projeleri hakkında bilgi veren Selim Doğukan Yolcu, “Üniversitemiz bünyesinde kurduğumuz Havacılık ve Uzay Kulübü ile farklı disiplinlerde çalışan arkadaşlarımızla hayaller kurduk, güç birliği yaptık. Yaptığımız çalışmalarla TEKNOFEST kapsamında 6 farklı kategoride önemli işler yaparak tecrübelerimize yenilerini ekledik. TÜBİTAK 2209-A kapsamında hazırladığımız projelerle kendimizi yarınlara hazırlama noktasında fırsatlar elde ettik. Son olarak odaklandığımız ‘Tarımda Drone Teknolojileri” üzerine Bilişim Vadisi Mobilite Hızlandırma Programında 400’ü aşkın girişim içerisinden ilk 30’a girerek yatırımcılara projemizi tanıttık. Bilişim Vadisi uygulayıcılığında 100’ü aşkın girişim içinde 2 jüri aşamasını da başarıyla geçerek ilk 10’a girdik ve TÜBİTAK-1512 BİGG programına başvurmaya hak kazandık. Ayrıca KOSGEB Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı ile projemize destek almayı da başardık. Adım adım ilerlettiğimiz projemizle geleceği hedefliyoruz” dedi.

“Geleceğimizi inşa ve ihya edecek gençlerimizle gurur duyuyoruz”

TEKNOFEST’i yarınların aydınlık günlerinin habercisi olarak değerlendiren BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, yarışmaya katılan tüm öğrencileri ve onlara destek veren akademisyenleri tebrik etti.

Rektör Uzun, “Tam bağımsız ve güçlü Türkiye yolunda TEKNOFEST’te umutlarımızı yeşerten gelişmelere tanıklık ettik. Yarınlarımıza olan güvenimizi tazeleyen bu dev organizasyonda, geleceğimizi inşa ve ihya edecek gençlerimizle gururlandık. Üniversite olarak bu önemli organizasyonun bir parçası olmaktan gurur duyuyor, öğrencilerimizin her zaman yanında olmaya devam ediyoruz. Onları ‘Tribünde değil, odağında ol’ anlayışıyla destekliyoruz. Hayal etmeleri, üretmeleri ve girişimlerini daha ileriye taşımaları için gayret gösteriyoruz. Bu doğrultuda yerli ve milli üretim anlayışını benimseyen, ülkesine değer katan ve geleceğin teknoloji liderleri olacak öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Üretmeleri ve ürettiklerini hayata geçirme noktasında onlara destek veren akademik ve idari insan kaynağımıza da teşekkür ediyorum” dedi.

“Ülkemizin yarınlarına olan inancımız tam”

Rektör Uzun, Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanlarındaki gelişimine de dikkat çekerek “Yerli ve milli üretim anlayışıyla elde edilen başarıları sürdürülebilir bir şekilde geleceğe aktaracağımıza yürekten inanıyorum. Bu düşüncelerle geleceğe olan yürüyüşümüzdeki destekleri için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum. Bizlere olan inancını her fırsatta dile getirerek destek veren Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mehmet Fatih Kacır’a, daha iyiye ulaşma doğrultusundaki teşvikleri için YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Erol Özvar’a, nitelikli üretim ve nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi yönündeki katkıları için ise TÜBİTAK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Hasan Mandal’a teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca farkındalığımızı artıran ve öz potansiyelimize olan inancımıza işaret eden çalışmalarla gençlerimizi gelecek adına motive eden T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Selçuk Bayraktar’a da teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.